مطالب پیشنهادی:

عشق بی‌قیدوشرط

تیپ‌های شخصیتی MBTI و عشق

دوست داشتن بی‌قید و شرط

ما معتقدیم نقاط ضعف و قوت یک فرد هر دو، جنبه‌هایی از یک سیستم واحد هستند. نقطه ضعف‌ها و قوت‌های ما در واقع دو روی یک سکه هستند به همین دلیل است که ما آن‌ها را شاخه‌هایی از یک درخت واحد می‌دانیم. در واقع ریشه این شاخه‌ها یکی است و از یک جا نشأت می‌گیرد.

منظور ما از دوست داشتن بی‌قید و شرط یا عشق بی‌قید‌و‌شرط این است که دو طرف در یک رابطه عاطفی به‌طور کامل طرف مقابل را بپذیرند. این یعنی پذیرش جنبه‌های خوب، بد، دوست‌داشتنی و ناخوشایندِ طرف مقابل. خب البته باید بپذیریم که این رسیدن به این ذهنیت سخت است: این‌که طرف مقابل را دقیقاً همان‌گونه که هست بپذیریم. در مجموع نه فقط در روابط عاطفی بلکه در هر نوع ارتباطی این حقیقت وجود دارد. چه طرف مقابل شریک عاطفی شما باشد، چه عضوی از خانواده، فرزند، همکار و یا دوست و آشنا، به هر حال آن لحظات شیرین و دوست‌داشتنی اول رابطه و آن ماه عسل رؤیایی تمام می‌شود.

علاقه‌مند شدن به یک نفر یعنی نزدیک‌تر شدن به او و دیدن همه ابعاد شخصیتی او با وضوحی بالاتر و دقیق‌تر. عاشق کسی بودن یعنی «پذیرش» او و «خشنود» بودن از او به همان شکلی که هست و او را می‌بینیم. اما ما برای این ذهنیت تربیت نشده‌ایم و آموزش ندیده‌ایم و در واقع بلد نیستیم آدم‌ها را آن‌گونه که هستند ببینیم و بپذیریم. ما نقطه قوت‌های آدم‌ها را می‌پذیریم و از آن‌ها استقبال می‌کنیم اما وقتی نوبت به نقاط ضعف یک آدم می‌رسد از او می‌خواهیم خودش را تغییر دهد، عوض کند و به شکل دیگری رفتار کند.

اما همان‌طور که اشاره شد، اعتقاد ما بر این است که نقاط ضعف و قوت یک فرد در کنار هم بخش‌هایی از یک سیستم یگانه هستند. ما از نقاط ضعف عزیزان و اطرافیان خودمان می‌رنجیم و از آن‌ها می‌خواهیم فوراً خودشان را تغییر دهند و نقطه ضعفشان را دور بیندازند، انگار مأموریت داریم در مقابل نقطه ضعف عزیزانمان این‌گونه رفتار کنیم. اما در حقیقت این‌که از کسی بخواهیم نقطه ضعف‌هایش را کنار بگذارد یا حذف کند درست مثل این است که بخواهیم چند تا از شاخه‌های درخت را ببریم و بریزیم دور، و فقط به بخشی از شاخه‌های درخت رسیدگی کنیم. در این صورت به درخت صدمه وارد می‌شود. سیستم روانی ما هم طوری طراحی شده که اگر بخواهیم بخش‌هایی یا جنبه‌هایی از خودمان را حذف کنیم و بریزیم دور به کلیت سیستم صدمه وارد می‌شود.

و وقتی هم که خودمان بخواهیم این کار را انجام دهیم و مثلاً جنبه‌هایی از خودمان را دور بریزیم احساس می‌کنیم که بخشی از وجودمان دارد می‌رود و از ما جدا می‌شود. در این مقاله ما می‌خواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم که چطور می‌شود تیپ‌های شخصیتی دیگر را دوست داشت و به آن‌ها «عشق» ورزید. خصوصاً عزیزانمان که احتمالاً مشرب یا تیپ شخصیتی‌شان با ما متفاوت است.

به طور خاص، می‌خواهیم در این باره صحبت کنیم که اگر کلیت یک رابطه برای شما مهم است و اگر قرار است آن رابطه حفظ شود، لازم است کدام جنبه‌ها را بپذیرید و کدام جنبه‌ها را تحمل کنید.

 

SPها

درخت تجربه‌گراها

تجربه‌گراها در ریشه افرادی جسور، پردل‌و‌جرئت و انطباق‌پذیر هستند و اغلب اقدامات آرتیستی از خودشان نشان می‌دهند. در واقع آن‌ها افرادی شجاع و باشهامت هستند، و مدیریت بحران خوبی دارند چون به خوبی به نیازهای آنی پاسخ می‌دهند و کارهای روزمره را با مهارت و تسلط خاصی پیش می‌برند. این ویژگی‌های عمومی باعث می‌شود تجربه‌گراها نقطه قوت‌های به‌خصوصی داشته باشند از جمله این‌که آن‌ها افرادی ریسک‌پذیر، منعطف و کاریزماتیک هستند. اما طبیعی است که همین ویژگی‌هایی که از ریشه ناشی می‌شود می‌تواند نیمه تاریک و روی منفی هم داشته باشد و باعث شود این افراد گاهی خودسر و کله‌شق، بی‌برنامه و نامصمم و همچنین اهل نمایش و شوآف باشند.

ما باید این خصوصیات مثبت و منفی را در کنار هم ببینیم، نه این‌که تجربه‌گراها را به خاطر ویژگی‌های مثبتشان تحسین کنیم و تصمیم بگیریم ویژگی‌های منفی‌شان را به‌کل حذف کنیم یا آن‌ها را تغییر دهیم. چون همه این‌ها به هم متصل و مرتبطند و دو روی یک سکه‌اند. به‌جای تمرکز روی ویژگی‌های منفی، پیشنهاد ما این است که تاحد ممکن قدر نقاط مثبت آن‌ها را بدانید و از ارزش آن در زندگی‌تان بهره‌مند شوید.

اگر با یک تجربه‌گرا رابطه دارید یادتان باشد که باید او را با همه ویژگی‌های مثبت و منفی‌اش بپذیرید و دوست داشته باشید. در نتیجه بپذیرید که ممکن است گاهی اوقات او فردی خودسر و کله‌شق، نامصمم یا اهل شوآف باشد و این را به‌عنوان بخشی از طبیعت این فرد قبول کنید.

 

SJها

درخت پشتیبان‌ها

پشتیبان‌ها در ریشه افرادی قابل اطمینان، کمک‌رسان و محترم هستند. یعنی آن‌ها اشخاصی هستند که می‌توانید برای انجام کارها رویشان حساب باز کنید. علاوه بر این آن‌ها مسئولیتی که بر عهده‌شان است را انجام می‌دهند و مردمانی شریف و قابل احترامند. این ویژگی‌های کلی با خودش نقطه قوت‌هایی به همراه می‌آورد که باعث می‌شود پشتیبان‌ها افرادی مسئولیت‌پذیر، قابل اعتماد و وظیفه‌شناس باشند. اما روی دیگر مسئله این است که همین ویژگی‌ها می‌تواند نیمه تاریک و روی منفی هم داشته باشند و باعث شود پشتیبان‌ها گاهی افرادی منتقد، قضاوت‌کننده و سخت‌گیر هم باشند.

ما باید این خصوصیات مثبت و منفی را در کنار هم ببینیم، نه این‌که پشتیبان‌ها را به خاطر ویژگی‌های مثبتشان تحسین کنیم و تصمیم بگیریم ویژگی‌های منفی‌شان را به‌کل حذف کنیم یا آن‌ها را تغییر دهیم. چون همه این‌ها به هم متصل و مرتبطند و دو روی یک سکه‌اند. به‌جای تمرکز روی ویژگی‌های منفی، پیشنهاد ما این است که تاحد ممکن قدر نقاط مثبت آن‌ها را بدانید و از ارزش آن در زندگی‌تان بهره‌مند شوید.

اگر با یک پشتیبان رابطه دارید یادتان باشد که باید او را با همه ویژگی‌های مثبت و منفی‌اش بپذیرید و دوست داشته باشید. در نتیجه بپذیرید که ممکن است گاهی اوقات او فردی منتقد، قضاوت‌کننده و سخت‌گیر باشد و این را به‌عنوان بخشی از طبیعت این فرد قبول کنید.

 

NFها

درخت آرمان‌گراها

آرمان‌گراها در ریشه افرادی صادق و یک‌رنگ، خیرخواه و خوش‌دل و همچنین دلسوز و اهل همدلی هستند. یعنی آن‌ها افرادی خالص، مهربان و همدل هستند. این ویژگی‌ها با خودش نقطه قوت‌هایی می‌آورد و از آرمان‌گراها افرادی دوست‌داشتنی، گرم و مهربان می‌سازد. اما همین ویژگی‌های ریشه‌ای می‌تواند نیمه تاریک و روی منفی هم داشته باشد و به همین سبب ممکن است آرمان‌گراها گاهی افرادی به‌شدت حساس و شکننده، وابسته و چسبنده و فوق‌العاده عاطفی و احساساتی باشند.

ما باید این خصوصیات مثبت و منفی را در کنار هم ببینیم، نه این‌که آرمان‌گراها را به خاطر ویژگی‌های مثبتشان تحسین کنیم و تصمیم بگیریم ویژگی‌های منفی‌شان را به‌کل حذف کنیم یا آن‌ها را تغییر دهیم. چون همه این‌ها به هم متصل و مرتبطند و دو روی یک سکه‌اند. به‌جای تمرکز روی ویژگی‌های منفی، پیشنهاد ما این است که تاحد ممکن قدر نقاط مثبت آن‌ها را بدانید و از ارزش آن در زندگی‌تان بهره‌مند شوید.

اگر با یک آرمان‌گرا رابطه دارید یادتان باشد که باید او را با همه ویژگی‌های مثبت و منفی‌اش بپذیرید و دوست داشته باشید. در نتیجه بپذیرید که ممکن است گاهی اوقات او فردی به‌شدت حساس و شکننده، وابسته و چسبنده و فوق‌العاده عاطفی و احساساتی باشد و این را به‌عنوان بخشی از طبیعت این فرد قبول کنید.

 

NTها

 

درخت خردگراها

خردگراها در ریشه افرادی دانا و توانمند، مستقل و خودمحور و دارای اراده‌ای قوی هستند. یعنی آن‌ها افرادی هوشمند و با درک بالا، خود-مدار و آهنین هستند به‌طوری‌که قادرند از پس بحران‌ها برآیند و دوباره به زندگی عادی برگردند. این خصوصیات باعث می‌شود خردگراها ویژگی‌های مثبتی داشته باشند از جمله این‌که آن‌ها افرادی بسیار باذکاوت، توانا و باپشتکار هستند. اما همین ویژگی‌ها می‌تواند روی منفی و نیمه تاریکی هم داشته باشد و باعث شود خردگراها گاهی افرادی پرنخوت و مغرور، غیرصمیمی و زورگو باشند.

ما باید این خصوصیات مثبت و منفی را در کنار هم ببینیم، نه این‌که خردگراها را به خاطر ویژگی‌های مثبتشان تحسین کنیم و تصمیم بگیریم ویژگی‌های منفی‌شان را به‌کل حذف کنیم یا آن‌ها را تغییر دهیم. چون همه این‌ها به هم متصل و مرتبطند و دو روی یک سکه‌اند. به‌جای تمرکز روی ویژگی‌های منفی، پیشنهاد ما این است که تاحد ممکن قدر نقاط مثبت آن‌ها را بدانید و از ارزش آن در زندگی‌تان بهره‌مند شوید.

اگر با یک خردگرا رابطه دارید یادتان باشد که باید او را با همه ویژگی‌های مثبت و منفی‌اش بپذیرید و دوست داشته باشید. در نتیجه بپذیرید که ممکن است گاهی اوقات او فردی پرنخوت و مغرور، غیرصمیمی و زورگو باشد و این را به‌عنوان بخشی از طبیعت این فرد قبول کنید.

 


دوره حضوری مرتبط: کارگاه شخصیت‌شناسی به شیوه MBTI


منبع: Keirsey’s Magazine


پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم مطالعه کنید:

تیپ شخصیتی پولی شما چیست؟


 

[ آرسام هورداد ]

مدرس و مربی MBTI، کوچ توسعه فردی از آکادمی انتخاب آمریکا

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *