مطالب پیشنهادی:

نکاتی در مورد قرار ملاقات عاطفی با خردگراها (NT)

زمان تقریبی برای مطالعه این مقاله: ۶ دقیقه

خردگراها یکی از مشرب‌های مورد بحث در مدل دیوید کرسی هستند. مشرب خردگرا شامل چهار تیپ شخصیتی ENTJ, ENTP, INTJ , INTP است. ویژگی مشترک این تیپ‌ها این است که همگی از توانایی تفکر انتزاعی برخوردارند و با موقعیت‌ها بر اساس نظریه (تئوری) و نتیجه‌گرایی مواجه می‌شوند.

نرم کردن یک خردگرا و دیدن جنبهٔ احساسی او می‌تواند چالشی زمان‌بر باشد. گذشته از این‌ها، به نظر شما ارتباط برقرار کردن با کسی که بیشتر ذهنی درخشان دارد تا عواطفی خروشان چه چالش‌هایی دارد و به چه نکاتی در این خصوص باید توجه کنیم؟ در ادامه این مقاله و قسمت بعد سعی می‌کنیم به هشت نکته مرتبط با این مسئله اشاره کنیم:

۱. ابراز احساسات در NTها فرایندی آهسته و پیوسته است

حداقل روی کاغذ می‌شود گفت خردگراها نسبت به سه مشرب دیگر با درصد پایین‌تری تن به ازدواج می‌دهند (البته دقت کنید این یک اصل کلی نیست و طبیعتاً مثال نقض فراوان دارد). دلیلش هم این است که خردگراها معمولاً تمایلی به پیروی کردن از چارچوب‌ها و هنجارهای پذیرفته‌شده در مورد اینکه کِی و چه زمانی باید ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد و بچه دار شد ندارند.

آن‌ها دوست ندارند کسی زمان ازدواج، زمان بچه‌دار شدن و یا تعداد بچه‌ها را به آن‌ها یادآوری کند. بلکه ترجیح می‌دهند به شیوه خودشان این کارها را انجام دهند (یا ندهند). البته خردگراها مایلند روزی به همه این‌ها دست پیدا کنند اما مسئله این است که آنچنان عجله‌ای هم برای ازدواج و شروع یک رابطه عاطفی ندارند.

در نتیجه اگر با یک فرد خردگرا وارد رابطه احساسی می‌شوید بپذیرید که شور و هیجان و احساس او به تدریج شکل می‌گیرد و از همان ابتدا نباید انتظار یک فوران احساسی را از او داشته باشید. به او اجازه دهید عواطف و احساساتش را در زمان مناسب خودش بروز دهد.

۲. آن‌ها گفتار معمولی و بی‌پیرایه را ترجیح می‌دهند

خردگراها چندان علاقه‌ای به استفاده سطحی از کلمات عاشقانه و دلبرانه (Flirting) ندارند. آن‌ها در ارتباطات اجتماعی حد و مرز دارند و خیلی زود با دیگران صمیمی نمی‌شوند. نوع بیان آن‌ها صریح است و از اشارات و کنایه‌ها برای رساندن منظورشان استفاده نمی‌کنند. آن‌ها در جلسات ابتداییِ رابطه عاطفی وارد گفتگوهای صرفاً عاشقانه و لطایف کلامی و غمزه‌های دلربا نمی‌شوند و فاصله مشخص و محترمانه را با طرف مقابل حفظ می‌کنند، به همین دلیل دیگران ممکن است خردگراها را افرادی خُشک ارزیابی کنند.

بنابراین بهتر است اگر با یک NT وارد رابطه عاطفی شده‌اید، خیلی زود فضا را احساسی نکنید. در کلمات و گفتارتان ساده و صریح باشید و از ادبیات معمولی و وزین استفاده کنید، در جلسات ابتدایی با آن‌ها موش و گربه‌ بازی عاطفی نکنید. صبر کنید تا اندکی زمان بگذرد و آن‌ها رفته رفته خودشان را در این زمین پیدا می‌کنند.

۳. آن‌ها عاشق گفتگوهای ناب و فلسفی هستند

خردگراها به محض اینکه تصمیم بگیرند یک رابطه عاطفی را شروع کنند، دنبال فردی جذاب می‌گردند که بتواند در مورد محدوده‌ای از موضوعات و ایده‌های جذاب با او بحث و گفتگو کند. آن‌ها به موضوع بحث بسیار اهمیت می‌دهند و دوست دارند طرف مقابلشان در مورد موضوعات ساده و معمولی مثل آشپزی و فیلم گرفته تا موضوعات عمیق‌تر (مثل اسرار کیهان) حرفی برای گفتن داشته باشد.

اگر از پس گفتگوهای فلسفی پیرامون موضوعات متنوع و ایده‌های هیجان‌انگیز برنیایید، بعید است بتوانید دل یک خردگرا را به دست آورید و نظر او را به خودتان جلب کنید. آن‌ها عاشق بحث و گفتگو با محوریت ایده‌ها و نظریات هستند. معمولاً ایدهٔ «یک ذهن در دو بدن» برای خردگراها جذاب‌تر از ایده‌ٔ یک روح در دو بدن است!

۴. آن‌ها چندان از احساسات صحبت نمی‌کنند

نحوه ابراز و بیان احساسات در مشرب خردگرا با سایر مشرب‌ها کاملاً متفاوت است. در حالی که بقیه مشرب‌ها به راحتی در مورد احساسات خودشان صحبت می‌کنند و در این زمینه شفاف هستند، ممکن است خردگراها در یک گفتگو خیلی وارد فضای احساسی و عاطفی نشوند. در واقع ممکن است NTها در به زبان آوردن احساساتشان چندان راحت نباشند.

خردگراها بسته به این که تیپ شخصیتی‌شان چیست خودشان را به شیوه‌های مختلفی ابراز می‌کنند. معمولاً INTPها و INTJها از شما انتظار دارند خودتان به ظرافت‌ها و ریزه‌کاری‌ها واقف باشید و بدون اینکه خودشان بخواهند به تفصیل در مورد احساسشان صحبت کنند شما مطلب را بگیرید. در غیر این صورت ممکن است ناخواسته باعث کلافگی آن‌ها شوید. در چنین مواقعی بعید نیست این دو تیپ رفتاری منفعل- پرخاشگر از خودشان نشان دهند. یعنی از یک جایی به بعد از دست شما عصبانی شوند.

اما ENTJها و ENTPها وقتی موضوعی احساسی پیش می‌آید با سوال‌های منطقی‌شان ممکن است کلافه‌تان کنند! آن‌ها موضوع را «می‌کاوند»، از شما سوال می‌کنند و با شما در مورد آن بحث می‌کنند و کلنجار می‌روند. در هر دو حالت ممکن است اینطور برداشت کنید که عواطف شما به درستی درک نشده است.

یک نکته مهم را دقت کنید، منظور ما این نیست که خردگراها احساس شما را نمی‌فهمند یا زمانی که به دلداری و همدلی نیاز دارید، نمی‌توانند کمکی به شما بکنند. اما به هر حال اگر از آن دسته تیپ‌های عاطفی هستید که تجربه‌های عمیق عاطفی و رفاقت‌های احساسیِ معنی‌دار برای شما بسیار مهم است، شاید خردگراها برای رفع این نیازِ شما بهترین گزینه نباشند. خردگراها ترجیح می‌دهند شریک عاطفی‌شان از نظر احساسی روی خودش مسلط باشد.


امتیاز شما به این مقاله: [kkstarratings]


 

[ تیپ‌شناسی نوین ]

گروه تیپ‌شناسی نوین (تایپ‌شناسی) به سرپرستی آرسام هورداد به ارائه آموزش‌های نوین خودشناسی و توسعه فردی می‌پردازد

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ دیدگاه

 • sh گفت:

  سلام. خرد گرا بودن بیش از حد من و رفتار منطقیم که همیشه باعث عدم موفقیت کافی در روابط اجتماعیم میشد، باعث شده دور ازدواج را خط بکشم.به عنوان یک intp اصلا نمیتونم به روش سنتی راضی باشم و تا به حال حاضر به ملاقات کسی نشدم چون میدونم اونها دنبال یک خانم موجه خانه دارند که وقتی رسیدند خونه، یک خونه ی گرم و شام خوب و یک زندگی رمانتیک و کلیشه ای تحویلشون بده درحالیکه من شاید یادم بره خودم هم غذا بخورم و نه اینکه حس تنهایی نمیکنم ولی بیشتر دنبال یک دوستم تا یک همسر. یک همفکر را ترجیح میدم، برای من تعریف از دیدگاه و ایده م خیلی عاشقانه تر از یک اعتراف عاشقانه س.وقتی به همسر فکر میکنم میبینم شاید یک “همراه” و گاها “استاد” یا حتی “رقیب” در زمینه های علاقه مندیم را میپسندم، ولی چه کسی به چیزهای عجیب غریبی که من دوست دارم اهمیت میده و چه کسی راضی به چنین زندگی ای میشه؟ از طرف دیگه هم به خاطر شکست هایی که توی روابط اجتماعیم و دوستیابی و حتی روابط با خانواده م داشتم، اعتماد پذیریم را به کلی از دست دادم.فکر کردن به امور خانه داری و تربیت فرزند هم به کلی فکرم را به هم میریزه، من یک “شاگرد” را به فرزند ترجیح میدم.میتونم بهترین استاد برای فرزندم باشم ولی هیچ بچه ای هم یک استادی نمیخواد. پس قید ازدواج را میزنم چون احتمال پیدا کردن چنین ادمهایی بسیار پایینه و ریسک تشخیص و انتخابش هم به شدت بالاست.

  • آرسام هورداد گفت:

   سلام به شما sh گرامی
   طبیعتاً تعمیم این طرز فکر به همه افراد اشتباه است، همه آدم‌ها دنبال یک خانم موجه خانه‌دار و … نیستند! در مورد سبک‌های عشق‌ورزی در آینده بیشتر صحبت خواهم کرد حتماً پیگیر مطالب سایت باشید. ضمن اینکه رابطه یک مسیر است و مسیر با رفتن و تجربه کردن شکل می‌گیرد نه صرفاً با تحلیل و برداشت‌های تئوریک از رابطه، لذا مهم است که اگر آمادگی و بلوغ حضور در یک رابطه را در خودم احساس می‌کنم پیش بروم و با آدم‌ها ارتباط داشته باشم تا ذهنیتِ تحلیلی من شکل ملموس و واقع‌بینانه به خود بگیرد.
   برایتان آرزوی موفقیت دارم

 • فاطمه گفت:

  سلام
  ممنون از مقاله خوبتون. در مورد رابطه عاطفی خردگراها با هم، مشکل ازونجاست که این تیپ ها ممکنه مدتها در مورد مسائل اوراسیا و خاورمیانه بحث کنن ولی رابطه عاطفی شون به جای مشخصی نرسه! ?

 • مندی گفت:

  این مقاله خیلی عالی بود.. به عنوان یه خردگرا، دقیقا همه اینها رو در خودم میبینم! مرسی از شما…اما به عنوان یک خانم همچنان دنبال این جواب هستم که چطور با توجه به تیپ شخصیتیم بعد احساسی خودم رو پرورش بدم؟تقویت حس همدلی در خردگراها چجوری انجام میشه؟

  • تیپ‌شناسی نوین گفت:

   سلام به شما مندی گرامی و تشکر از همراهی ارزشمند شما.
   درخصوص پرورش مهارت همدلی تا به حال مقالات زیر در سایت قرار گرفته که مطالعه آن‌ها می‌تواند برای شروع این بحث دید خوبی به شما بدهد:

   https://goo.gl/xyqnTo

   https://goo.gl/CHrWue

   پیروز باشید

 • محمدکاظم گفت:

  ممنونم
  واقعاً مقالۀ خوبی بود