تایپ‌شناسی

کوچینگ زندگی و کسب‌و‌کار

در مورد تیپ شخصیتی INFJ چه می‌دانید؟

تیپ INFJ در یک نگاه

افراد با تیپ شخصیتی INFJ اشخاصی مهربان و دلسوز هستند و با متانت و به‌دور از هیاهو انگیزه‌بخش دیگران می‌شوند. آن‌ها از این‌که به رشد و توسعه دیگران کمک کنند بسیار لذت می‌برند. آن‌ها به طور کلی افرادی آرمان‌گرا و خلاق هستند و قدرت تصور بالایی دارند. علاوه‌بر‌این INFJها اشخاصی تودار و حساس هستند.

تعدادی از کلمات یا عباراتی که توصیف خوبی از تیپ شخصیتی INFJ ارائه می‌دهند را با هم مرور می‌کنیم:

بااحساس، امانت‌دار، خلاق، بینش قوی، حساس، مصمم، وفادار، کل‌نگر، متعهد، تودار و شخصی، استعاری، انگیزه‌بخش دیگران، منظم، آرمان‌گرا، همدل، در جستجوی معنی، نمادگرا، تصویر ذهنی قوی، گرم اما متین، بابرنامه، مفهوم‌پرداز، مشوق یکپارچگی و اتحاد، عمیق، بامحبت، فردگرا

عواملی که باعث استرس یا تحریک INFJها می‌شوند:

سطحی‌نگری دیگران، محیط کاری انعطاف‌ناپذیر، بی‌نظمی، نادیده گرفتن احساس من، تعارض، شلوغی زیاد، بدون آمادگی قبلی کاری را انجام دادن، تمام نشدن پروژه‌ها، بی‌تصمیمی، منفی‌بافی دیگران، مورد انتقاد واقع شدن ایده‌های من، به‌خاطر این‌که دارم تفاوتی ایجاد می‌کنم از من قدردانی نشود، وقتی احساس کنم منظورم را درست نفهمیده‌اند

تیپ شخصیتی INFJ در محل کار:

افرادی که ترجیحات شخصیتی آن‌ها INFJ است مایلند در سازمانی با هدف و رسالت انسانی کار کنند، برای آن‌ها مهم است که سازمانی که در آن کار می‌کنند اعتبار و آوازه‌ای نیک داشته باشد و اعضای تیم نسبت به کاری که انجام می‌دهند متعهد و امانت‌دار باشند. آن‌ها دوست دارند خدمات یا چارچوب‌هایی نوآورانه طراحی کنند و در طراحی و خلق این سیستم‌ها رویکردی جدید را لحاظ می‌کنند. از طرفی INFJها انگیزه زیادی برای کمک کردن به دیگران دارند، آن‌ها دوست دارند به سایر انسان‌ها کمک کنند تا به عمیق‌ترین نیازهای معنوی‌شان پاسخ دهند و از این طریق به رشد و تعالی دیگران کمک می‌کنند. این تیپ دوست دارد محیط کارش فضایی دوستانه و صمیمی داشته باشد و به آن‌ها اجازه دهد تا با دیگران روی کارها و پروژه‌ها مشارکت داشته باشند و بتوانند در مورد کار خودشان بازخورد دهند. البته استقلال کاری هم برای این تیپ مهم است و INFJها دوست دارند فضای شخصی کافی برای کار کردن روی پروژه‌ها را هم داشته باشند. علاوه بر این INFJها دوست دارند خودشان کارهایشان را زمان‌بندی و برنامه‌ریزی کنند تا از این طریق امکان مرتب کردن ایده‌های خودشان را هم داشته باشند. این تیپ به احتمال زیاد جذب مشاغلی در حوزه تدریس و آموزش، فعالیت‌های اجتماعی و مشاغل هنری می‌شود.

بسیاری از INFJها اظهار داشته‌اند معمولاً تصویری از کاری که باید انجام دهند در لحظه به ذهنشان خطور می‌کند و بعد از این‌که آن را به خوبی تحلیل کردند می‌توانند با دقت در مورد ایده‌شان با دیگران صحبت کنند. زمانی که INFJها به طور شخصی در مورد موضوعی به قطعیت برسند تغییر دادن نظر آن‌ها دشوار است. انگیزه اصلی آن‌ها این است که بتوانند تغییری مثبت در دنیای اطرافشان ایجاد کنند.

برخی از مشاغل جذاب برای INFJها

پژوهشگر علوم اجتماعی، نویسنده، پزشک، مهندس پزشکی، جراح، آسیب‌شناس، پژوهشگر، طراح انیمیشن، گرافیست، طراح داخلی

INFJها و رهبری

افراد با تیپ شخصیتی INFJ در مجموع ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. از نظر جایگاه رهبری، یک‌و‌نیم‌ درصد رهبران تیپ شخصیتی INFJ دارند. تعداد کم INFJ در جایگاه رهبری نباید ما را به این اشتباه بیندازد که این تیپ مهارت رهبری کردن ندارد، بلکه در صورت لزوم آن‌ها رهبران فوق‌العاده‌ای هستند. زمانی که این تیپ در جایگاه رهبری قرار می‌گیرد می‌تواند از قابلیت‌های خودش برای دیدن تصویر بزرگ‌تر رویدادها و توجه به احتمالات بلندمدت استفاده کند. علاوه بر این INFJها کاملاً متوجه تأثیر تصمیمات روی سایر اعضای تیم هستند.

استرس و INFJها

در فاز اولیه استرس INFJها تصور می‌کنند همه افراد علیه آن‌ها هستند و در نتیجه خودشان را از بقیه کنار می‌کشند. در چنین شرایطی ممکن است این تیپ استرس را به‌صورت بدنی و فیزیکی هم تجربه کند، آن‌ها ممکن است عصبانی شوند و ناگهان به جزئیاتی خاص متمرکز شوند.

INFJها و روابط شخصی

یکی از نقاط قوت و مواهب تیپ شخصیتی INFJ این است که می‌تواند به صورت شهودی درک خوبی از ارتباطات انسانی داشته باشد و متوجه معانی پیچیده و عمیق شود. آن‌ها اغلب متوجه احساسات شریک عاطفی، والدین و دوستان نزدیکشان می‌شوند. گاهی اوقات دیگران INFJها را افرادی رازآلود می‌بینند، دلیل این موضوع این است که این تیپ شهود عمیق و درونی‌اش را تنها با تعداد محدودی از افرادی که کاملاً به آن‌ها اطمینان دارد درمیان می‌گذارد.


منبع: mbtionline.com

منبع عکس: truity.com


محصولات مرتبط

[ آرسام هورداد ]

من آرسام هورداد هستم و خودم را متعهد می‌دانم به آموزش مدل‌های حرفه‌ای و جهانی خودشناسی و توسعه فردی به مردم کشورم

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *