مطالب پیشنهادی:

در مورد شخصیت INTJ چه می‌دانید؟

تیپ INTJ در یک نگاه

افرادی که ترجیحات شخصیتی آن‌ها INTJ است در ذهنشان پنداره و تصویری بلندمدت و تأثیرگذار از آینده دارند. آن‌ها دوست دارند درباره مسائل کلان و پیچیده فکر کنند و به راه‌ حل‌های خلاقانه برای آن‌ها برسند. تعدادی از کلمات یا عباراتی که توصیف خوبی از تیپ شخصیتی INTJ ارائه می‌دهند را با هم مرور می‌کنیم:

INTJها در بهترین حالتشان افرادی:

برای دانش ارزش قائلند، بینش قوی، شکیبا، مستقل، برنامه‌ریز بلندمدت، نظری، توقع استاندارد بالا دارد، مفهوم‌پرداز، متمرکز بر تسک، مصمم، تودار، ترکیب‌کننده ایده‌های مختلف، منتقد بی‌طرف، تقلید از کسی نیستند، آرام، منطقی، محرمانه و خصوصی، سازنده و موثر، شایسته، کارآمد، استقلال فردی، تصویرسازی قوی، متفکر سیستمی، قاطع، عقلانی، انتظار شایستگی بالا دارد، کل‌نگر

عواملی که باعث استرس یا تحریک INTJها می‌شوند:

اهمال‌کاری، دید سطحی، از دست دادن ابتکار عمل، عدم تصمیم‌گیری، نداشتن هدفی مشخص در ذهن، افرادی که بدون فکر از قوانین تبعیت می‌کنند، نادیده گرفتن تصمیمات منطقی من، محیط کاری شلخته، صحبت کردن در مورد احساسات، زمان اندک برای تغییر نقشه‌ها، به چالش کشیده شدن شایستگی و توانمندی من

تیپ شخصیتی INTJ در محل کار:

افرادی که ترجیحات شخصیتی آن‌ها INTJ است از این‌که با چالش‌هایی مواجه شوند که ذهنشان را به تحرک و پویایی وادارد بسیار لذت می‌برند. آن‌ها دوست دارند در محیطی کار کنند که به کسب دستاورد و موفقیت بها داده می‌شود و سرعت و روندِ انجام کارها زیاد است. یکی از لذت‌های اصلی آن‌ها در محیط کار این است که فرصت کار کردن با سایر افراد خبره و متخصص را داشته باشند، افرادی که علاوه بر تخصصْ نسبت به کارشان مسئولیت‌پذیری و شایستگی بالایی دارند. INTJها دوست دارند به صورت مستقل و به‌تنهایی روی پروژه‌هایشان کار کنند و مایلند فرصت کافی برای پرورش ایده‌هایشان را داشته باشند. آن‌ها از کارهایی که ماهیت نظری و مفهومی دارند بسیار لذت می‌برند. مشاغلی که برای INTJها جذاب است بیشتر در حوزه‌های علمی، صنایع فنی مثل مهندسی، کامپیوتر، علوم پایه و حقوق قرار دارند.

INTJها گاهی اوقات ایده‌ها و تصمیم‌هایی ناگهانی در مورد دپارتمان یا سازمانشان اعلام می‌کنند که ممکن است همکاران آن‌ها را بسیار شگفت‌زده کند. البته این تصمیم از بیرون ناگهانی دیده می‌شود اما در حقیقت خود INTJها مدت‌ها در مورد جوانب مختلف آن فکر کرده‌اند و پس از بررسی‌های بسیار آن را به دیگران اعلام می‌کنند. INTJها اشتیاق زیادی برای تحلیل سیستم‌ها دارند و از این‌که بتوانند راه حل‌های خلاق برای برطرف کردن مشکلات موجود پیدا کنند بسیار لذت می‌برند. به همین دلیل این تیپ گرایش به مشاغلی دارد که تلاش می‌شود در آن‌ها برای موضوعات و مسائل راه حلی پیدا شود.  البته به محض این‌که راه حلی برای مسئله پیدا شد، INTJها به سراغ مسئله و مشکل بعدی می‌روند و تا راه حلی برای آن پیدا کنند و معمولاً اجرای بلند مدت راهکارها و راه حل‌ها را به دیگران واگذار می‌کنند.

برخی از مشاغل جذاب برای INTJها

پژوهشگر آمار، کارشناس علوم طبیعی، دانشمند علوم دارویی، زیست‌شناس، گیاه‌شناس، مهندس هسته‌ای، مشاور مدیریت، معمار، پزشک داخلی

INTJها و رهبری

از نظر جمعیتی INTJها ۲.۴ درصد از کل جمعیت را تشکیل می‌دهند. این درحالی‌است که ۵ درصد از INTJها جایگاه‌های رهبری را به خودشان اختصاص داده‌اند. قابلیت‌های یک رهبر INTJ به او کمک می‌کند تا آمادگی لازم را برای احتمالات آینده به‌دست‌آورد و تصمیمات کلان سازمانی را به شکلی منطقی اتخاذ کند.

استرس و INTJها

استرس و خشم اغلب در INTJها نمود فیزیکی و جسمانی دارد، از طرفی ممکن است آن‌ها در مواقع استرس روی جزئیاتی بی‌موردْ توجهی وسواس‌گونه پیدا کنند. در طول مدت استرس INTJها در ذهنشان بین وقایع مختلفْ ارتباطاتی خیالی کشف می‌کنند که عموماً واقعیت ندارد.

INTJها و روابط شخصی

شرکت کردن در گفتگوهای اجتماعی و روزمره ممکن است برای INTJها دشوار باشد. آن‌ها از نظر دیگران افرادی آرام و تودار با حریم شخصی قوی دیده می‌شوند و ممکن است در برخوردهای ابتدایی خیلی با بقیه گرم و صمیمی نشوند. INTJها در ارتباطاتشان با دیگران سبک شخصی منحصربه‌فردی دارند و افراد به‌خصوصی هستند، آن‌ها در مجموع اشخاصی مستقلند. از آنجایی که این تیپ رویدادها و مسائل را از نظرگاه عقلانی مورد تحلیل قرار می‌دهد، به همین سبب خیلی وارد بحث‌ها یا مشاجرات احساسی و هیجانی نمی‌شود. INTJها حتی گاهی اوقات با مسائل عاطفی هم به‌شکل منطقی و عقلانی مواجه می‌شوند و همین ثبات هیجانی‌شان باعث می‌شود از دید شریک‌ عاطفی، خانواده، دوستان و اطرافیانشان افرادی راسخ و محکم ارزیابی شوند.


مایلم بیشتر به این موضوع پرداخته شود: [kkstarratings]


منبع: mbtionline.com

منبع عکس: truity.com


محصولات مرتبط

[ آرسام هورداد ]

مدرس و پژوهشگر شخصیت‌شناسی و چیرگی | چیرگی یعنی خودِ منحصربه‌فردت را پیدا کنی و آن را به بهترین شکل به عالم عرضه نمایی

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ دیدگاه

 • ضحی گفت:

  من یه INTJ ‘ و یک عدد انسان گیج و گم و غیر عملگرا و بی جرات هستم. شت واقعا شت. بعضی وقتا از دست خودم خسته میشم:/

 • علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید من یک intj هستم اما در مواقعی بخصوص مثلا زمانی که اتفاقی خارج از برنامه ریزی من اتفاق بیفته رفتار و کارهام عینا مشابه entj میشه با همه ی جزییاتش به نظر شما آیا این طبیعیه ؟

 • مهشاد گفت:

  سلام.
  ممنونم به خاطر سایت خوب، جامع و متفاوتتون.
  دو تا سوال دارم:
  ×هرچقدر تلاش کردم نتونستم از آزمون سایت شما استفاده کنم. آزمون رو از رو سایت برداشتید؟
  ×یکی از سوالات جدی من درمورد تیپ‌های شخصیتی، مسئله‌ی تغییر تیپ ه. توی سایت گشتم و مطلبی در این مورد پیدا نکردم. تغییر تیپ (در حد یک یا دو تریت) ممکنه؟
  چند سال پیش تو یک سایت ایرانی نتیجه‌ای که دریافت کردم infj بود، اما الان که چند تا تست مختلف تو سایت‌های ایرانی و خارجی رو امتحان کرده‌م، ریزالتم intj بوده.
  راجع به هر دو تیپ هم زیاد خوند‌ه‌م و تو هر دو تیپ شباهت‌های زیادی با خودم پیدا می‌کنم.
  این رو هم بگم که در چند سال گذشته متوجه یه سری تغییرات تو خودم شده‌م؛ بعد از از سرگذروندن یک سری تجربیات شخصی، تراپی و تلاش برای تغییر کردن با توجه به شرایطم.
  حالا سوالم اینه که تریت من واقعا تغییر کرده یا آدم‌ها با تیپ شخصیتی‌شون به دنیا میان؟!

  • آرسام هورداد گفت:

   سلام مهشاد گرامی
   خوشحالم که با ما همراه هستید.
   در خصوص آزمون آنلاین، متأسفانه چند روزی است که صفحه آزمون با مشکل فنی مواجه شده، در حال رفع مشکل هستیم و به زودی این مسئله برطرف می‌شود و می‌توانید تست را به‌صورت آنلاین تکمیل کنید.
   در خصوص تغییر تایپ، MBTI معتقد است که Type مادرزادی است و در نتیجه غیر قابل تغییر است اما شخصیت (که بخش بزرگ‌تری را شامل می‌شود و type زیرمجموعه‌ای از آن است) قابل مدیریت است و ما با کنترل و مدیریت رفتارهایمان از طریق آموزش و یادگیری قادر به تغییر کردن هستیم.
   موفق و پیروز باشید

 • Alham گفت:

  باسلام.
  باتشکر از زحمات عالی و خوبتون،میخواستم به عنوان کسی که کارهای عالیتون رو همیشه دنبال میکنه یک فیدبک(بازخورد) بدم.
  می خواستم درخواست کنم اگر میشه تست های بیشتری به جز تست mbti قرار بدین.
  تست هایی برای خودشناسی بیشتر.
  متاسفانه بعضی از کسانی که کارهاتون رو مشتاقانه دنبال میکنن،نمیتونن به کارگاه های خوب شخصیت شناسیتون بیان و دچار مشکلاتی میشن که نمیتونن شخصیت خودشون رو تشخیص بدن و ضعف هاشون رو برطرف و توانایی هاشون رو بهبود بدن.(مثلا خود من برای دو سال فکر میکردم INTJ هستم و هر روز بیشتر از روزای دیگه مضطرب تر میشدم که چرا هیچ چیز من به یک INTJ نمیخوره،جوری که این اضطراب بدجوری روی وضعیت تحصیلی و دوستی بنده اثر گذاشته بود.اما بعد از مدتی که داخل سایت ۱۶personalities شدم و عضو این سایت شدم با تست هایی آشنا شدم که باعث میشد من خودم و اخلاقیات خودم رو برای خودم توضیح بدم و بدونم که یک entp هستم.اما متاسفانه این تست ها زیاد و کم حجم و به انگلیسی ان.اگر میشه برای بهبود سایت خودتون هم شده، تست هایی مشابه اون تستها طراحی کنید چون اون تستها واقعا در درک بیشتر عملکرد های هر شخصیت و هر فرد،کمک زیادی میکنه.)
  متاسفم که کامنتم خیلی طولانی شد فقط میخواستم تا جایی که میتونم برای بهبود این سایت خوبتون و تشکر بخاطر کمک های بی دریغتون به تمامی کسانی که به خودشناسی خودشون اهمیت میدن ،کمکی کرده باشم.
  با تشکر.

  • آرسام هورداد گفت:

   سلام الهام گرامی
   ممنونم از پیشنهاد خوبتون و همراهی ارزشمند شما، کاملاً با شما موافقم، تست‌های خوبی آماده کردیم که در آینده‌ای نزدیک روی سایت قرار خواهد گرفت.
   موفق باشید