تایپ شناسی

تایپ شناسی

مرجع آموزش تیپ‌ شناسی MBTI

mbti چیست؟زمان تقریبی برای مطالعه مقاله: ۵ دقیقه

در قسمت‌های قبل گفتیم روندِ زندگی ما تنها محدود به دانش تیپ‌شناسی نمی‌شود و ما نمی‌توانیم ریشه همه تحلیل‌هایمان را به تیپ شخصیتی نسبت دهیم.

تا به حال در مورد دو عامل که در کنار تیپ شخصیتی باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای نمود صحبت کردیم. ابتدا از اهمیت «ارزش‌ها» صحبت کردیم و بعد در مورد «مهارت بازیابی عاطفی» بحث نمودیم.

در این قسمت نیز می‌خواهیم این بحث را ادامه دهیم.

۳. یادگیری

کارشناسان و نظریه‌پردازان شخصیت، همواره «هوش» و «تیپ شخصیتی» را دو عامل مجزا در نظر می‌گیرند. یعنی این که من فرد باهوشی باشم یا خیر لزوماً به تیپ شخصیتی من ارتباط ندارد.

اما لازم است تصور و برداشت خودمان را از مفهوم هوش وسعت بدهیم. منظور ما از هوش لزوماً همان چیزی که تحت عنوان IQ می‌شناسیم نیست، بلکه نگاه وسیع‌تری به مفهوم هوش داریم.

احتمالاً شما هم با نظریه هوش‌های چندگانه گاردنر که توسط آقای هوارد گاردنر مطرح شده است آشنایی دارید. مطابق این نظریه، هوش جنبه‌های مختلفی دارد و هر کس ممکن است در برخی از جنبه‌ها قوی یا ضعیف باشد.

جنبه‌هایی مثل رشد عاطفی و هیجانی، هوش موسیقی، هوش محاسباتی، هوش اجتماعی، هوش میان فردی، هوش محیطی و باقی تقسیم‌بندی‌های رایج.

نکته جالب ماجرا اینجاست که مطابق نظریه گاردنر، بخش مهمی از این موارد «قابل یادگیری» هستند. دنیل گلمن (نظریه‌پرداز و نویسنده حوزه هوش هیجانی) هم معتقد است هوش هیجانی را با تمرین و آگاهی می‌توان بهبود داد.

حالا می‌خواهیم بگوییم «میل به یادگیری» در افراد مختلف، متفاوت است. عده‌ای از افراد شیفتهٔ آموختن هستند و از هر فرصتی برای یادگیریِ موضوعات و مهارت‌های جدید استفاده می‌کنند. از طرفی عده‌ای از افراد هم تمایلِ کم‌تری به یادگیری دارند و وقتشان را چندان صرف یادگیری نمی‌کنند.

بسته به این که من چه میزان از زمانم را صرف یادگیری می‌کنم، جایگاه اجتماعی متفاوتی خواهم داشت و مسیر زندگی من، جهتِ متفاوتی به خود خواهد گرفت. خلاصه کلام این که بین کسی که مشتاق یادگیری است و کسی که علاقه‌ای به یادگیری و آموزش ندارد تفاوت بزرگی وجود دارد.

کسانی که مشتاق یادگیری هستند، از مطالعه و کسب مهارت‌های جدید لذت می‌برند. اما افرادی که علاقه‌ای به یادگیری ندارند این موارد را خسته‌کننده می‌دانند. میل به یادگیری روی میزان شادی فرد نیز تأثیر می‌گذارد.

نکته مهم اینجاست که نباید فکر کنیم ما با این ویژگی‌ها به دنیا آمده‌ایم و نمی‌توانیم تغییری زیادی روی آن اعمال کنیم. تلاش برای یادگیری (مثل دو عاملِ قبلی که بحث کردیم) امری اکتسابی است. در واقع خود یادگیری هم قابل یادگیری است!

علاقه به یادگیری- به معنای ماهر شدن روی مهارت‌ یا دانشی جدید- به طور جدی روی رضایت فرد از زندگی، انگیزه و شادمانی درونی ما تأثیر می‌گذارد. در ادبیات روان‌شناسانه به مجموعه این مفاهیم سعادت یا رفاه روانی (well being) گفته می‌شود.

افراد شیفته یادگیری به طور متوسط رفاه روانی بالاتری را نسبت به کسانی که مایل به یادگیری نیستند تجربه می‌کنند. شاید مهم‌تر از رفاه روانی، دستاوردهای جانبی آن باشد، یعنی دستاورد، موفقیت‌های ملموس، پیشرفت‌های کاری و فردی، سلامت روان و مشارکت اجتماعی. از طرفی رفاه روانی احتمال ابتلا به مواردی مثل استرس و افسردگی را در فرد کاهش می‌دهد.

۴. انتخاب‌های فرد در زندگی

جایگاهی که در حال حاضر در آن قرار گرفته‌ایم به طور مستقیم نتیجه انتخاب‌های قبلی ماست. جایگاه فردی، اجتماعی، شغلی و جایگاه ما در روابط بسته به انتخاب‌هایی بوده است که تاکنون انجام داده‌ایم.

حتی انتخاب‌های ساده که معمولاً کم‌تر به چشم می‌آیند می‌توانند در بلند-مدت اثرات چشمگیری داشته باشند. این که من تصمیم بگیرم سه روز در هفته ورزش کنم یا نه، از چه خمیر دندانی استفاده کنم، در کلاس‌های مهارتی مرتبط با رشته تخصصی‌ام شرکت کنم یا نه و مواردی مثل این‌ها اثرات پایدار و معمولاً قابل توجهی روی وضعیتی دارند که من در آینده خواهم داشت.

در واقع همه ما، در تمام لحظات زندگی در معرض انتخاب‌های بی‌شماری قرار داریم و بسته به این که انتخاب ما چه باشد، مسیرِ زندگی ما به شکل قابل توجهی تغییر خواهد کرد. ساده‌تر بگوییم:

زندگی مجموعه‌ای از انتخاب‌هاست و این انتخاب‌ها هستند که آینده ما را شکل می‌دهند.

جالب اینجاست که هر کس در زندگی‌اش با گستره وسیعی از انتخاب‌ها و گزینه‌ها روبه‌روست و با انتخاب هر گزینه از سایر افراد متمایز و جدا خواهد شد.

این مسئله توجیه می‌کند که چرا مثلاً همه افراد با تیپ شخصیتی ESTJ (یا هر تیپ دیگری) در یک جایگاه اجتماعی یکسان، ثابت و مشابه قرار نگرفته‌اند! یکی از دلایلش این است که هر کدام از آن‌ها انتخاب‌های متفاوتی در زندگی‌شان داشته‌اند.

جمع‌بندی نهایی

هدف ما از ارائه این مبحث این بود که بپذیریم، ما چیزی فراتر از تیپ شخصیتی‌مان هستیم و عوامل مختلف و متعددی وجود دارد که می‌توانند روی روند زندگی ما تأثیرگذار باشند. مهم این است که هنگام تحلیل‌ها و ارزیابی‌هایمان به این موارد توجه ویژه‌ای نشان دهیم و صرفاً خودمان را محدود و محصور به «تیپ شخصیتی» نکنیم.

[ تیپ‌شناسی نوین ]

گروه تیپ‌شناسی نوین (تایپ‌شناسی) به سرپرستی آرسام هورداد به ارائه آموزش‌های نوین خودشناسی و توسعه فردی می‌پردازد

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *