مطالب پیشنهادی:

تست mbti

زمان تقریبی برای مطالعه این مقاله: ۵ دقیقه

از قسمت قبلی مبحث مهارت رفتار قاطعانه را آغاز کردیم. در مقاله پیشین سعی کردیم تعریفی از جرئت‌مندی ارائه کنیم. در این مقاله قصد داریم با هم چند راهکار ساده را برای پرورش این مهارت مرور کنیم. اهمیت این موضوع این است که بسیاری از افراد که تیپ شخصیتی خودشان را بر اساس مدل شخصیت‌شناسی MBTI شناسایی می‌کنند، در پی رشد برخی مهارت‌ها هستند.

در مجموعه مقالات زنگ مهارت قصد داریم برخی از مهم‌ترین مهارت‌های ضروری برای رشد تیپ شخصیتی را با هم بررسی کنیم.

دقت کنید ممکن است برخی افراد به طور طبیعی و ذاتی، بیش از سایرین جرئت‌مند باشند.

در صورتی که احساس می‌کنید الگوی رفتار قاطعانه در شما ضعیف است و اکثر مواقع از الگوهای ارتباطی منفعل یا پرخاشگر استفاده می‌کنید، لازم است مهارت جرئت‌مندی را با تمرین و جایگزین کردن باورهای صحیح و سالم در خودتان تقویت کنید.

در ادامه چند راهکار کاربردی و عملی برای پرورش مهارت رفتار قاطعانه ذکر می‌کنیم. اما فراموش نکنید این راهکارها زمانی می‌توانند اثربخش باشند و نتیجه مطلوب را به شما بدهند که به آن‌ها عمل کنید و در زندگی روزمره‌تان آن‌ها را به کار بگیرید.

۱. حق و حقوق خودتان را بشناسید و برای آن ارزش قائل باشید

یکی از باورهای صحیح که باید با افکار نادرستِ احتمالی‌تان جایگزین کنید این است: بپذیرید که حق و حقوق شما، افکار، اندیشه‌ها، احساسات و نیازهای شما درست به اندازه نیازها، افکار و احساسات دیگران، مهم و ارزشمند است.

اما از طرفی این را هم بپذیرید که نیازها، افکار و احساسات شما، ارزش یا اهمیتش بیشتر از سایرین نیست. درست به همان میزان که نیازها و خواسته‌های شما مهم است، دیگران هم خواسته‌هایی دارند که مهم و ارزشمند است.

سعی کنید در هر موقعیتی حق و حقوق خودتان را بشناسید و نسبت به رعایت آن حساس باشید.

این باور را در خودتان تقویت کنید که شما شایسته این هستید که دیگران با احترام و ادب با شما رفتار کنند.

بیش از اندازه و بدون دلیل عذرخواهی نکنید.

۲. خواسته و نیازتان چیست؟ برای برآورده شدن نیازتان پیگیری کنید!

برای پرورش رفتار قاطعانه منتظر این نشوید که دیگران متوجه نیازها و خواسته‌های شما بشوند و بعد از سر دلسوزی یا علاقه‌مندی به شما خواسته‌هایتان را برآورده کنند. در این صورت ممکن است تا همیشه منتظر بمانید و هیچ اتفاقی هم نیفتد!

این باور را در خودتان تقویت کنید که اگر می‌خواهید فعالیت‌هایتان مؤثر و هدفمند باشد و به نتیجه مطلوب برسید، لازم است نیازها و خواسته‌های شما برآورده شده باشد.

نیازهای شما باید برآورده شود، اما این به منزله زیر پا گذاشتن خواسته‌ها و حقوق دیگران نیست. روش‌هایی پیدا کنید که بدون پایمال کردن حقوق دیگران به خواسته‌هایتان برسید.

۳. نگران واکنش دیگران نباشید، روی رفتار خودتان کار کنید

خودتان را مسئول واکنش‌های احتمالی دیگران ندانید. نگران این نباشید که دیگران در مقابل رفتار جرئت‌مندانه شما چه واکنشی نشان خواهند داد. تنها چیزی که در ارتباطات در کنترل و اختیار شماست، رفتار خودتان است.

تا زمانی که شما با رفتار قاطعانه‌تان، نیازهای دیگران را پایمال نکرده‌‌اید لزومی ندارد نگران واکنش آن‌ها باشید و این حق را دارید که خواسته خودتان را مطرح کنید و نیازتان را بگویید.

۴. مسئولانه بازخورد بدهید، به احساس طرف مقابل هم توجه کنید

اگر می‌خواهید پاسخ منفی بدهید، یا بازخوردی منفی به دیگران بدهید روی کلماتتان دقت کنید. سعی کنید لحن شما متعادل، معقول و دوستانه باشد و به طرف مقابل بازخوردی «سالم» بدهید.

اشکالی ندارد اگر به خاطر چیزی عصبانی شده‌اید. احساس عصبانیت را در خودتان سرکوب نکنید و بپذیرید که چیزی شما را عصبانی کرده است. اما همیشه رفتاری محترمانه داشته باشید و از ادب خارج نشوید.

چیزی که در ذهن دارید را صراحتا بیان کنید، اما کاملاً باید مراقب احساس طرف مقابلتان هم باشید. باید خودتان را نسبت به احساس طرف مقابل مسئول بدانید اما خودتان را سانسور نکنید. حرفتان را در کمال ادب و احترام به طرف مقابل بیان کنید.

مراقب باشید بیش از اندازه احساساتی نشوید. عواطف خودتان را کنترل کنید.

از حق و حقوقتان دفاع کنید و اجازه ندهید دیگران حقوق مسلم شما را نادیده بگیرند، در صورت لزوم اعتراض خودتان را ابراز کنید.

۵. انتقادات و تعریف و تمجیدهای دیگران را بپذیرید

اگر دیگران از شما تعریف و تمجید می‌کنند نگویید نه، این لطف شماست یا من واقعا اینقدر خوب نیستم! به سادگی از آن‌ها تشکر کنید.

این را بپذیرید که شما هم مثل هر کس دیگری ممکن است دچار اشتباه شوید. در عوض برای جبران از دیگران کمک بگیرید و اشتباهتان را جبران کنید.

اگر دیگران از شما انتقادی می‌کنند یا بازخوردی منفی دریافت می‌کنید، آن را با احترام بشنوید. اگر احساس می‌کنید نقد طرف مقابل منصفانه نیست و شما آن را قبول ندارید این را محترمانه اعلام کنید و مخالفتتان را نشان دهید. اما مراقب باشید رفتاری دفاعی، احساسی و از روی عصبانیت و پرخاش از خودتان بروز ندهید.

۶. هر جا لازم است، جواب منفی بدهید

هر کسی جنبه و ظرفیتی دارد. خوب است ظرفیت خودتان را افزایش دهید، اما به هر حال این جنبه و ظرفیت نباید نامحدود باشد! حتما نقطه‌ای هست که ظرفیت و تحمل ما تمام می‌شود. این نقطه که همان حد و حدود جنبه شماست را بشناسید و اگر احساس کردید دیگران دارند زیاده‌روی می‌کنند واکنش نشان دهید.

این باور را در خودتان تقویت کنید: شما نمی‌توانید همه را از خودتان راضی و خشنود کنید و قرار هم نیست برای خوشحال کردن دیگران هر کاری انجام دهید. با این مسئله کنار بیایید.

از نظر ذهنی دنبال راه حل برد-برد باشید.

در این قسمت راهکارهایی را برای رشد رفتار قاطعانه ارائه کردیم. در قسمت‌های آینده این بحث را بیشتر باز می‌کنیم.

برای اثربخشی مطالعه، بهتر است مباحث این بخش را به ترتیب زیر دنبال کنید:

[button width=”full” color=”custom” link=”https://typeshenasi.com/%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%B1%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D9%82%D8%A7%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D9%86%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F/” align=”right” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#5200b9″ hoverbg=”#1e73be” radius=”3″]زنگ مهارت) قسمت اول: الگوی رفتار قاطعانه چیست؟[/button]

[button width=”full” color=”custom” link=”https://typeshenasi.com/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%B4-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B1%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D9%82%D8%A7%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D9%86%D9%87/” align=”right” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#5200b9″ hoverbg=”#1e73be” radius=”3″]زنگ مهارت) قسمت دوم: راهکارهایی برای پرورش رفتار قاطعانه و پر جرئت[/button]

[button width=”full” color=”custom” link=”https://typeshenasi.com/%D8%AA%DA%A9%D9%86%DB%8C%DA%A9%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%B4-%D8%B1%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D9%82%D8%A7%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8/” align=”right” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#5200b9″ hoverbg=”#1e73be” radius=”3″]زنگ مهارت) قسمت سوم: تکنیک‌های پرورش رفتار قاطعانه در ارتباط با دیگران[/button]

[divide color=”#a0a0a0″]

هنوز تیپ شخصیتی‌تان را نمی‌شناسید؟! در آزمون آنلاین و کاملا رایگان سایت تیپ‌شناسی نوین شرکت کنید!

[button color=”custom” link=”https://typeshenasi.com/%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86/” size=”big” align=”center” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#0084ff” hoverbg=”#3c00ff” radius=”3″ icon=”brankic-icon-clipboard2″]می‌خواهم در آزمون MBTI شرکت کنم![/button]

[divide color=”#a0a0a0″]

می‌خواهید یک گزارش حرفه‌ای و کامل از تیپتان داشته باشید و خودتان را بهتر بشناسید؟‌ گزارش‌های اختصاصی سایت تیپ‌شناسی نوین برای کسانی که می‌خواهند توانمندی‌های درونی‌شان را بشناسند و از آن‌ها برای پیشرفت و توسعهٔ فردی استفاده کنند نوشته شده است. شما می‌خواهید حرفه‌ای باشید؟

[button color=”custom” link=”https://typeshenasi.com/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%B5%DB%8C-%D8%AA%DB%8C%D9%BE/” size=”big” align=”center” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#e80505″ hoverbg=”#af0606″ radius=”3″ icon=”brankic-icon-checkmark3″ icon_color=”#ffffff”]می‌خواهم گزارش اختصاصی تیپم را سفارش بدهم![/button]

[ آرسام هورداد ]

لطفا متن درباره نویسنده را در وردپرس ، بخش شناسنامه کاربری تکمیل نمایید .

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *