مطالب پیشنهادی:

 

در بخش اول این مقاله گفتیم که مهم است راه خودمان را پیدا کنیم و بهترین خودمان شویم. چون وقتی راه خودتان را پیدا کنید و بهترین نسخه از خودتان را زیست کنید در این صورت معیارهایی که دارید را هم بهتر درک خواهید کرد و بهتر متوجه می‌شوید که دوست دارید با چه کسی باشید. نکته مهم این‌جاست که حتی اگر شما تلاش کنید تا تبدیل به ایده‌آل شخصی دیگر شوید و آن شخص هم کاملاً ایده‌آل شما باشد، تضمینی نیست که رابطه میان شما هم ایده‌آل باشد. اما وقتی راه خودتان را پیدا کنید و بشوید آن که باید بشوید، و در این مسیر کسی را ملاقات کنید که خودش است و به‌خوبی راهش را پیدا کرده در این صورت شانس داشتن یک رابطه عاطفی فوق‌العاده به‌شدت افزایش پیدا می‌کند.

هدف ما هم در این مقاله همین است، قصد داریم ببینیم چگونه می‌توانید تبدیل به خودتان شوید، یا خودتان تبدیل به شخص برگزیده شوید.

مطالعه قسمت قبلی این مقاله

 

پشتیبان‌ها (ESTJ-ESFJ-ISTJ-ISFJ)

دیگران مرا چگونه می‌بینند؟

مولد بودن، تکمیل کردن کارها و رسیدن به دستاورد چیزهایی هستند که حس فوق‌العاده‌ای برایتان دارند

پشتیبان‌ها ذاتاً افرادی کمک‌رسان هستند و باکارهایشان به دیگران خدمات بزرگی ارائه می‌کنند. آن‌ها اشخاصی شرافتمند و قابل احترام و طوری زندگی می‌کنند که بین دیگران آبرو و احترام به‌دست بیاورند. آن‌ها بسیار متوجه و مراقب این هستند که اعتبار خود را خدشه‌دار نکنند و با دقت در مسیر درست و پذیرفته‌شده گام برمی‌دارند.

پشتیبان‌ها وقتی می‌بینند دیگران دارند از قوانین و چارچوب‌های متداول تبعیت می‌کنند و همه‌چیز سرجای خودش است احساس رضایت خاصی می‌کنند. چون خودشان هم افرادی ضابطه‌مند و قانون‌مدار هستند و با دیگران رفتار منصفانه‌ای دارند.

آن‌ها دوست دارند کارها را به شیوه‌‌ اصولی و پذیرفته‌شده انجام دهند. آن‌ها وظیفه‌شناس و محافظه‌کارند و به آئین‌ها و آداب‌و‌رسوم توجه ویژه‌ای دارند. پشتیبان‌ها مسئولیت‌هایشان را بسیار جدی می‌گیرند و از همین رو افرادی بسیار وظیفه‌شناس هستند و همین باعث می‌شود در مقایسه با سایر مشرب‌ها بیشترین خروجی داشته باشند، چون مولد و عملگرا هستند.

خوش‌قولی و خوش‌حسابی برای آنان بسیار مهم است و سر وقت به وعده‌های خود عمل می‌کنند، قبض آب و برق را پرداخت می‌کنند و قسط‌ها را به موقع می‌پردازند. پشتیبان‌ها افرادی با اصالت و متشخص هستند و رفتاری حساب‌شده دارند.

خدا (/شرافت)، وطن، خانواده و کار برای آن‌ها در اولویت است. حتی تعطیلات و مسافرت‌ها زمانی به آن‌ها خوش می‌گذرد که همه‌ برنامه‌ریزی‌ها مطابق با برنامه‌ریزی‌ای که از قبل انجام داده‌اند پیش برود، زیرا آن‌ها تعطیلاتشان را نیز از قبل و با دقت برنامه‌ریزی می‌کنند تا خیالشان راحت باشد به بهترین شکل از زمانشان استفاده خواهند کرد.

 

اگر پشتیبان هستید، به این موارد توجه کنید:

به آدم‌هایی که دنبال تکانه‌های آنی خودشان می‌روند و فارغ‌البال و راحت و بی‌مسئولیت زندگی می‌کنند غبطه نخورید. گاهی ممکن است پیش خودتان بگوئید: ای کاش من هم فقط کمی مثل آن‌ها بودم و هیچ دغدغه‌ای در زندگی نداشتم و اوضاع را کمی آسان‌تر می‌گرفتم.

شاید فکر کنید که اگر مثل آن‌ها بودید دیگر مشکلی وجود نداشت، اما موضوع اصلی این نیست. دقت کنید شما فقط وقتی احساس خوبی خواهید داشت که اول وظایف و مسئولیت‌هایتان را به خوبی انجام داده باشید، به عبارت دیگر احساس خوب شما در گرو وظیفه‌شناسی‌ و مولد بودن‌تان است. این مسئولیت‌پذیر بودن است که حال شما را خوب می‌کند.

شما زمانی احساس خوبی درباره خودتان خواهید داشت که وظایف و مسئولیت‌هایتان را انجام دهید و مسیر خودتان را در زندگی پیدا کنید و این باعث می‌شود احساس بی‌نظیری نسبت به خود و زندگی‌تان داشته باشید.

این که بتوانید برای تمام لحظات زندگیتان برنامه‌ای داشته باشید، تفریحات خود را سازماندهی‌ کنید، قرار ملاقات‌ها را از پیش تنظیم کنید، در مورد رستورانی که قرار است بروید یا شهری که می‌خواهید در مسافرت بعدیتان از آن بازدید کنید تحقیقات کاملی انجام دهید و … همه این کارها خیال شما را راحت می‌کند که به آن‌چیزی که برایش برنامه‌ریزی کرده‌اید خواهید رسید و نهایت بهره را از زمان و انرژی‌ای که صرف کرده‌اید خواهید برد.

این سبک زندگی کسل‌کننده یا روی اعصاب نیست؛ بلکه بر عکس، این روش برای شما تضمین کننده اوقات خوشی خواهد بود که حاصل برنامه‌ریزی، تدارک دیدن و پیش‌بینی همه شرایط از قبل است، در نتیجه هیچ اضطراب و نگرانی به وجود نخواهد آمد. بنابراین خیالتان راحت باشد و به‌خودتان سخت نگیرید، چون از قبل فکر همه‌چیز را کرده‌اید.

 

خردگراها (ENTJ-ENTP-INTJ-INTP)

واقعیت خودتان را بسازید، آن آینده‌ای که در ذهنتان تصویرش را می‌بینید خلق کنید

خردگراها متفکرانی نوآور و هستند و به خواسته‌ها و احساسات رؤیاگونه و هوسبازانه دل‌خوش نمی‌کنند. نگاه آن‌ها به زندگی چنین است که اگر چیزی را بخواهند می‌دانند راهی نیست جز این‌که خودشان آن را خلق کنند، یا اگر قرار است به جایی برسند خودشان باید مسیر را طی کنند.

آن‌ها دوست دارند خالق زندگی مطلوبشان باشند، سرنوشت را خودشان رقم بزنند و اجازه ندهند وزش باد درباره جهت آن‌ها تصمیم‌ بگیرد. خردگراها برای غلبه بر موانع زمان حال و پیشرفت کردن و جلو رفتن از ابزار دانش استفاده می‌کنند و سعی در افزایش علم و آگاهی‌شان دارند.

خردگراها برای آینده خود افق و چشم‌انداز تعیین می‌کنند و در پی این هستند که هر روز نسبت به روز قبل در جایگاه بالاتری باشند. از نظر آن‌ها زندگی یک تکامل مداوم است، زندگی عرصه‌ای است که یک فرد مدام باید در حال پیشرفت و تکامل باشد.

از نظر آن‌ها انسان بودن یعنی تعیین یک آینده‌ی مطلوب به عنوان هدف و تلاش برای محقق نمودن آن هدف. آن‌ها می‌خواهند به مراتب بالاتر برسند، جایی که در آن گذشته دیگر اهمیتی ندارد و آینده بسیار بهتر از حال خواهد بود.

خردگراها تلاش می‌کنند افرادی مبتکر و هوشمند باشند، آن‌ها دوست دارند خود-بسنده، مستقل و خود-محور باشند و معمولاً تعاریف شخصی خودشان را دارند و به نظرات دیگران درباره خودشان چندان اهمیتی نمی‌دهند. آن‌ها برای رسیدن به مراتب بالا و مراحلِ پیشرفته تلاش و سخت‌کوشی فراوانی دارند و دوست دارند در هر چیزی به برتری و شایستگی فوق‌العاده‌ای دست پیدا کنند. آن‌ها تسخیرکننده‌های دنیا هستند.

 

اگر خردگرا هستید، به این موارد توجه کنید:

تلاش کنید و از قوه‌ ابتکار و نوآوری‌تان برای انجام یک کار خارق‌العاده و کسب یک دستاورد بی‌نظیر استفاده کنید. واقعیت خودتان را بسازید و آینده‌ای را که در ذهن خود تصویر می‌کنید، خلق کنید. هرگز کاری را تنها به این خاطر که دیگران می‌گویند درست است انجام ندهید.

تعهد شما برای انجام دادن کارها باید به این دلیل باشد که خودتان دلیل مناسبی برای انجام دادن آن یافته‌اید، نه فقط به خاطر این‌که دیگران می‌گویند. فکر نکنید که لزوماً باید از همان مسیری بروید که همه می‌روند، مسیر راحت‌ و بی‌دردسر را انتخاب نکنید.

برای پیشرفت و موفقیت روی خودتان شرط ببندید، روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید. لحظه‌ای از آینده غافل نمانید، روی عاقبت کار متمرکز بمانید و دید از بالای خود را توسعه دهید. اهداف و چشم‌انداز خود را در نواحی قرار دهید که دیگران قادر به رصد کردن آن نیستند یا تحقق آن را غیرممکن می‌دانند. هیچ‌گاه نسبت به توانایی‌های خود تردید نکنید.

وقتی اوضاع پیچیده می‌شود و احساس می‌کنید که گیر افتاده‌اید، لختی درنگ کنید، به عقب بنگرید و سعی کنید عملکردتان را ارزیابی نمائید تا دریابید دقیقا چه اتفاقی افتاده است. اگر احساس می‌کنید برای ادامه مسیر چیزی کم دارید یا احساس می‌کنید کم آورده‌اید از شرایط درس بگیرید و آن‌چه را که باید، بیاموزید. اگر لازم است از دیگران کمک بگیرید اما تسلیم نشوید. قدرت اراده و توانایی ذهنتان شما را به موفقیتی بزرگ رهنمون خواهد ساخت.

اهدافتان را مشخص کنید و هر کاری لازم است برای رسیدن به آن‌ها انجام دهید، از هوش و توانمندی‌های خود بهره بگیرید، بدون تردید موفقیت از آن شما خواهد بود.


دوره حضوری مرتبط: کارگاه شخصیت‌شناسی به شیوه MBTI


منبع: Keirsey’s Magazine


دیدگاه و نظری درباره این مقاله اگر دارید، آن‌را زیر همین پست و در قسمت کامنت‌ها بنویسید.


پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم مطالعه کنید:

چگونه احساس طرد شدن می‌کنیم؟ (براساس تیپ شخصیتی)


 

 

[ آرسام هورداد ]

مدرس و پژوهشگر شخصیت‌شناسی و چیرگی | چیرگی یعنی خودِ منحصربه‌فردت را پیدا کنی و آن را به بهترین شکل به عالم عرضه نمایی

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه