تیپ‌شناسی نوین

خودشناسی و توسعه فردی

MBTI چیست؟

MBTI چیست؟

MBTI مخفف عبارت Myers-Briggs Type Indicator است و یک مدل شخصیت شناسی است که به شما کمک می‌کند تیپ شخصیتی‌تان را بشناسید و متناسب با خصوصیات ذاتی خودتان مسیر زندگی‌تان را به سمت موفقیت طراحی کنید. MBTI به افراد کمک می‌کند مسیر شغلی مناسب خود را طراحی کنند، روابط موثر و هدفمندی با دیگران برقرار کنند و اهداف خود را به گونه‌ای شناسایی کنند که متناسب با نیازها و استعدادهای شخصی آنان باشد.

بعد از شرکت در آزمون MBTI، نتیجه‌ای که به شما داده می‌شود شامل یک کلمه چهار حرفی است و بر اساس آن تیپ شما یکی از شانزده تیپ شخصیتی MBTI خواهد بود.

 

*-* *-* “۱۵”]

 

تست MBTI

*-* *-* “۱۵”]

اگر می‌خواهید توضیحات دقیق هر کدام از این تیپ‌ها را مطالعه کنید با خصوصیات هر کدام بیشتر آشنا شوید روی لینک زیر کلیک کنید:

[button color=”custom” link=”https://typeshenasi.com/%D8%AA%DB%8C%D9%BE%E2%80%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%AA%DB%8C/” align=”center” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#af0606″ hoverbg=”#dd3333″ radius=”3″ icon=”momizat-icon-pencil2″]آشنایی با تیپ‌های شخصیتی MBTI[/button]

[divide color=”#a3a3a3″]

مفروضات MBTI چیست؟

در MBTI تیپ شخصیتی افراد با چهار حرف نشان داده می‌شود که به آن‌ها ترجیحات فرد (Preferences) گفته می‌شود. در مدل MBTI در مجموع ۱۶ تیپ شخصیتی داریم. که هر کس در یکی از این طبقه‌بندی‌های شانزده‌گانه قرار می‌گیرد. گوش دادن به فایل صوتی زیر اطلاعات بیشتری در این خصوص به شما می‌دهد:
*-* *-* “۱۵”]

 

[divide color=”#a3a3a3″]

نحوه پیدایش MBTI چگونه بوده است؟

MBTI را دو بانوی آمریکایی به نام‌های مایرز و بریگز ابداع کردند که خود آن‌ها بر اساس مطالعه تئوری یونگ- روانپزشک برجسته سوئیسی- به ایجاد یک مدل تیپ‌شناسی ترغیب شدند.  پرسشنامه و تئوری امروزی که به عنوان MBTI مورد استفاده قرار می‌گیرد مدیون تحقیقات و پژوهش‌های خانم‌ها کترین بریگز و ایزابل مایرز است. همزمان و با ترجمه‌ی کتاب «تیپ‌های روانشناختی» یونگ در سال ۱۹۲۳ در آمریکا، مایرز و بریگز ایده‌ای که یونگ در آن کتاب مطرح کرده بود را با مشاهدات و نظریات خودشان بسیار منطبق و هم‌سو دیدند از این رو مصمم‌تر شدند تا تحقیقات خود را روی افراد بیشتری مورد آزمون قرار دهند. انگیزه اصلی آنان از این کار کمک به افراد برای درک بهتر از خود و آشنا شدن با جنبه‌های مختلف و احتمالا نادیدنی وجودشان بود. مایرز و بریگز برای توسعه‌ی پرسشنامه‌شان از کمک‌های تخصصی سنجشگران و روانشناسان کارکشته و حرفه‌ای کمک گرفتند و در نهایت در سال ۱۹۴۳ اولین پرسشنامه رسمی و مورد تائید MBTI را منتشر کردند.

[divide color=”#a3a3a3″]

تیپ شخصیتی افراد از نظر MBTI چطور مشخص می‌شود؟

در مدل MBTI فرض بر این است که تیپ شخصیتی افراد با چهار حرف مشخص می‌شود، هر کدام از این چهار حرف معنایی مشخص دارند، بر این اساس:

۱-حرف اول تیپ: انرژی ذهنی‌ام را چطور به دست می‌آورم؟

۲-حرف دوم تیپ: اطلاعات را چگونه جمع‌آوری می‌کنم؟

۳-حرف سوم تیپ: تصمیم‌گیری‌های من چگونه است؟

۴-حرف چهارم تیپ: شرایط اطراف را چطور سازمان‌دهی می‌کنم؟

MBTI چیست؟

[divide color=”#a3a3a3″]

از کجا بفهمم تیپ شخصیتی من بر اساس MBTI چیست؟

برای این که تیپ شخصیتی‌تان را تشخیص دهید باید نقشه راه صحیحی داشته باشید. معمولا پیشنهاد می‌شود افرادی که هنوز هیچ آشنایی با MBTI ندارند اول از همه در تست MBTI شرکت کنند و با فضای تیپ‌شناسی MBTI بیشتر آشنا شوند، ضمن اینکه به کمک تست، می‌توانید یک تخمین و حدس اولیه از تیپ شخصیتی خودتان داشته باشید.

با این حال دقت کنید، تست MBTI فقط یک قدم اولیه است و نتیجه به دست آمده از تست اغلب ممکن است تیپ درست شما را نشان ندهد. برای شناخت دقیق تیپ شخصیتی‌تان لازم است تیپ را در تعامل با دیگران و با فعالیت‌های متنوع کارگاهی و با راهنمایی مربی و متخصص MBTI شناسایی کنید. ضمن اینکه در کارگاه MBTI نحوه ارتباط با تیپ‌های شخصیتی دیگر را نیز یاد می‌گیرید و با جنبه‌های دقیق‌تری از تیپ شخصیتی‌تان آشنا می‌شوید. روشِ دیگر برای تشخیص تیپ شخصیتی مطالعه‌ی کتاب‌ها و مقالات معتبر و استاندارد است که البته این روش نیز بدون دریافت راهنمایی از یک متخصص تیپ می‌تواند زمان‌بر باشد.

نقشه راه یادگیری MBTI را می‌توانید با کلیک روی لینک زیر مطالعه کنید:

[button color=”custom” link=”https://typeshenasi.com/%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%AA-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-mbti/” align=”center” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#af0606″ hoverbg=”#dd3333″ radius=”3″ icon=”momizat-icon-pencil2″]نقشه راه یادگیری تیپ‌شناسی[/button]

[divide color=”#a3a3a3″]

معنی هر کدام از ترجیحات در MBTI چیست؟

هر کدام از ترجیحات MBTI تعریف مشخصی دارند:

برون‌گراها (Extraverts):

 • برونگراها افرادی هستند که انرژی را از دنیای بیرونشان به دست می‌آورند.
 • برونگراها معمولا در مقایسه با بقیه افراد ارتباطات و دوستی‌های بیشتری دارند.
 • نسبت به درون‌گراها، پر انرژی‌تر دیده می‌شوند.

درو‌ن‌گراها (Introverts):

 • درون‌گراها از خلوت و تنهایی با خودشان انرژی می‌گیرند.
 • درون‌گراها بیشتر زمانشان را در ذهنشان می‌گذرانند و غرق در افکارشان هستند.
 • ارتباط‌های یک‌به‌یک یا بودن در جمع‌های کوچک‌تر و آشناتر را ترجیح می‌دهند.

حسی (Sensing):

 • به داده‌های ملموس، واقعی و قابل درک که با حواس پنج‌گانه‌شان دریافت کرده‌اند توجه می‌کنند.
 • برای حسی‌ها داده‌ها و اطلاعات حقیقی، مستند و قابل اطمینان اهمیت و اولویت بیشتری نسبت به شهود و الهام دارد.
 • به جزئيات مراحل انجام یک کار دقت زیادی دارند.

شهودی (iNtuition):

 • به ارتباط بین اطلاعات و داده‌های مختلف توجه می‌کنند و به دنبال معنا و مفهومی هستند که از اطلاعات به دست می‌آید.
 • از نظر ذهنی به اتفاقات و احتمالات آینده توجه می‌کنند
 • به آن چه «احتمال» و «امکان» دارد بیشتر توجه می‌کنند تا به آن چه واقعا «هست».

فکری‌ها (Thinkers):

 • روحیه‌ی تحلیلگر دارند، مسائل را از دیدگاه غیر شخصی مورد بررسی قرار می‌دهند
 • معمولا حقیقت را بیان می‌کنند و بعید است به خاطر حفظ مصلحت از گفتن آن چیزی که درست می‌دانند صرفنظر کنند
 • موضوعات را شخصی نمی‌کنند و انتقادات سازنده را در صورت منطقی بودن می‌پذیرند

احساسی‌ها (Feelers):

 • موقع تصمیم‌گیری به نتیجه و تأثیری که تصمیم آن‌ها روی سایرین می‌گذارد توجه می‌کنند
 • خودشان را جای بقیه می‌گذارند تا ببینند دیگران چه احساسی دارند
 • در موقعیت‌های مختلف متوجه احساس خود هستند و نسبت به عواطف درونی‌شان آگاهی بیشتری دارند

ساختارگراها (Judging):

 • دوست دارند زودتر در مورد موضوعات تصمیم بگیرند
 • کارها و پروژه‌ها را از قبل برنامه‌ریزی می‌کنند تا با عامل پیش‌بینی نشده‌ای مواجه نشوند
 • ترجیح می‌دهند کارهای ناتمام را تمام کنند و پرونده‌های نیمه‌باز را سریع‌تر در ذهن‌شان ببندند

منعطف‌ها (Perceiving):

 • دوست دارند اطلاعات بیشتری در مورد موضوع به دست بیاورند بنابراین دیرتر تصمیم می‌گیرند
 • برای شروع کردن کار عجله نمی‌کنند اول کارهای دیگر را انجام می‌دهند و درست سر وقت به کاری که باید می‌پردازند
 • کارها را انجام می‌دهند اما به وقت ضرورت، خیلی اهل از قبل برنامه‌ریزی کردن نیستند و زودتر از موعد شروع کردنِ کار نیستند

MBTI چیست؟

[divide color=”#a3a3a3″]

MBTI چیست؟‌ و بر چه اساس باید به درستی آن اطمینان کنیم؟

 • پروفسور کارل گوستاو یونگ روانپزشک سوئیسی اولین بار در کتاب «تیپ‌های روانشناختی» (Psychological Types) نظریه تیپ‌های شخصیتی خود را مطرح نمود که بعدها زمینه‌ساز فعالیت‌های تحقیقاتی مایرز و بریگز گردید.

*-* *-* “۱۵”]

 • پروفسور رابرت مک هنری (Dr Robert McHenry) استاد رشته‌ی روانشناسی تجربی دانشگاه آکسفورد در سال ۱۹۸۹ یک موسسه انتشاراتی-تحقیقاتی با محوریت چاپ و نشر آزمون‌ها و محتوای مرتبط با MBTI به نام OPP را تاسیس نمود.

*-* *-* “۱۵”]

 • پروفسور دیوید کِرسی استاد دانشگاه کالیفرنیا پس از مطالعه تئوری مایرز-بریگز، نظریه مشرب‌ها را ارائه نمود و با طراحی یک پرسشنامه دقیق به نام (Keirsey’s Temperament Sorter) نتیجه‌ی سال‌ها مطالعات و تحقیقات خود را در این زمینه بسط و گسترش داد. دیوید کرسی تحقیقات مفصلی را نیز در خصوص استفاده از ابزار MBTI در کاربردهای مشاوره و زوج‌درمانی انجام داده است.

*-* *-* “۱۵”]

 • پروفسور دانا دانینگ (Donna Dunning) دانش‌آموخته‌ی دکتری در رشته‌ی روانشناسی آموزشی از دانشگاه ویکتوریا ایالات متحده می‌باشد، دانینگ در کنار تالیفات متعدد در خصوص MBTI، به طور ویژه روی مطالعه موفقیت‌های شغلی و ارتباط آن با تیپ شخصیتی پرداخته است. کتاب «Ten Career Essentials» از تالیفات مهم دانینگ در زمینه امور شغلی است.

*-* *-* “۱۵”]

[divide color=”#a3a3a3″]

نگاه سازمان‌ها و دانشگاه‌ها به MBTI چیست؟

دانشگاه‌ها

در لیست پایین می‌توانید تعدادی از دانشگاه‌های معتبر دنیا که از پرسشنامه‌ی MBTI برای دانشجویان استفاده می‌کنند مشاهده کنید، پژوهشگران آموزشی این دانشگاه‌ها دانشجویان را با استفاده‌ از ابزارهایی مثل آزمون MBTI برای ورود به عرصه‌ی زندگی آماده می‌کنند تا هر کس متناسب با تیپ شخصیتی‌اش مهارت‌های مورد نیاز خود را توسعه دهد.

*-* *-* “۱۵”]

[divide color=”#a3a3a3″]

سازمان‌ها

 • ۸۹ زیر مجموعه از مجموع ۱۰۰ شرکتِ کمپانیِ بزرگ Fortune به منظور افزایش بهره‌وری افراد و سازمان‌شان از MBTI استفاده می‌کنند، جالب این‌جاست که این آزمون از تک تک افراد، از پایین‌ترین سطحِ هرم سازمان تا بالاترین مدیران اجرایی گرفته می‌شود. [+]

*-* *-* “۱۵”]

 • مطابق یکی از گزارش‌های سایت Business Insider، آزمون MBTI جزو ابزارها و آزمون‌هایی است که مورد استفاده یکی از بزرگترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری دنیا (Bridgewater Associates) قرار می‌گیرد. البته این صندوق سرمایه‌گذاری در کنار MBTI از ابزارهای ارزیابی دیگری هم بهره می‌گیرد.

*-* *-* “۱۵”]

 • سایت مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) هم در یکی از مقالات خود به موضوع مناسب‌ترین شغل از نظر تیپ شخصیتی MBTI اشاره کرده است. در همین مقاله به تعدادی از کمپانی‌های بزرگ در آمریکا که از این ابزار استفاده می‌کنند اشاره شده است.

*-* *-* “۱۵”]

 • به عنوان نمونه تعداد دیگری از سازمان‌های بزرگ که از این پرسشنامه یا مشتقات آن (مثل پرسشنامه مشرب‌های دیوید کِرسی) استفاده می‌کنند می‌توان از Bank of America، U.S Air Force، IBM و Coca Cola نام برد.

می‌خواهید بیشتر با کاربردهای MBTI در سازمان‌ها، کسب‌و‌کارها و گروه‌های کاری آشنا شوید؟ مقاله زیر را بخوانید:

[button width=”full” color=”custom” link=”https://typeshenasi.com/mbti-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AA%DB%8C%D9%85%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86/” align=”right” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#5200b9″ hoverbg=”#1e73be” radius=”3″]مزیت‌ها و کاربردهای سازمانی MBTI از دیدگاه مجله فوربس[/button]

فایل صوتی زیر با ذکر مثال‌ها و مصداق‌های واقعی به شما کمک می‌کند بیشتر با کاربردهای MBTI در حوزه‌های سازمانی و کسب‌و‌کار آشنا شوید:

مدت: ۱۱ دقیقه

عنوان فایل: MBTI چیست؟

[divide color=”#a3a3a3″]

کارگاه MBTI چگونه به رشد و پیشرفت شخصی و حرفه‌ای من کمک می‌کند؟

مهارت شخصیت‌شناسی تا چند سال آینده بخش ضروری هر نوع آموزش مدرن خواهد بود. مجهز بودن به این مهارت، آمادگی چند جانبه‌ای به فرد برای عملکرد بهتر در کسب‌و‌کار و روابط شخصی و حرفه‌ای خواهد داد.

آشنایی با تیپ شخصیتی و شناخت مسیر شغلیِ مناسب امکان ثروت‌آفرینی شما را در کسب‌و‌کار چندین و چند برابر افزایش می‌دهد در واقع می‌توانید با MBTI به رشد کسب‌و‌کار و روابطتان شتاب بسیار بیشتری بدهید. ما در کارگاه‌های حضوری شخصیت‌شناسی با مدل MBTI این امکان را فراهم کرده‌ایم که به طور دقیق و حرفه‌ای با عمیق‌ترین مفاهیم Type آشنا شوید و روی رشد خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

برای آشنایی با روال کارگاه‌ها و مطالعه گزارش کارگاه‌های قبلی در تیپ‌شناسی نوین لینک زیر را مطالعه کنید:

گزارش کارگاه‌های برگزار شده

*-* *-* “۱۵”]

 

[divide color=”#a3a3a3″]
[ آرسام هورداد ]

من آرسام هورداد هستم و خودم را متعهد می‌دانم به آموزش مدل‌های حرفه‌ای و جهانی خودشناسی و توسعه فردی به مردم کشورم

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *