مطالب پیشنهادی:

رابطه عاطفی خردگراها- NT

MBTI و رابطه عاطفی

✍️چارچوبی برای روابط عاطفی بهتر

✔️ یکی از کاربردهای جذاب شخصیت‌شناسی MBTI در بحث روابط عاطفی و عاشقانه است. چه در مرحله انتخاب چه در مرحله تداوم MBTI بینش‌های زیادی برای فرد به همراه می‌آورد؛ چه بخواهید از این مطمئن شوید که چه کسی با چه خصوصیات و شخصیتی بیشتر با شما سازگار خواهد بود و رابطه‌تان با او هم‌سوتر است می‌توانید از MBTI استفاده کنید، چه این‌که الان در یک رابطه عاطفی هستید و می‌خواهید دینامیک رابطه خودتان با همسرتان را بررسی کنید و روش‌های بهبود رابطه و رسیدن به یک رابطه رضایتمندانه را بدانید باز هم MBTI راهگشاست.

✔️ مثلاً وقتی تیپ و مشرب خودتان را بشناسید بهتر درک می‌کنید با چه شخصی و چه پارامترهایی سازگاری بهتری را تجربه خواهید کرد. البته هیچ‌وقت نباید نگاه وسواس‌گونه داشته باشیم و خودمان و دیگران را در قفس ببینیم. Type فقط بخشی از ماجرای هر رابطه است. اما بهرحال قالب type کمک قابل ملاحظه‌ای به انتخاب‌های بهتر ما می‌کند و همین باعث می‌شود کنترل بهتر و هوشمندانه‌تری روی رفتار خودمان داشته باشیم و درک تفاوت‌ها برایمان آسان‌تر شود و حتی از این تفاوت‌ها به نفع خودمان رو روابطمان استفاده کنیم.

✔️ مثلاً وقتی بدانیم NTها (خردگراها) چه ویژگی‌هایی در رابطه عاطفی دارند، و در رابطه با هر تیپ باید مراقب کدام ویژگی‌ها باشند احتمالاً راه برای تصمیم‌گیری بهتر، هموار‌تر می‌شود. در این نوشتار می‌خواهیم یک حالت ویژه از رابطه میان NT با SJ را در یک رابطه عاطفی بررسی کنیم و ببینیم این دو چه چالش‌های احتمالی خواهند داشت و مزیت رابطه آن‌ها چیست.

✔️ یکی از موارد مهم این رابطه این است که احتمالاً طرف SJ رابطه باید منتظر باشد تا افکار و باورهایی که همیشه برایش قطعی و مسلم تلقی می‌شد، گاه‌و‌بی‌گاه توسط طرف NT به چالش کشیده شود. فرض کنید شخص SJ به مناسبت‌های خانوادگی احترام بسیار زیادی می‌گذارد و عادت دارد رسم و رسومات دیرینِ پذیرفته‌شده در خانواده‌اش را تمام و کمال اجرا کند؛ این‌جاست که شخص NT درباره چرایی و دلیل چنین مناسبت‌هایی پرسشگری می‌کند و می‌خواهد ببیند همه این‌ها چه نفعی برای این دو نفر و رابطه‌شان دارد.

✔️ همین مسئله در صورت آشنا نبودن دو طرف با مهارت‌های ارتباط میان دو تیپ (MBTI & Communication) می‌تواند منجر به وقوع یک تعارض ریشه‌دار در رابطه شود و این رابطه را به نابودی برساند.


پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مقاله زیر را هم مطالعه کنید:

چرا رابطه عاطفی با خردگرا‌ها می‌تواند سودمند باشد؟


✅می‌خواهید از بینش MBTI در روابطتان استفاده کنید پیشنهاد ما شرکت در دوره شش ماهه MBTI با تدریس و راهبری کامل آرسام هورداد است.


کدام درس به درد من می‌خورد؟


 

[ آرسام هورداد ]

مدرس و پژوهشگر شخصیت‌شناسی و چیرگی | چیرگی یعنی خودِ منحصربه‌فردت را پیدا کنی و آن را به بهترین شکل به عالم عرضه نمایی

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه

 • علی گفت:

  حقیقتا خیلی کم نوشته بودید. کاش بیشتر توضیح میدادید چون خیلی جذاب است

  • تیپ‌شناسی نوین گفت:

   سلام به شما علی گرامی،
   در خصوص روابط عاطفی مقالات متعدد و بلندی در سایت وجود دارند، که از جمله می‌توانید این مقاله را ملاحظه بفرمایید: https://www.typeshenasi.com/?p=13991 که درباره روابط عاطفی خردگراها با سایر طبایع است.
   شاد باشید