مطالب پیشنهادی:
ریچارد تمپلار

قوانین عشق

قوانین عشق (۲)

از قسمت قبلی بحث درباره قوانین عشق را آغاز کردیم و گفتیم برای شروع یک رابطه عاطفی باید خودتان باشید. ضمناً سعی کردیم این مفهوم را توضیح دهیم و نشان دادیم که چگونه نشان دادن رفتاری غیر از رفتار خود واقعی‌مان ممکن است سرنوشت رابطه عاطفی ما را به سرخوردگی بکشاند. در این مقاله می‌خواهیم این بحث را ادامه دهیم و درباره دومین قانون عشق صحبت کنیم.

 

با زخم‌های التیام‌نیافته وارد رابطه عاطفی نشوید

همه ما گاهی از زندگی سیلی می‌خوریم و دچار درد و رنج‌هایی می‌شویم، این اجتناب‌ناپذیر است. اما آن‌چه مهم است این است که بعضی از افراد از پس این زخم‌ها برنمی‌آیند و تبدیل به افرادی تلخ و نامبارک می‌شوند. اما نباید فراموش کنیم آن‌چه در طول زمان به شخصیت و کیستی ما شکل می‌دهد همین زخم‌هاست. در نتیجه دردهایی که در زندگی تجربه می‌کنیم همیشه و لزوماً بد نیستند و در بلندمدت می‌شود با کیمیاگری درد از آن یک نقطه قوت و مزیت ساخت. البته در کوتاه مدت باید پذیرش و آمادگی این را داشته باشیم که به سلامت از آن درد «عبور کنیم» و بر درد خودمان چنبره نزنیم و محبوس آن نشویم. در غیر این صورت ممکن است ما هم تبدیل به آدم‌های تلخی بشویم.

 

زخم‌های قبلی را ترمیم کنید

همین مفهوم را به روابط عاطفی بیاورید. اگر هنوز مدت زمان زیادی از رابطه قبلی شما که به شکست ختم شده نمی‌گذرد، کمی صبور باشید و فوراً وارد رابطه‌ای دیگر نشوید. اندکی صبر کنید تا از نظر ذهنی و احساسی قوای از دست رفتهٔ خودتان را بازیابید. یک شکست عاطفی همه ما را در یک ضعف و آشفتگی احساسی قرار می‌دهد و شما نباید با چنین آشفتگی و ضعف احساسی وارد رابطه‌ای دیگر شوید. زخم‌ها را شفا دهید، عواطفتان را بازیابی کنید، به روال عادی زندگی برگردید و سپس وارد رابطه‌ای جدید شوید. در غیر این صورت نمی‌توانید خودِ واقعی‌تان را به افراد نشان دهید. چیزی که آن‌ها می‌بینند یک فرد عاطفیِ زخم‌خورده است که احتمالاً نیاز به مراقبت و توجه زیاد دارد. درحالی‌که این وضعیتِ شما موقتی است و به محض این‌که زخمِ ناشی از رابطه قبلی‌تان بهبود یابد شما به حالت عادی خودتان برمی‌گردید و طرف مقابل فکر می‌کند شما عوض شده‌اید، چون دیگر مثل روز اولتان نیستید.

علاوه بر این درصورتی که در این رابطه جدید هم دچار مشکل شوید و مثلاً رابطه‌تان تا مرز فروپاشی پیش برود، زخم قبلی شما نه تنها تسکین نمی‌یابد بلکه بر شدت آن هم افزوده می‌شود. در نتیجه تا زمانی‌که از نظر ذهنی و احساسی آماده نشده‌اید، وارد یک رابطه جدید نشوید.

درنتیجه وقتی زخم‌خورده‌اید، یک لطفی به خودتان و بقیه بکنید و تا زمانی‌که تکلیف خودتان را با زخم‌هایتان معلوم نکرده‌اید وارد رابطه نشوید. اصلاً قرار نیست ما همیشه در یک رابطه عاطفی باشیم، مشکل این است که بعضی‌ها بلد نیستند از تنهایی‌شان لذت ببرند، از روابط خانوادگی و دوستانه‌شان لذت ببرند، از کار و شغلشان لذت ببرند و صرفاً تصور می‌کنند حال خوب را باید از رابطه عاطفی بگیرند. این تصور اشتباه است، شما می‌توانید حال خوب خودتان را از منابع مختلفی به‌دست بیاورید. دیدن یک فیلم خوب، مطالعه یک کتاب خوب، معاشرت‌های خوب و سالم دوستانه و خانوادگی چیزی جدای از زندگی نیستند و همه این‌ها به تعادل بیشتر و زیبایی بیشتر زندگی کمک می‌کنند.

به همین ترتیب وقتی وارد رابطه عاطفی با کسی می‌شوید مراقب این باشید که طرف مقابل زخم‌خورده از رابطهٔ قبلی نباشد. در غیر این صورت برای شروع کردن با او احتیاط کنید، چون کسی که شما الان دارید می‌بینید یک فرد عاطفیِ زخم‌خورده و نیاز به مراقبت و توجه است و احتمالاً بعد از بهبودی زخم‌هایش دیگر این‌گونه نخواهد بود و خودِ واقعی‌اش چیزی متفاوت با آن‌چه الان می‌بیند است.

در قسمت‌های بعدی این بحث را ادامه خواهیم داد.

[ آرسام هورداد ]

مدرس و پژوهشگر شخصیت‌شناسی و چیرگی | چیرگی یعنی خودِ منحصربه‌فردت را پیدا کنی و آن را به بهترین شکل به عالم عرضه نمایی

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه

 • محسن ضیایی گفت:

  اینکه گیر کنی بین رفتن یا موندن ریشه در چی داره؟

  • آرسام هورداد گفت:

   سلام به شما محسن گرامی
   پرسشتون برای من کمی مبهم هست اگر کمی شفاف‌تر و با جزئیاتِ بیشتری مطرح بفرمایید شاید بهتر بتونم پاسخ بدم
   موفق باشید