مطالب پیشنهادی:

روابط عاطفی ENFP


نسخه صوتی مقاله:

 

🔸 هفت نکته درباره شریک عاطفی ENFP
🎧خوانش: مریم راد- دانش‌آموخته دوره حضوری MBTI و عضو دپارتمان تولید محتوا

📌خوانش صوتی مقالات سایت برای پاسخگویی به نیاز دوستانی که فرصت مطالعه ندارند یا ترجیحشان شنیداری است.

 


هفت نکته در مورد شریک عاطفی ENFP

قبل از اینکه با یک ENFP وارد رابطه عاطفی شوید به این هفت نکته دقت کنید.

مقاله زیر ترجمه‌ای است از نوشته خانم Heidi Priebe در سایت Thoughtcatalog.com در مورد تیپ شخصیتی ENFP و خصوصیات این تیپ در رابطه عاطفی. اگر شریک عاطفی شما یک ENFP است پیشنهاد می‌کنیم حتماً این مقاله را بخوانید.

پیش‌نوشت و یک نکته بسیار مهم: با توجه به اینکه این مقاله ترجمه یک مقاله انگلیسی‌ است و ضمناً موضوع آن در زمینه روابط عاطفی است، حتماً به تفاوت‌های میان بستر و فرهنگ موجود در جوامع مختلف توجه داشته باشید.

هدف ما از ترجمه این مقاله صرفاً پیدا کردن ذهنیتی شفاف‌تر و دقیق‌تر در مورد خصوصیات تایپ ENFP است و ممکن است برخی از موارد لزوماً نسخه دقیقی برای یک بافت فرهنگی دیگر نباشد. طبیعی است که پیشنهاد ما این است که بعد از مطالعه هر مقاله‌ از تجربه و دانش قبلی و قدرت تحلیل خودتان هم کمک بگیرید و مطالب را آنطور که بیشترین سازگاری را با نیاز شما دارد هماهنگ کنید.

حالا بپردازیم به اصل مقاله:

ENFPها روابط عاطفی‌شان را جدی می‌گیرند و برای این نوع روابط اهمیت و اولویت زیادی قائل هستند. آن‌ها نسبت به رابطه عاطفی شور و شوق زیادی دارند و رفتاری گرم و صمیمی در روابطشان نشان می‌دهند.

آن‌ها عاشق این هستند که ارتباطی معنادار را با شریک عاطفی‌شان تجربه کنند و در صورتی که احساس کنند رابطه‌شان خالی از معناست احتمال اینکه آن رابطه را ترک کنند زیاد است.

متناسب‌ترین تیپ‌های شخصیتی برای رابطه عاطفی با ENFPها دو تیپ INTJ و INFJ هستند. آرامش و قدرت تحلیل‌گری این دو تیپ همراه با شور و شوق و خلاقیت ENFPها تعادلی جالب در رابطه ایجاد می‌کند.

اما در صورتی که شریک عاطفی شما یک ENFP است به موارد زیر دقت کنید:

 

۱. آن‌ها را به چالش بکشید

هیچ چیز به اندازه یک گفتگوی عمیق و معنادار ENFPها را جذب نمی‌کند. آن‌ها عاشق این هستند که ایده‌های جدید را بشنوند و قدردان هر کسی هستند که بتواند خوراک مناسب برای فکر و اندیشه آن‌ها فراهم کند.

آن‌ها گفتگو و بحث را دوست دارند، هر چقدر بتوانید ایده‌های بیشتر و متنوع‌تری را پای میز گفتگو با آن‌ها بیاورید احتمالاً طرف ENFP بیشتر عاشق شما خواهد شد. ایجاد جذابیت برای این تیپ از محدوده ذهن و از ایده‌ها آغاز می‌شود.

 

۲. ثابت قدم باشید

ENFPها در رابطه عاطفی‌شان ذهنیت همه یا هیچ دارند و دوست دارند با پیدا کردن تکه گمشده‌شان، خودشان را کامل کنند. به همین دلیل است که جذب تایپ‌هایی متمرکز، آرام و منطقی مثل INTJ و INFJ می‌شوند.

این دو تیپ متفکر از آنجایی برای ENFPها مناسب هستند که در رابطه میان این دو، شور و هیجان و انرژی بالای ENFPها در کنار وقار، ثبات قدم و ساختار ذهنی INTJ و INFJ ترکیبی متعادل ایجاد می‌کند، درست مثل انرژی یین و یانگ.

 

۳. ذهنیت باز و پذیرا داشته باشید

ENFPها منش یا روحیات معمولی و روتین مثل همه افراد جامعه ندارند، آن‌ها افراد بخصوصی هستند و هرچقدر زودتر این موضوع را پذیرید ارتباط راحت‌تری با این تیپ شخصیتی خواهید داشت. آن‌ها ممکن است هر پنج دقیقه یک طرح تازه برای زندگی‌شان بریزند، ممکن است در یک گفتگوهای کوتاه بارها گفته قبلی خودشان را نقض کنند یا به ظاهر نسبت به حرف‌ها و مواضع شما بی‌تفاوت باشند. اگر قصد دارید با یک ENFP رابطه پایدار برقرار کنید باید با این موارد به آرامی و به طور منطقی برخورد کنید.

ENFPها ممکن است در طول یک دقیقه دور دنیا را بگردند و از هر دری حرفی بزنند، اما اگر شما هم عاشق کشف احتمالات و ایده‌های جدید باشید از بودن در کنار آن‌ها لذت خواهید برد. فقط لازم است شما هم نسبت به تجربه‌ها و افکار جدید باز و پذیرا باشید.

 

۴. اگر ایده‌تان مهم است روی آن ایستادگی کنید

ENFPها به همان اندازه‌ای که باز و پذیرا هستند ممکن است یکدنده و لجباز هم باشند. آن‌ها با جدیت از ارزش‌هایی که برایشان مهم است دفاع می‌کنند و دوست دارند این ایستادگی بر سر ارزش‌ها را در دیگران هم ببینند.

راه نفود به قلب یک ENFP این است که ارزش‌ها و اولویت‌های خودتان را به او نشان دهید و روی آن‌ها بایستید. ENFPها دیگران را همانطور که هستند می‌پذیرند و دوست دارند شریک عاطفی‌شان هم همین رویکرد را در مورد آن‌ها داشته باشد.

 

۵. بازخورد بدهید

ENFPها بحث و گفتگو را دوست دارند و برای شاد و راضی کردن شریک عاطفی‌شان تلاش زیادی می‌کنند، اما ممکن است گاهی در شکل اجرای این نیت اشتباه کنند. مثلاً تصمیم بگیرند برای غافلگیر کردن پارتنر درون‌گرایشان یک جشن تولد شلوغ و پرسروصدا تدارک ببینند، این ممکن است به جای خوشحال کردن یا غافلگیر کردن طرف مقابل او را معذب کند.

در چنین مواقعی بهترین راه این است که با متانت به فرد ENFP بازخورد دهید و بگویید که اگرچه تلاش‌های او را ارزشمند می‌دانید و نیت خیر او را تحسین می‌کنید اما به نظرتان می‌آید که روش اجرایی او ترجیح اصلی شما نبوده است.

ممکن است ENFPها نسبت به بازخورد مستقیم حساس باشند اما سلامت رابطه از هر چیز برای آن‌ها مهم‌تر است، در نتیجه برایشان مهم است برای بهبود رابطه بازخورد دریافت کنند.

 

۶. بگذارید احساس آزادی کنند

شاید بشود گفت یک ENFP از چیزی به اندازه محدود شدن و مقید شدن متنفر نیست. این درست است که ENFPها نسبت به رابطه‌شان تعهد عمیقی دارند اما به هر حال رشد فردی هم برای آن‌ها مهم است و دوست ندارند رشد شخصی خودشان را محدود کنند.

یک رابطه سالم از دید یک ENFP رابطه‌ای است که به هر دو طرف امکان رشد و توسعه شخصی می‌دهد و هیچ کدام از طرفین رابطه دچار رکود نیستند.

 

۷. برای هوس‌های ناگهانی آن‌ها آماده باشید!

فرض کنید یک مستند جالب در مورد قطب جنوب دیده‌اید و هر دوتان از آن لذت برده‌اید، نباید تعجب کنید اگر شریک ENFPتان چند روز بعد با هیجان از شما درخواست می‌کند به قطب جنوب بروید!

در مجموع تفاوت‌های تایپ ENFP را بپذیرید و این تفاوت‌ها را محترم بشمارید. همین ذهنیت شماست که برای او مهم است و می‌تواند پشتگرمی فوق‌العاده‌ای برای حفظ رابطه عاطفی‌تان باشد.


کارگاه حضوری مرتبط: کارگاه شخصیت‌شناسی MBTI


محصولات مرتبط

[ تیپ‌شناسی نوین ]

گروه تیپ‌شناسی نوین (تایپ‌شناسی) به سرپرستی آرسام هورداد به ارائه آموزش‌های نوین خودشناسی و توسعه فردی می‌پردازد

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ دیدگاه

 • بی نام و نشان گفت:

  با سلام دوستان enfp مون راست میگن منم یه دختر enfp ام با مادرم که infj هست به سختی کنار میام ما خیلی از حرفامونو باهم می‌زنیم اما کمتر با مادرم احساس همدردی میکنم و بالعکس با پدرم که entp هست راحت تر میتونم کنار بیام درسته که نمیتونم راز هامو اینطوری که با مادرم میگم برا پدرمم بگم اما از ایده هام ؟ اهداف و رویا هام با پدرم خیلی خوب میگم تازه پدرم تشویقم می‌کنه و کلی راهکار جلوم می‌ذاره اما مادرم میگه این افکار اقتضای سنین هستن و بزرگ بشم همه چیز درست میشن تازه بین دوستانم با آدمای کمالگرا و برونگرا و منعطف احساس خیلی خوبی دارم و دوست دارم در آینده با کسی ازدواج کنم که مثل پدرم باشه و راحت کوتاه نیاد، پر از ایده و کمالگرا باشه می‌خوام شوخ شلوغکارباشه تا همیشه تو سروکله هم بزنیم. برای آدم های احساسی مثل من همسر و دوستی منطقگرا لازمه البته هرچند اینجوری یکم رو اعصابن😁

 • یه infp گفت:

  به نظر من enfp ها خیلی بامزه و جالبن دوست دارم تو دنیای واقعی هم اونا رو ببینم😀 خیلی دوست داشتم که تیپ شخصیتی ما بهم بخوره اما تو یه سایت دیگه خوندم که متاسفانه مناسب هم نیستن😕

  • آرسام هورداد گفت:

   درود فراوان
   رابطه رو در عمل تجربه کنید. در خلال رفت‌و‌آمدها و نشست و برخاست‌ها و تجربه کردن‌هاست که میتونید متوجه بشید برای یکدیگر مناسب هستید یا نه. صرفاً چون جایی نوشته شده که این دو تیپ به هم نمی‌خورند فرصت تجربه‌ای که دلتون می‌خواد تجربه‌اش کنید رو از خودتون نگیرید.
   سبز باشید

 • Z گفت:

  من intjهستم.
  درسته از نظر خیلی از افراد ، درونگرا و خشک باشم ولی اگه بدونم فرد مقابلم دوستم داره و باهام صادقه و وفاداره،،،در عین این که منطقیم خیلی احساسی میشم و روی طرف مقابلم حساسم و تمام تلاشمو می کنم تا خوب و خوشحال و موفق باشه…و خود واقعیمو بهش نشون می دم.برای همین فکر کنم بتونم با یه enfp دوست خیلی صمیمی باشم
  تنها مشکلی که فکر کنم داشته باشم اینه که گاهیenfpها لجبازی میکنن و یه دفعه ای چیزای خاصی هوس می کنن ولی در کل آدمای جذابین

 • rana گفت:

  تیپ شخصیتیenfp با تیپ شخصیتی istp باهم میسازن ؟؟

 • حسن گفت:

  من intj هستم و با کسی اشنا شدم که enfp هست و واقعا اونا از شخصیت ما خوششون میاد، من در با افراد دیگه سعی میکنم کمی خودم نباشم که با اونا بتونم رابطه برقرار کنم اما با این شخص enfp فقط و فقط خودمم و کاملا به سمتم جذب میشه
  یک نکته ای هم که یک خانم گفت درسته، ما intjها بیشتر توی رابطه نفع میبریم
  🙂 چقد خوبن این ادما، مدام میگه این کارو بکن،مراقب خودت باش، اون کارو بکن تا سالم باشی 🙂
  اما زیاده روی توی اینا به شدت منو خسته و بی حوصله میکنه

 • A گفت:

  واقعا درک نمیکنم چرا INTJ براشون مناسبه
  خیلی متفاوتن
  تنها حالتی که میتونم رابطه تیپ های متفاوتو تصور کنم اینه که روی همدیگه تاثیر نذارن و تفاوتاشونو کاملا قبول کنن
  تو این حالت رابطه شون مثل دوسته نه خانواده

 • امیر گفت:

  سلام شخصیت ENFPچقدر بی‌نظیر به خودم افتخار میکنم که این خصوصیات و دارم ولی تنها مشکل یکم خجالتی هستیم.

 • باسلام . من احساس میکنم به عنوان یک ENFP موافق نیستم با این دوتا تیپ مطرح شده . چون من به طور کلی ارتباط گرفتنم با آدمای درون گرا خیلی سخته و خیلی باید انرژی بذارم براش . و نکته ای که هست اینه که وقتی هرکاری رو بدون اینکه بگه انجام میده و بعدا متوجهش میشم اذیت میشم. حس میکنم بی اعتماده بهم که نگفته . درصورتی که خودم همه چی رو بروز میدم و علقه دارم همه ی رفتارام پیشش شفاف باشه . همه ی بحث و جدل هامونم سر این موضوعاته که چرا بروز نمیدی هیچی رو . چرا جایی میری خبر نمیدی . چرا کاری میکنی به من نمیگی اما من همه چیمو بهت میگم! برای همین احساس میکنم با اینجور تیپا نمیسازم و شاید برای شخص من ترجیحش این باشه که تیپای سازگارم entj , enfj باشه . یعنی مدل برونگرای چیزی که شما در مقاله گفتید .
  و یه چیز دیگه اینکه توی ارتباط تیپ ما با افراد درونگرایی مثل intj ها ، همیشه ما منفعت رسانیم و اونا میشن ذینفع … یعنی اونا اذیت نمیشن از ارتباط با ما . چون همیشه هرچی ام بگن ما کوتاه میایم و بهشون احترام میذاریم و خودمونو وفق میدیم براشون . اما اینجا خودمونیم که آسیب میبینیم و چیزایی که میخوایم از طرف مقابل دریافت نمیکنیم و این اذیت کنندست . صبرمونم تا یه حدیه . تا کی بروز ندیم ناراحتیمونو از اون رابطه . یه روزی چنان اعتراض میکنیم که اون رابطه با همه وجودش سرنگون میشه و دیگه مثل قبل نمیشه . برای همین واقعا نیازمون به یه تیپ برونگراست مثل همون entj یا enfj .

  • مهسا گفت:

   منم با ایشون موافقم…به نکات ریز خوبی اشاره کردند.با شبیه خودمون و کسی که فعال باشه و نرم و منعطف باشه بیشتر میسازیم

 • نازی گفت:

  وای من دقیقا این مدلی هستم و هیچکس منو درک نمیکنه چون کل فامیل ما درونگرا و مقرراتی و خشک هستن و من با درسهای دکترشیری خودمو شناختم قبلش فکر میکردم ایراد از منه!
  چقدر از روانشناسی خوشم میاد

 • مهدی گفت:

  سلام .سایت خیلی خوبی دارین
  یه سوال داشتم … مرسی اگه جواب بدین
  من ب یه معلمام ک مرد بود این تستو دادم بزنه(چون از شخصیتش خوشم میومد) جواب شدistj و اینکه درصد منطقی بودنش صد بود… ینی صد درصد منطقی
  بنظرتون همچین چیزی میشه ک یه آدم صد درصد منطقی باشه ؟؟؟

  • آرسام هورداد گفت:

   سلام به شما دوست گرامی
   درصدها اگر بر اساس تست رسمی و تأیید شده باشند صرفاً به معنی شفافیت استفاده از ترجیح برای فرد هستند و معنی شدت یا کمیت ندارند.

   • مهدی گفت:

    ینی چی‌؟ببخشید میشه یکم توضیح بدید

    • آرسام هورداد گفت:

     یعنی اگر نمره من در برون‌گرایی بالا باشد یعنی تقریباً تردیدی ندارم که برون‌گرا هستم،
     اگر نمره میانه باشد یعنی چندان برایم واضح نیست که برون‌گرا هستم یا درون‌گرا و وظیفه مربی است که دید مرا شفاف کند.
     این indexها راهنمای مربی برای کمک به مراجع در تشخیص ترجیح غالب هستند.
     البته در آزمون‌های غیر رسمی حکم شدت استفاده از ترجیح را دارند که در حقیقت چنین نیست چون MBTI قابلیت «اندازه‌گیری» ترجیحات را ندارد.

 • زهرا گفت:

  باسلام. با این ۷ موردی که گفتید، بنظرم intp ها براشون مناسب ترند. intp تمام ویژگی های هفتگانه رو داره.بخصوص دو تا ویژگی آخر که فکر میکنم برای p ها عمل کردن بهش راحت تره تا jها

  • من گفت:

   من ENFP هستم و قبلا توی رابطه با INTP بودم. اوایل رابطمون خیلی خوب بود و خیلی واسه‌ی هم وقت می‌ذاشتیم و از نظرم آدم جالبی می‌اومد و چیزای زیادی برای گفتن داشت. ولی به مرور زمان کم کم واسم عادی شد چون ایده‌ها و قسمتای خلاقانه شخصیتیش رو تقریبا کامل شناخته بودم و از اونجا که تمام جذابیت این آقا واسم توی همین خلاقیتش بود، کم کم ازش زده شدم. به علاوه اون توی موارد منزوی خلاقیت داشت و کارهای خلاقانه‌اش رو می‌خواست تنهایی انجام بده ولی خلاقیت من برونگرایانه بود و می‌خواستم نه فقط دو تایی بلکه گروهی با بقیه کارامونو انجام بدیم. به خاطر همین وقتی از اوایل رابطمون کم کم گذشت و حرفای جالبش تموم شد، موقع عمل کردن به اختلاف بر می‌خوردیم.
   یه مورد دیگه‌ای هم که رابطمون رو خراب کرد وفاداری بود. تیپایی مثل من و اون خودمون دنبال یه فردی می‌گردیم که پا به پامون حرکت کنه، ولی وقتی هر کدوممون می‌خوایم یه مسیر متفاوت رو طی کنیم پس مسئله به وجود می‌یاد.
   به علاوه اون چندان واسه مسائل اخلاقی به اندازه من ارزش قائل نبود و موقع تصمیم گیری می‌خواست طبق منطق خودش عمل کنه و دنیا رو از دیدگاه شخصی خودش می‌دید و راجع بهشون تصمیم گیری می‌کرد که اینجا هم بارها به مشکل برخوردیم ولی چون خود رابطه واسم مهم‌تر بود من زیاد عصبانیتم رو توی این اختلافات بروز نمی‌دادم و می‌ذاشتم اون اتفاقی بیفته که می‌خواد و حتی گاهی با اینکه دلم نمی‌خواست حمایتش می‌کردم.

   صمیمی‌ترین دوست من که سال‌هاست با هم دوستیم infp هست. ولی خوب توی رابطه باهاش یه خرده اذیت می‌شم. با یه infj هم جدیدا دوستم و به نظرم این بهترین رابطه‌ای که با یه نفر می‌تونم داشته باشم و همه چیز اونطور که من می‌خوام پیش می‌ره.

 • نگین گفت:

  من یه دوست INFJ دارم و با اینکه رابطه عاطفی محسوب نمیشه ولی خیلی دوسش دارم و خیلی با هم خوب جور میشیم و بیچاره رو حسابی تو دنیای خودم دنبال خودم میکشونم و اونم هیچی نمیگه ?

 • نگین گفت:

  عالی بود این مقاله خیلی لذت بردم ??

 • محمد رضا گفت:

  مقاله جالبی بود

  واقعا فکر نمی کردم انقدر آدم پیچیده ای باشم و همچین نکاتی توی رابطه با توجه به تیپم برام مهم باشه

  مرسی از اینکه ای مطالب رو به اشتراک میزارید 🙂