مطالب پیشنهادی:

شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که: بعد از انجام تست MBTI باید دقیقاً چه کاری انجام دهم؟

در این فایل صوتی آرسام هورداد به این پرسش پاسخ می‌دهد و برای شما یک نقشه راه منجسم و دقیق برای یادگیری MBTI ترسیم می‌کند. 

متن فایل صوتی

در این فایل صوتی قصد دارم مسیر و نقشه راه یادگیری شخصیت‌شناسی MBTI را برای شما مشخص کنم و توضیح دهم که چطور می‌توانید از آموزش‌هایی که در سایت تیپ‌شناسی نوین قرار گرفته بهترین استفاده را ببرید و بهتر خودتان را بشناسید، روابطتان را بهتر کنید و مسیر شغلی متناسب با ویژگی‌های خودتان را پیدا کنید.

من در این مقاله شش گام که لازم است بردارید تا به‌درستی از مطالب و محتوایی که در سایت وجود دارد استفاده کنید را توضیح داده‌ام و شما با برداشتن این شش قدم به‌خوبی به دانش MBTI مجهز می‌شوید و می‌توانید به شکل کاربردی از آن در زندگی‌تان استفاده کنید.

 

۱. قدم اول: MBTI درباره چیست؟

اول از همه لازم است با مدل ذهنی مناسب وارد موضوع شویم، یعنی ببینیم MBTI چه می‌گوید و هدفش چیست و من چرا دارم در مسیر یادگیری MBTI قرار می‌گیرم و این خودشناسی دقیقاً قرار است به چه درد من بخورد. من اول پیشنهاد می‌کنم حتماً خودتان به این سوالات پاسخ دهید و دقیقاً به این فکر کنید که چه انگیزه و چه محرکی در ذهن شما وجود داشته که الان مایلید MBTI یاد بگیرید و مثلاً می‌خواهید تست را انجام دهید و قدم‌های دیگر را بردارید.

اما غیر از آن، هدف MBTI در یک کلمه افزایش خودشناسی فرد است. خودشناسی یعنی من جنبه‌هایی دارم که احتمالا به دلایل مختلف از وجود آن‌ها در خودم بی‌خبر و ناآگاه هستم، حالا قرار است به کمک ابزارهای خودشناسی این ناآگاهی نسبت به خودم را کاهش دهم و جنبه‌های بیشتری از خودم را بشناسم تا زندگی‌ای را که متناسب با خصوصیات و انگیزه‌های من است بسازم و در جهتی قرار بگیرم که برای من مناسب‌تر است، نه این‌که آرزوها و خواسته‌های دیگران را زندگی کنم.

 

۲. قدم دوم: تست MBTI را انجام دهید

این از قدم اول، قدم دوم این است که تست MBTI را انجام دهید و نتیجه‌ای که به شما می‌دهد را دریافت کنید. نتیجه تست MBTI در واقع یک حدس اولیه از تیپ شماست که دید اولیه خوبی به شما درباره خودتان می‌دهد. تست MBTI سایت تایپ‌شناسی آنلاین است، و با پاسخ دادن به ۶۲ سؤال می‌توانید تیپ شخصیتی خودتان را بشناسید، مدت زمان شرکت در آزمون بین ۱۰ تا نهایتاً بیست دقیقه است.

 

۳. قدم سوم: توضیحات تیپ شخصیتی‌تان را بخوانید

بعد از آزمون لازم است قدم سوم را بردارید، یادتان هست که گفتم تست MBTI در بهترین حالت فقط یک حدس اولیه از تیپ شخصیتی شماست که ممکن است درست یا نادرست باشد، یعنی ممکن است تست نتواند به‌درستی تیپ شما را شناسایی کند. به همین دلیل است که می‌گوییم تست MBTI به تنهایی برای تشخیص و اطمینان پیدا کردن از تیپ شخصیتی کافی نیست و شما باید نتیجه آن را تأیید کنید. برای تأیید نتیجه شما باید توضیحات تیپ شخصیتی‌تان (همان نتیجه آزمون) را در سایت مطالعه کنید. توضیحات هر شانزده تیپ به‌طور کامل در سایت قرار گرفته که با کلیک روی هر تیپ می‌توانید به اطلاعات دقیقی درباره آن برسید. در واقع شما باید چک کنید و ببینید آیا ویژگی‌های گفته شده تا حد خوبی درباره شما صادق است یا خیر. البته باید نگاه نسبی داشته باشید و قرار نیست ویژگی تیپ‌ شما به‌طور مطلق درباره شما صادق باشد. مثلاً اگر بین دو تیپ شخصیتی تردید دارید تیپ شما همان است که احساس می‌کنید بهتر شما را توصیف کرده و احساس تناسب و هماهنگی بیشتری با آن می‌کنید. در این قسمت نباید وسواس داشته باشید و کافی است ویژگی‌های تیپ به‌طور کلی و عمومی با شما تناسب داشته باشد.

 

۴. قدم چهارم: گزارش‌های پیشرفته و شغلی را بخوانید

حالا نوبت به قدم چهارم می‌رسد که باید از نظرات دقیق یک کوچ، روانشناس یا مدرس حرفه‌ای MBTI استفاده کنید. درست مثل وقتی که یک آزمایش پزشکی انجام می‌دهید و نتیجه آزمایش را به متخصص نشان می‌دهید و آن متخصص به شما بازخوردهایی می‌دهد که از آن به بعد رفتار آگاهانه‌تری در رابطه با سلامت خودتان داشته باشید، این‌جا هم به همین ترتیب است و وقتی تیپ شخصیتی‌تان مشخص شد باید یک کوچ یا مدرس حرفه‌ای به شما بازخورد بدهد تا با جنبه‌های مختلف تیپ شخصیتی‌تان آشنا شوید و رفتار آگاهانه‌تری داشته باشید. یعنی از نقاط قوتتان آگاه شوید و به‌درستی و در مسیر مناسب از آن‌ها استفاده کنید، نقاط ضعفتان را بشناسید و آن‌ها را مدیریت کنید تا اجازه ندهید روابط و زندگی شخصی شما را با مشکل مواجه کنند. دسترسی به کوچ یا مدرس به‌صورت حضوری ممکن است برای همه افراد امکان‌پذیر نباشد، ضمن این‌که تیپ‌شناسی نوین هم امکان ارائه خدمات کوچینگ به‌صورت حضوری و در سطح گسترده در سراسر ایران را ندارد، به همین تصمیم‌ گرفته‌ایم برای این‌که این امکان برای همه مردم ایران فراهم باشد نظرات و تحلیل‌های کوچ و مربیان حرفه‌ای MBTI را در یک مجموعه ارزشمند گردآوری کنیم و آن‌ها را در بسته‌های آموزشی «گزارش پیشرفته تیپ شخصیتیadvanced report» و «گزارش شغلی تیپ‌ شخصیتیcareer report» در اختیار شما قرار دهیم. مطالعه گزارش تیپ شخصیتی‌تان درست مثل این است که یک مشاور یا کوچ به‌طور دقیق و حرفه‌ای درباره تیپ شخصیتی‌تان با شما صحبت می‌کند و نکات مهم و راهکارها را در این زمینه به شما ارائه می‌دهد و ابهام‌ها و سؤالات احتمالی شما را پاسخ می‌دهد.

 

۵. قدم پنجم: از آموزش‌های غیرحضوری بهره بیشتری ببرید

پس از این و در قدم پنجم به مجموعه‌ای از آموزش‌های غیرحضوری موجود در سایت دسترسی خواهید داشت و می‌توانید به کمک آن‌ها دانش خودتان را از MBTI جلوتر ببرید و به کاربردهای پیشرفته آن در زندگی روزمره مسلط شوید. در آموزش‌های غیر حضوری درباره مباحث کاربردی مثل موضوعات زیر صحبت می‌کنیم که متناسب با نیازتان می‌توانید از هرکدام از این آموزش‌های استفاده کنید:

 • کاربرد MBTI در روابط عاطفی (انتخاب، سازگاری و پایداری رابطه)
 • کاربرد MBTI در بهبود روابط بین فردی و کاری
 • کاربرد MBTI در تیم‌سازی و تشکیل یک تیم حرفه‌ای برای کسب‌و‌کار
 • کاربرد MBTI در طراحی مسیر شغلی (چه کنیم رضایت شغلی و درآمد بالا را همزمان داشته باشیم؟)
 • کاربرد MBTI در حل تعارض‌های بین فردی و عاطفی
 • کاربرد MBTI در فروش و بازاریابی

آموزش‌های غیرحضوری در قالب فایل‌های صوتی، ویدئویی و جزوات آموزشی با تدریس آرسام هورداد و با کمک و همراهی مربیان و کارشناسان حرفه‌ای MBTI از طریق سایت تیپ‌شناسی نوین قابل دسترسی است.

قسمت آموزش‌های غیرحضوری سایت مدام به‌روز و کامل می‌شود.

 

۶. قدم ششم: در کارگاه حضوری MBTI شرکت کنید

آخرین قدم از نقشه راه یادگیری MBTI شرکت در کارگاه حضوری MBTI است. کارگاه‌های تیپ‌شناسی نوین با تدریس آرسام هورداد و با استاندارد انستیتو جهانی CPP برگزار می‌شود و شما در یک کارگاه ده ساعته که در دو روز برگزار می‌شود به‌طور دقیق تیپ شخصیتی خودتان را خواهید شناخت و با کاربردهای واقعی نظریه تیپ در زندگی شخصی، کاری و عاطفی خودتان آشنا خواهید شد.

روز اول کارگاه درباره مباحث پایه MBTI-Step I بحث می‌کنیم و شما دقیقاً با خصوصیات ترجیحات MBTI آشنا می‌شوید و در روز دوم آرسام هورداد درباره مباحث پیشرفته و تخصصی MBTI صحبت می‌کند. مباحث روز دوم همواره به‌روز می‌شود و مطابق با آخرین پژوهش‌ها، مطالعات و دوره‌های رسمی که آرسام هورداد در آن‌ها شرکت می‌کند به همه هم‌وطنان ارائه خواهد شد.

با این شش قدم شما به مدل ذهنی درست و شایسته درباره شخصیت‌شناسی MBTI دست پیدا می‌کنید و مسیری دقیق و حرفه‌ای را برای یادگیری این ابزار سودمند و کاربردی طی خواهید کرد.

 

رزرو صندلی در کارگاه شخصیت‌شناسی MBTI

درصورتی‌که می‌خواهید شخصیت خودتان و دیگران را بهتر بشناسید و در کارگاه MBTI بعدی ما شرکت کنید می‌توانید نام و شماره همراهتان را در فرم زیر وارد کنید. تیم پشتیبانی ما شما را از تاریخ و زمان‌بندی کارگاه بعدی مطلع خواهد کرد (ترجیحاً اکانت تلگرام را نصب داشته باشید)

[iphorm id=”5″ name=”رزرو کارگاه MBTI”]

[ آرسام هورداد ]

مدرس و پژوهشگر شخصیت‌شناسی و چیرگی | چیرگی یعنی خودِ منحصربه‌فردت را پیدا کنی و آن را به بهترین شکل به عالم عرضه نمایی

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه

 • طاهره سادات میراسکندری گفت:

  سلام وممنون از مطالب خوبتون.لطفا من رو درجریان سمینارها ودوره های آموزشی قرار دهید

  • آرسام هورداد گفت:

   سلام طاهره گرامی
   متشکرم از همراهی شما؛ درصورتی که ایمیلتان را در صفحه تست MBTI ثبت کرده‌ باشید می‌توانید از آخرین اطلاع‌رسانی‌ها باخبر باشید.
   با احترام