مطالب پیشنهادی:

مسئولیت‌پذیری اجتماعی از دید تیپ‌های FJ چگونه است؟

زمان تقریبی برای مطالعه این مقاله: ۶ دقیقه

اگر این ویژگی‌ها را دارید احتمالاً یک FJ هستید:

 • آيا یه احساسات دیگران زیاد توجه می‌کنید و درک احساسات دیگران برای شما کار راحتی است؟
 • آیا در جمع‌های خانوادگی یا گروه‌های دوستانه، آن شخصی که به دنبال تلطیف فضا و برقراری روابط دوستانه بین دیگران است شما هستید؟
 • آیا از نظر دیگران شما فرد خوش‌مشرب، گرم، صمیمی و با رفتار دوستانه هستید که خیلی مهربان است و به نیازهای دیگران توجه و رسیدگی می‌کند؟‌

اگر به تک تک سوالات بالا جواب مثبت دادید به احتمال زیاد شما یک فرد FJ تایپ هستید. یعنی در چهار حرف تیپ شخصیتی شما، حتماً دو حرف F و J وجود دارد، مثل INFJ یا ESFJ.

بر اساس تئوری تیپ‌های شخصیتی که توسط مایرز و بریگز توسعه داده شد، همه افراد FJ در یک خصوصیتِ کلیدی با هم مشترک‌اند و آن استفاده فعال از کارکرد Fe است.

کارکرد احساسی برون‌گرایانه (Fe) چیست؟

افرادی که احساس برون‌گرایانه قوی دارند به راحتی عواطف و احساسات دیگران را درک می‌کنند. این افراد رادارهای قدرتمندی دارند که وظیفه‌اش دریافت و تفسیر پیام‌های احساسیِ ارسال شده از جانب دیگران است. به عنوان یک تمثیل و استعاره می‌توانیم Feها را «رادارهای عواطف» بنامیم. به این معنی که کانال اصلی بیرونی آن‌ها عواطف است؛ چه درک عواطف در دنیای بیرون و چه ابراز عواطف در دنیای بیرون.

FJها در همدلی با دیگران فوق‌العاده‌اند و به خوبی می‌توانند خودشان را از نظر احساسی جای دیگران بگذارند و بفهمند آن‌ها چه احساسی دارند. ضمن اینکه تأثیر پذیریِ بالایی از دنیای اطراف دارند و احساساتشان به شدت از دنیای بیرون تأثیر می‌پذیرد. به همین دلیل FJها به نوعی خودشان را «مسئول» احساسات دیگران می‌دانند و معتقدند باید برای اینکه حال دیگران خوب شود، تلاش کنند.

برای FJها بسیار مهم است که در یک گروه یا جمع معمولی، همه افراد به میزان مناسبی در فعالیت‌ها مشارکت داشته باشند، احساس خوبی داشته باشند، به نیازهایشان رسیدگی شود و به طور کلی در گروه «پذیرفته شوند» و با گروه همراه باشند. برای اینکه تصویر بهتری از این موضوع داشته باشید یک مهمانی را تصور کنید که یک خانم یا آقای FJ ترتیب داده است و مجددا این پاراگراف را بخوانید.

پس حدس زدن این موضوع خیلی سخت نیست که ایجاد شکاف، تنش و ناراحتی بین اعضای یک گروه بیش از هر چیز دیگری برای FJها ناراحت‌کننده است. دودستگی، بی‌احترامی بین افراد و رفتار غیر دوستانه‌، FJها را بی‌اندازه ناراحت می‌کند.

تیپ‌های FJ و مسئولیت‌پذیری اجتماعی

چهار تیپ شخصیتی که نسبت به سایر تیپ‌ها استفادهٔ قوی‌تری از کارکرد Fe دارند ESFJها، ENFJها، ISFJها و INFJها هستند.

از آنجایی که تیپ‌های FJ بخش عمدهٔ انرژی‌شان را در قالب احساسات به دنیای بیرون ارسال می‌کنند در نتیجه در مشاغل یا زمینه‌هایی مثل معلمی، مشاوره، هدایت‌گری (مثلاً coaching یا mentoring) و فعال اجتماعی بسیار خوب عمل می‌کنند.

[box type=”tip” radius=”5″]معمولاً FJها حس مسئولیت‌پذیری اجتماعی بسیار بالایی دارند و اغلب در فعالیت‌های گروهی پیش‌قدم می‌شوند. یک نکته که مجددا لازم است یادآوری کنیم این است که منظور از اجتماع، لزوماً یک اجتماع گسترده و بزرگ مثل کشور نیست، بلکه جمع‌ها و گروه‌های کوچک‌تر خانوادگی، کاری و… را هم شامل می‌شود.

همین مسئولیت‌پذیری بالا محرک و انگیزه‌بخش FJها برای ایجاد تغییرات مثبت اجتماعی در خانواده، سازمان، کشور و دنیایی که در آن زندگی می‌کنند می‌شود.

اما از آنجایی که همه FJها مثل هم نیستند و نیازهای آن‌ها با یکدیگر متفاوت است، به همین دلیل هر کدام از آن‌ها موضوع «مسئولیت‌پذیری اجتماعی» را به گونه‌ای متفاوت می‌بینند و تفسیر می‌کنند. در ادامه این مقاله توضیح داده‌ایم که هر کدام از تیپ‌های FJ موضوع مسئولیت‌پذیری اجتماعی را چگونه می‌بینند و تفسیر می‌کنند.

مسئولیت‌پذیری اجتماعی از دید ESFJها

ESFJها افرادی عمل‌گرا هستند. اشخاصی که تیپشان ESFJ است وقتی با بی‌عدالتی اجتماعی یا موقعیت‌هایی که نیاز به کمک احساس می‌شود قرار می‌گیرند، فوراً می‌پرسند: «چه کمکی از دست من برمی‌آید که انجام دهم؟»

به دلیل برون‌گرا بودن، ESFJها از تشکیل دادن گروه‌های داوطلبانه و سازماندهی آن‌ها بسیار لذت می‌برند و مهارت‌های سازماندهی و مدیریتی بالایی در هدایت این گروه‌ها از خودشان نشان می‌دهند.

[box type=”tip” radius=”5″]یکی از مهارت‌های این تیپ تقسیم وظایف بین اعضای گروه است، ESFJها خیلی خوب می‌توانند به دیگران وظایف اجرایی محول کنند و به خوبی مراحل انجام کار و نتایجِ مورد انتظار را برای تک تک افراد توضیح می‌دهند.

ضمنا از آنجایی که مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی خیلی قوی‌ای دارند، معمولاً در اجتماع و گروه‌ها بسیار محبوب و دوست‌داشتنی‌اند. اعضای گروه معمولاً با کمال میل حاضرند مدیریت کارها را به ESFJها واگذار کنند، خصوصاً زمانی که گروه به دنبال کسب نتایج عینی و ملموس است.

احساس مسئولیت‌پذیری اجتماعی ESFJها بیشتر حول این موضوع است که به افرادی که در مضیقه هستند یا همین الان نیاز به دریافت کمک دارند، کمک‌رسانی کنند. روش آن‌ها هم به این صورت است که با اقدام مرحله به مرحله  و همینطور حمایت عاطفی، به دیگران کمک‌ می‌رسانند.

یک ESFJ به احتمال زیاد فردی است که پختن و رساندن غذا به دست محرومان و نیازمندان محله داوطلب می‌شود. تمرکز اصلی ESFJها روی خانواده و اجتماعی است که در آن زندگی می‌کنند. این تیپ معتقد است بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فعالیت اجتماعی‌ای که می‌تواند انجام دهد در منزل و برای خانواده است. برای ESFJها مهم است که از سالمندان خانواده مراقبت کنند، غذای فرزاندانشان به موقع آماده باشد و اجازه ندهند بچه‌ها زیادی از فست‌فود و «غذاهای ناسالمِ بیرون از خانه» تغذیه کنند و همینطور در صورتی که یکی از عزیزانشان به کمک احتیاج داشت خودشان را به سرعت حاضر و آماده کنند.

ESFJها در فعالیت‌های جمعی و خیرخواهانه اجتماعی مشارکت می‌کنند، خصوصاً اگر تجربه‌ای شخصی آن‌ها را به این مشارکت ترغیب کند. مثلاً سال‌ها قبل خانمی را می‌شناختم که مادرش را به دلیل بیماری سرطان از دست داد، این زن که اتفاقاً ESFJ هم بود پس از آن به عضویت یک سازمان خیریه مخصوص بیماران سرطانی درآمد و به عنوان نماینده فعال، ترتیب رویدادهای خیریه را در محله‌های مختلف شهر می‌داد تا بودجه لازم برای درمان بیمارانِ بیشتر را به تهیه کند.

ESFJها بیش از هر تیپ Feeling دیگر خودشان را به آن فعالیت‌های اجتماعی‌ای پیوند می‌دهند که ارتباطی با تجاربِ شخصی قبلی آن‌ها داشته باشد.

[divide]

امتیاز شما به این مقاله: [kkstarratings]

[divide]

مشارکت شما: برداشت شما از مفهوم مشارکت اجتماعی چیست؟ اگر بخواهید در مورد خودتان صحبت کنید در چه مواقعی بیشتر برای مشارکت اجتماعی انگیزه دارید و به چه شکل در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت دارید؟ لطفاً تجارب خودتان را پایین همین مقاله و در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

اگر تیپ شخصیتی شما ESFJ است لطفاً بفرمایید مواردی که در این مقاله مطرح شد در زندگی شما چه مصداق و نمودی دارد؟

[ تیپ‌شناسی نوین ]

گروه تیپ‌شناسی نوین (تایپ‌شناسی) به سرپرستی آرسام هورداد به ارائه آموزش‌های نوین خودشناسی و توسعه فردی می‌پردازد

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ دیدگاه

 • Bita گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من چندسال پیش چندباری تست MBTI رو انجام دادم و INFJ بودم الان دوباره که انجام دادم INFP بودم دو سه بار با فاصله چندروز هم انجام دادم و INFP شد.. یعنی تیپ ما تغییر پذیره؟؟

 • مژگان گفت:

  Fj ها عالین
  زنده باد
  Tp ها هم خیلی در ظاهر به fj ها شبیهن

 • علی همایون گفت:

  سلام٬خیلی ممنون٬الان دیگه از اینکه یک infjهستم مطمئنم٬البته همیشه به این نتیجه میر سیدم٬فقط بخاطر تحلیل پیش از حد تیپ خودم همش شک میکردم٬چون پیوسته شرایط خودم رو تحلیل می کنم تا بهتر بشم و همیشه حس خیلی نزدیکی به infjبودن دارم و تمام کسانی رو که این تیپ رو دارن کاملا درک و به عنوان تصویری از خودم می بینم٬با تشکر از سایت خوبتون…

  • تیپ‌شناسی نوین گفت:

   سلام به شما جناب همایون عزیز،
   تشکر از همراهی شما با مطالب سایت، خوشحالیم که تیپ شخصیتی‌تان را پیدا کردید. از نظر ما هم بهترین رویکرد را پیش گرفتید، طبق تجربه ما تحلیل وسواس‌گونه در مورد تیپ شخصیتی گاهی اوقات ابهام‌ها را بیش از پیش می‌کند.
   موفق و پیروز باشید