مطالب پیشنهادی:

شخصیت شناسی mbti

زمان تقریبی برای مطالعه این مقاله: ۵ دقیقه

در ادامه مجموعه مقالات تیپ شخصیتی افراد مشهور، در این قسمت به تحلیل و بررسی کاراکترهای سریال خانه پوشالی (House of Cards) به وسیله ابزار شخصیت‌شناسی MBTI می‌پردازیم. قسمت‌های قبلی را می‌توانید از فهرست پایین همین مقاله مشاهده کنید.

تمرکز اصلی ما برای تحلیل دقیق، تیپ شخصیتی کاراکتر اول این سریال یعنی فرانک آندروود با بازی کوین اسپیسی است. اما تیپ شخصیتی سایر کاراکترهای مهم این سریال را هم در انتهای مقاله ذکر کرده‌ایم. اگر شما هم در مورد این سریال نظری دارید لطفا در کامنت‌ها برای ما بنویسید.

برای تحلیل تیپ شخصیتی فرانک از کارکردها کمک می‌گیریم.

 

کارکرد اول:‌ تفکر برون‌ریز (Te):

بارزترین مشخصه فرانک آندروود توانایی مدیریت و سازمان‌دهی اوست. او می‌داند چه می‌خواهد و مهره‌ها را طوری می‌چیند که اتفاقات دقیقاً مطابق میل او پیش برود و البته خواسته‌هایش را با تلاش و سخت‌کوشی فراوان به دست می‌آورد.

فرانک روی هدفش کاملاً متمرکز است و هرگز ندیده‌ایم که حتی در بدترین شرایط، تمرکزِ آهنین خودش را از دست بدهد. او به‌شدت هدف‌گراست و تا زمانی که به هدف و خواسته‌اش نرسد از مبارزه دست نمی‌کشد.

بُعد ناسالم و نیمه تاریکِ کارکرد Te را هم در فرانک می‌توانیم مشاهده کنیم: او باید به خواسته‌اش برسد، به هر قیمتی که شده! حتی به قیمت زیر پا گذاشتن اصول و ارزش‌های انسانی و اخلاقی.

مداومت، پیگیری، تلاش و سخت‌کوشی نقش پررنگی در کاراکتر فرانک دارد که با توجه با شفاف بودن اهدافِ او در هر قسمت، ما را بیش از هر چیز به یاد کارکرد Te می‌اندازد.

علاوه بر این، فرانک به خوبی اتفاقاتِ اطرافش را در همان مسیری که می‌خواهد مدیریت و سازمان‌دهی می‌کند و گاهی تا آخرین دقایق هم دست از مدیریت و کنترل اتفاقات و رویدادهای اطرافش دست برنمی‌دارد. او به خوبی می‌داند هر کس، چه نقشی در پازل تاکتیکی او دارد. فرانک می‌تواند به دیگران انگیزه حرکت بدهد، از آن‌ها استفاده کند و زمانی که دیگران کارکردشان را از دست دادند، آن‌ها را به راحتی کنار بگذارد. سرنوشت زویی بارنز را که فراموش نکرده‌اید؟‌ یا آخرین اپیزود فصل سوم را به خاطر بیاورید و صحنه جدال فرانک و کلیر. او می‌داند چطور باید از انسان‌های اطرافش استفاده کند و هر کس چه قابلیت و پتانسیلی برای او دارد.

فرانک همیشه منطقی‌ترین رویکرد را برای تصمیم‌گیری‌هایش انتخاب می‌کند و هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهد ارزش‌های شخصی خودش بر تصمیماتش سایه بیندازد. او به خودش سخت می‌گیرد تا به هدف بزرگ‌تری دست پیدا کند.

 

کارکرد کمکی:‌ شهود درون‌ریز (Ni):

حرکات، تصمیمات و اقدامات فرانک بسیار فکر شده است. او با آینده‌نگری خاصی می‌تواند به مسائل و قضایا نگاه کند و ارزیابی سریعی از موقعیت اطرافش دارد. می‌داند چه آدمی به درد چه کاری می‌خورد و چه پتانسیلی دارد. می‌داند سناریوهای مختلف به چه نتیجه‌ی احتمالی ختم خواهد شد. دیدِ چند بعدی دارد و می‌داند اگر پلن A شکست بخورد، پلن B چه خواهد بود و چه ملزوماتی دارد. او می‌تواند اقدامات دیگران را به خوبی پیش‌بینی (و حتی پیش‌گویی!) کند. پیش‌بینیِ این‌که آینده چطور پیش خواهد رفت برای فرانک اصلاً سخت نیست. معمولاً موقعیتی که برای دیگران، ناگهانی و پیش‌بینی نشده است، برای فرانک طبیعی است چون از قبل آن را پیش‌بینی می‌کرده است.

فرانک مثل یک رهبر ارکستر می‌داند چیدمان مهره‌ها باید چطور باشد تا او به خواسته مطلوبش برسد. او برنامه‌ریزِ بسیار توانمندی است و برای هر موقعیت یک استراتژی پیچیده و دقیق دارد. او خیلی سریع به انگیزه‌های درونی افراد پی می‌برد، موقعیت‌ها را به صورت آنی درک می‌کند و می‌داند چطور باید از این آگاهی به ضرر دیگران استفاده کند.

در نهایت بر اساس تحلیل‌های ما و آنچه تاکنون و در این چهار فصل از سریال مشاهده کرده‌ایم شخصیت فرانک به تیپ شخصیتی ENTJ نزدیک‌تر است.

 

دیگران چه می‌گویند؟

در مجله ماه نوامبر موسسه کرسی نیز تیپ شخصیتی فرانک آندروود ENTJ حدس زده شده است. سایر حدس‌هایی که در وبلاگ‌ها در مورد تیپ شخصیتی فرانک دیده‌ایم و از بقیه پرتکرارتر است این‌هاست:

ESTP، INTJ

 

آیا فرانک یک ESTP است؟

تیپ شخصیتی ESTP را عموماً به دلیل مدیریت بحران بسیار قوی و قانون‌شکنی‌های فرانک به او نسبت می‌دهند. از نظر ما محرک فرانک آندروود برای دست‌یابی به قدرت، جاه‌طلبی و میل عجیب او به پیشرفت و برتر بودن است، نه کسب هیجان. او مناسبات سیاسی و قدرتمدارانه را اصلاً یک «بازیِ هیجان‌انگیز» نمی‌بیند. بلکه رسیدن به قدرت برای او مسئله مرگ و زندگی است. بحث قانون‌شکنی او نیز تا حد زیادی با توجه به کاراکتر ناسالم او توجیه می‌شود. در واقع او یک ENTJ سالم نیست، و در لایه‌های معیوب تیپ ENTJ زندگی می‌کند که قانون‌شکنی و گریز از اخلاقیات را برای او آسان می‌کند.

 

فرانک آندروود، INTJ؟ بعید می‌دانیم!

تیپ شخصیتی INTJ را اغلب به دلیل بینش و بصیرت بسیار قوی فرانک به او نسبت می‌دهند که از نظر ما رفتار فرانک از اساس با خصوصیت یک INTJ متفاوت است. INTJها عموماً تمایل دارند پشت صحنه باشند و از پشت، اتفاقات و رویدادها را صحنه‌گردانی کنند. شبکه‌های ارتباطی INTJها محدودتر است و این تیپ بسیار خودمدارتر و مستقل‌تر از ENTJ برنامه‌اش را پیش می‌برد. شبکه ارتباطی بسیار گسترده آندروود و میل او برای مدیریت بر دیگران احتمال INTJ بودن او را تا حد زیادی کمرنگ می‌کند.

 

بقیه کاراکترها چطور؟

حالا نگاهی می‌اندازیم به تیپ شخصیتی بقیه کاراکترهای مطرح سریال:

فرانک آندروود: ENTJ

کلیر آندروود:  INTJ

ست (Seth- مدیر رسانه‌ای فرانک):  INTP

داگ استمپر: ISTJ

زویی بارنز: ENTP

رمی دنتون: ISTP

جکی شارپ: ENFJ

پیتر روسو: ESFP

کاترین دورانت (وزیر امور خارجه‌ فرانک): ISTJ

دونالد بلایت (معاون اول فرانک آندروود- تیپ شخصیتی او در فصل چهارم بیشتر به چشم می‌آید): ESFJ

هدر دانبار (رقیب انتخاباتی فرانک در انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها- فصل سوم و چهارم): ISTJ

تامس ییتس (نویسنده کتاب تبلیغاتی فرانک برای انتخابات): INFP

کانوی (رقیب انتخاباتی فرانک از حزب جمهوری‌خواه- فصل چهارم):  ESTJ

لیان هاروی (مدیر کمپین تبلیغاتی کلیر در تگزاس- فصل چهارم): ESTJ

[ آرسام هورداد ]

مدرس و پژوهشگر شخصیت‌شناسی و چیرگی | چیرگی یعنی خودِ منحصربه‌فردت را پیدا کنی و آن را به بهترین شکل به عالم عرضه نمایی

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ دیدگاه

 • مجتبی گفت:

  فوق عالی

 • hastied گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون …من یه entj واقعی ام … مشاورا یا بعضی از دوستام توی جمله ی دوم میفهمن که من اینجوریم … ولی تمرکز زیادی ندارم .. فکرم چند تیکه اس … مشاورم بهم گفت که باید جمع کنم ذهنم رو تا سرعتم بیشتر شه… ولی این ناراحتم میکنه

 • حامد گفت:

  عالی هست!!!
  کاراکترهای سریال های شناخته شده مثل دکستر، برکینگ بد، فرار از زندان، لاست رو هم در برنامه قرار بدید لطفا.

 • علیرضا گفت:

  حتما ادامه بدید این جور مطالب رو
  دلیل اول : اینکه تیپ های شخصیتی mbti روی کاراکتر های یک فیلم تعمیم داده بشه میتونه بسیار در شناخت تیپ شخصیتی خود فرد و یا دیگران کمک کننده باشه
  به این دلیل که یک فیلم قابلیت نمایش شخصیت یک تیپ رو داره
  دلیل دوم : خیلی جالب تر و جذاب تر میشه تیپ های شخصیتی رو بررسی کرد و خود فیلم هم جذاب تر میشه

  • آرسام هورداد گفت:

   ممنونم که با ما همراهید، ما به زودی بررسی سریال‌ها و کاراکترها رو از دید تیپ‌شناسی MBTI پیگیری خواهیم کرد.

 • سید حسن هاشمی جوان گفت:

  ممنون میشم اگر افراد معروف تیپ INFP رو هم بررسی کنید.

  • تیپ‌شناسی نوین گفت:

   سلام به شما جناب هاشمی گرامی، به زودی در حال به روزرسانی قسمت توضیحات تیپ‌ها هستیم و در مورد اشخاص مشهور تیپ‌های مختلف صحبت خواهیم کرد.