مطالب پیشنهادی:

طبع NF

آرمان‌گراها (NF) چه خصوصیاتی دارند؟

چهار تیپ (ENFJINFJ-ENFP-INFP) زیر مجموعه‌ی طبع آرمان‌گرا هستند.

صلح، صداقت، اتحاد انسانی و تمامیت و یکپارچگی معنوی جزو مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی آرمان‌گرایان است. آن‌ها به رشد معنوی خودشان و سایر انسان‌ها بسیار اهمیت می‌دهند و دوست دارند به دیگران کمک کنند تا به بالاترین درجه رشد دست پیدا کنند. آرمان‌گرایان به پرورش جنبه‌ّهای انسانی وجود خودشان و دیگران اهمیت می‌دهند.

مهارت‌های ارتباطی قوی

درک بالای آن‌ها از ماهیت انسان به این افراد کمک می‌کند دیگران را خوب بفهمند و با سایرین ارتباطی عمیق و معنادار برقرار کنند. به همین دلیل در بسیاری از موارد می‌توانند الهام‌بخش تغییرات مثبت در دیگران شوند. آرمان‌گرایان ایده‌های تغییر و تحول را ارائه می‌کنند و اغلب اوقات می‌توانند مسبب رویدادهایی شوند که به طیف وسیعی از انسان‌ها سود می‌رساند.

خوش‌قلب و صلح‌طلب

NFها افراد صلح‌طلبی هستند و از دشمنی و رقابت با دیگران دوری می‌کنند. این افراد دوست دارند با دیگران به شکل برنده-برنده بازی کنند و منافع همه را در نظر می‌گیرند. آرمان‌گراها خیلی خوب می‌توانند نقش واسطه برای برقراری صلح و آشتی را بین دیگران بازی کنند و با کلام اثربخش و مهربانی ذاتی‌شان دیگران را بر مدار دوستی قرار دهند.

معناگرا و عمیق

NFها به معنا و زندگی عمیق بسیار بها می‌دهند. بسیاری از آن‌ها دنیای درونی غنی دارند و برایشان مهم است به دیگران هم کمک کنند تا به بالاترین حد رشد خود دست پیدا کنند. آرمان‌گراها به هماهنگی ظاهر و باطن و به طور کلی صداقت افراد اهمیت زیادی می‌دهند. این افراد در بسیاری از موارد بینش عمیقی نسبت به سایرین دارند و می‌توانند به طور شهودی رفتارهای تصنعی و دروغین دیگران را شناسایی کنند.

پرتلاش و با انگیزه

آرمان‌گراها درک خیلی خوبی از احساسات و عواطف دارند، آن‌ها به دلیل این‌که افرادی شهودی هستند به الهامات و آرزوهای درونی‌شان بسیار توجه می‌کنند و گاه این الهامات و آرزوها تبدیل به انگیزه و موتور محرک آن‌ها برای رسیدن به اهدافشان می‌شود. NFها با انگیزه فراوان در راه رسیدن به آن چه برایشان مهم و معنادار است تلاش می‌کنند.

محیط کار دوستانه و خلاق

این افراد وقتی در محیط کار قرار می‌گیرند دوست دارند روابط‌ شخصی و عمیق با دیگران برقرار کنند، ضمنا NFها وقتی که بتوانند در کاری که انجام می‌دهند معنا و مفهومی پیدا کنند، با راندمان و رضایت درونی بیشتری کار خواهند کرد. آرمان‌گراها دوست دارند محیط کارشان خلاق،‌ صمیمانه و دوستانه باشد. آن‌ها می‌توانند در محل کار بین اعضاء‌ توافق و هماهنگی لازم را برای رسیدن به اهداف سازمانی ایجاد کنند.