مطالب پیشنهادی:

بینش‌های تیپ‌شناسی (MBTI) چگونه به ما کمک می‌کند تا عملکرد بهتری نسبت به پول داشته باشیم؟

آرسام هورداد در این مجموعه فایل‌های صوتی درباره نگرش هر کدام از طبایع (Temperaments) پشتیبان، خردگرا، آرمان‌گرا، و تجربه‌گرا نسبت به پول صحبت می‌کند. بخشی از فایل صوتی اول را در نوشته زیر بخوانید:

در این قسمت از MBTIcast می‌خواهم با شما درباره یک مفهوم جذاب و جالب صحبت کنم. این مبحث اگر نگویم برای همه ما، احتمالا برای اغلب ما موضوع مهمی تلقی می‌شود، آن را دنبال می‌کنیم، برای ما مهم است و دوست داریم اطلاعات بیشتری درباره آن داشته باشیم؛ و این موضوع چیزی نیست جز پول. بحث پول و ثروت چیزی است که خیلی جالب می‌شود نگاه آدم‌های مختلف و تیپ‌های شخصیتی مختلف به آن را با استفاده از ابزار تیپ شناسی MBTI تحلیل کرد.

ما اگر تیپ‌شناسی بلد باشیم و شناخت خوبی از شخصیت‌های مختلف داشته باشیم، می‌توانیم بفهمیم که هر کدام از ما چگونه با پول برخورد می‌کنیم و چه نگاهی نسبت به آن داریم. و وقتی که شخصیت‌های مختلف را بشناسیم، شخصیت خودمان را بشناسیم و نگاه Type یا طبع خودمان را به پول بشناسیم، می‌توانیم مدیریت بهتری روی آن داشته باشیم. یعنی جایگاه خودمان را می‌شناسیم و می‌توانیم بسته به هدف‌مان- هر چه که هست- ارتباط بهتری با پول برقرار کنیم. چه هدف‌مان درآمد بیشتر باشد، چه بخواهیم پول را پس‌انداز کنیم، چه بخواهیم پول را برای ایده‌های جذاب خودمان یا در مسیرهای خیر خرج کنیم.

ما وقتی راجع به پول و تیپ‌شناسی صحبت می‌کنیم، کلاً چهار نوع نگرش به پول وجود دارد، یعنی آدم‌ها به چهار شکل مختلف یا با چهار عینک مختلف به مسئله ثروت یا به مفهومی به نام پول نگاه می‌کنند…

قسمت اول: آدم‌ها حداقل با چهار عینک محتلف به پول نگاه می‌کنند

 

قسمت دوم: تجربه‌گراها (SPها) چه نگاهی نسبت به پول دارند؟

 

قسمت سوم: پشتیبان‌ها (SJها) چه نگاهی نسبت به پول دارند؟

 

قسمت چهارم: خردگراها (NTها) چه نگاهی نسبت به پول دارند؟

 

قسمت پنجم: آرمان‌گراها (NF) چه نگاهی نسبت به پول دارند؟

 

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم مطالعه کنید:

پول درآوردن بر اساس تیپ شخصیتی


شاید به این درس علاقه‌مند باشید:


 

[ آرسام هورداد ]

مدرس و پژوهشگر شخصیت‌شناسی و چیرگی | چیرگی یعنی خودِ منحصربه‌فردت را پیدا کنی و آن را به بهترین شکل به عالم عرضه نمایی

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه

  • سجاد.میم گفت:

    بسیار عالی و آموزنده بود. من به شدت علاقه مند به mbti هستم و تیپ istj هستم و مطلبی که گفتید واقعا طرز فکر من درباره ی پول بود.

  • داود گرامی گفت:

    آرسام آفرین. حالا وقته پیشنهاده منه :
    ایجاده گروههایه بزرگی از همه نوع تیپ هایه شخصیتی که باهم ارتباط بگیرند و بهم پشتیبانی بدهند و کسب و کاری راه اندازی کنند با هم . شدیدا مورده نیازه و همه به شما مبلغی ماهانه پرداخت میکنند تا از خدماته گروه و حضور در گروه استفاده کنند. مثله ازدواج ،مثله شغل ، مثله تفریح و ..‌
    عالی میشه. Mbti رو نباید فقط آموزش حساب کرد ،زیرا در نهایت ما میخواهیم با انواع دیگر آشنا بشویم دیگر ، یه جایی باید باشه که ماهارو بهم وصل کنه. الان در جامعه هیچ جایی نیست که هدفمتد آدمها باهم آشنا شوند. کمکت میکنم .entp هستم ۳۵ ساله مرد و قوی . و دوست دارم آرسام.