مطالب پیشنهادی:

شخصیت ENFJ را بهتر بشناسیم

قبل از اینکه ویژگی‌ها و خصوصیات تیپ شخصیتی ENFJ را با هم بررسی کنیم، به این عبارت از David Deida توجه کنید:

اثر کارهای شما مثل یک موج به بیرون از خودتان منتقل می‌شود و دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ژست و حالت بدنی شما می‌تواند درخشش باطن یا تیرگی و افسردگی درونتان را بازتاب دهد. دم و بازدمتان می‌تواند عشق و دوستی یا تیرگی و خمودگی را به فضا بفرستد. برق نگاهتان می‌تواند شور و حرارت در محیط ایجاد کند، کلماتتان می‌توانند الهام‌بخش آزادی شوند. هر حرکت شما می‌تواند دریچه قلب‌ها و ذهن‌ها را بگشاید.

می‌شود گفت معادل همین مضمون را مولانا هم در یکی از اشعارش به زیبایی بیان کرده است:

در محفل خود راه مده همچو منی را

افسرده‌دل افسرده کند انجمنی را

ENFJها ذاتاً رهبرند. آن‌ها افرادی پر از شوق و ذوق و بسیار باجذبه هستند. افراد با این تیپ دو درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند و معمولاً در جایگاه رهبری سیاسی و معنوی، معلمی و مربی‌گری (کوچینگ) قرار دارند و مشوق دیگران هستند تا خوب و غنی زندگی کنند.

ENFJها به طور طبیعی اعتماد به نفس بالایی دارند و همین باعث می‌شود تا افرادی تأثیرگذار باشند. آن‌ها از اینکه می‌توانند سایر افراد را تحت راهنمایی و هدایت خودشان بگیرند و به آن‌ها کمک کنند تا برای خودشان و اطرافیانشان موثر و سودمند باشند بسیار لذت می‌برند.

مردم عاشق شخصیت‌های مستحکم و قوی هستند و خیرخواهی، صداقت و همدلی از ENFJها می‌بارد. این تیپ عقاید شفاف و محکمی دارد و در صورت لزوم با صراحت آنچه باید گفته شود را می‌گوید.

ارتباط برقرار کردن و نزدیک شدن به افراد برای ENFJها بسیار راحت است و ترجیح شهودی (N) به این تیپ کمک می‌کند تا به راحتی با هر ذهنی ارتباط برقرار کنند؛ چه یک فرد منطقی و واقع‌گرا، چه فردی احساسی.

ENFJها به آسانی نیت و مقاصد افراد را درک می‌کنند، آن‌ها پشتِ وقایع به ظاهر بی‌ربط ارتباطی معنادار می‌یابند و این دو را به خوبی به هم ربط می‌دهند تا درکی فوق‌العاده از موقعیت به دست بیاورند. ضمناً ENFJها می‌توانند با بیانی شیوا و تأثیرگذار و درک بالایی که از هر موقعیت دارند تأثیر فوق‌العاده‌ای روی دیگران بگذارند.

[box type=”tip” radius=”5″]علاقه ENFJها به ارتباط با دیگران خالص و صادقانه است و همین موضوع گاهی به ضرر آن‌ها تمام می‌شود. به طوری که ممکن است بیش از اندازه درگیر مشکلات و مسائل یک شخص بشوند؛ یا بیش از اندازه به دیگران اعتماد کنند.

اما به هر حال اعتماد کردن به دیگران و برقراری ارتباط خالصانه با آنان از جانب ENFJ، خودبه‌خود حس اعتماد متقابل را در طرف مقابل بیدار می‌کند. این یعنی ENFJها ناخودآگاه در روابطشان جنبه‌های خوب دیگران را تجلی می‌دهند.

اما از طرفی ENFJها باید مراقب باشند بیش از اندازه و با خوش‌بینی محض به دیگران اعتماد نکنند. ضمناً این تیپ باید مراقب باشد تا زمانی که طرف مقابلشان آمادگی کافی پیدا نکرده، بیش از اندازه به او نزدیک نشوند.

یکی دیگر از دام‌هایی که ENFJها باید مراقب باشند اسیر آن نشوند دام احساس گناه و خودمقصرپنداری است. ENFJها اوقات زیادی را صرف اندیشیدن و تحلیل کردن احساسات و عواطف درونی‌شان می‌کنند و ظرفیت بالایی در این زمینه دارند. این به خودی خود بد نیست اما زمانی که این تیپ از نظر ذهنی و احساسی بیش از اندازه درگیر غم و ناراحتی دیگر شود. در این صورت ممکن است درد و رنج آن‌ها را مال خود کند و به اشتباه فکر کند رنج و مصیبت دیگران مال اوست. در نتیجه ENFJها تلاش می‌کنند موضوعی را در خودشان حل کنند که منشأ آن در خودشان نیست و همین باعث سردرگمی این تیپ می‌شود.

وقتی این اتفاق رخ می‌دهد ENFJها باید تلاش کنند از درک احساسی قوی‌شان کمک بگیرند و موضوعات را از هم تفکیک کنند. ENFJها باید بتوانند بین احساسات شخصی خودشان و وقایع بیرونی تفکیکی منطقی قائل شوند تا بتوانند هر دو موضوع را از جایگاه درست خودش تحلیل و ارزیابی کنند، در این صورت کمک‌های این تیپ به دیگران هم موثرتر و کارآمدتر خواهد بود.

[box type=”tip” radius=”5″]ENFJها افرادی صادق و یکرنگ و عاشق راهبری دیگران هستند، آن‌ها دوست دارند اعضای گروهشان را با هم متحد و یکپارچه کنند و به آن‌ها انگیزه و اشتیاق بدهند.

افراد با تیپ شخصیتی ENFJ اشخاصی خیرخواه و انسان‌دوست هستند. آن‌ها از اعتقاداتِ عمیقی که دارند با تعصب دفاع می‌کنند. این تیپ در پی ایجاد تغییرات مثبت در زندگی انسان‌ها و رسیدن به آینده‌ای بهتر و روشن‌تر است.

در ادامه این مقاله تعدادی از نقاط ضعف و قوت این تیپ شخصیتی را با هم بررسی می‌کنیم؛ آگاهی از نقاط قوت تیپتان به شما کمک می‌کند تا از آن‌ها به عنوان اهرمی برای پیشرفت استفاده کنید. ضمناً وقتی با نقاط ضعفتان آشنا شوید می‌توانید آن‌ها را مدیریت کنید و با آگاهی از این نقاط ضعف بهتر و صحیح‌تر تصمیم‌گیری کنید.

نقاط قوت شخصیت ENFJ

صبور: ENFJها در کار تیمی بی‌نظیرند، آن‌ها خیلی خوب با بقیه ارتباط می‌گیرند و پذیرا و شنونده حرف‌ها و ایده‌های دیگران هستند، حتی اگر با این ایده‌ها مخالف باشند. ENFJها می‌دانند کار گروهی موفق یعنی آمادگی برای شنیدن حرف‌ها و نظرات دیگران و این کار را خیلی خوب انجام می‌دهند.

قابل اطمینان: ENFJها نسبت به اجرای تعهداتشان جدیت و حساسیت زیادی دارند، خصوصاً پایبندی به ارز‌ش‌هایی که این تیپ عمیقاً به آن‌ها معتقد است برای یک ENFJ خیلی مهم است. در نتیجه می‌توانیم برای انجام تعهدات روی این تیپ حساب باز کنیم.

باجذبه: جذابیت و مقبولیت برگ برنده‌های تیپ ENFJ هستند. آن‌ها به طور غریزی می‌دانند چطور باید افراد را مجذوب خودشان کنند، این تیپ به طور شهودی ویژگی‌های طرف مقابلش را درک می‌کند و سعی می‌کند با هر کس به شیوهٔ منحصربه‌فرد خودش ارتباط برقرار کند. با بعضی‌ها به شیوه‌ای کاملاً منطقی و واقع‌گرایانه با برخی دیگر از روی احساسات و عواطف و با بعضی افراد از طریق برانگیختن شور و اشتیاق. این تیپ خیلی خوب می‌تواند در قالب‌های رفتاری متفاوت قرار بگیرد تا توجه دیگران را به خود جلب کند.

خیرخواه: چکیده و عصاره ویژگی‌های مثبت ENFJها خیرخواهی و انسان‌دوستی آن‌هاست. این تیپ به شدت دوست دارد کاری مثبت و ارزشمند برای سایر انسان‌ها و برای محیطی که در آن زندگی می‌کند انجام دهد. آن‌ها افرادی گرم و صمیمی هستند و معتقدند می‌توانند با گرد آوردن آدم‌ها کنار یکدیگر و ایجاد اتحاد میان آن‌ها کارهای بزرگی انجام دهند.

رهبران ذاتی: خودشان تشنه قدرت و منصب نیستند اما معمولاً به دلیل ویژگی‌ها و توامندی‌های بالایی که دارند خود به خود در نقش رهبری قرار می‌گیرند. پنداره مثبت و شخصیت مستحکم آن‌ها خواهان و طرفداران زیادی دارد.

نقاط ضعف شخصیت ENFJ:

آرمان‌گرایی افراطی: ENFJها از اینکه می‌بینند دیگران ممکن است با ایده‌ها و ارزش‌های آنان سر دشمنی داشته باشند بسیار متعجب و مبهوت می‌شوند. در این شرایط ENFJها بیش از اینکه عصبانی شوند برای طرف مقابل احساس دلسوزی و ترحم می‌کنند.

ازخودگذشتگی زیاد: ENFJها درد و رنج دیگران را درد و رنج خودشان می‌دانند و گاهی اوقات ممکن است در ایثارگری و رسیدگی به دیگران افراط کنند و زیر بار مسئولیت‌های متعدد قرار بگیرند. این تیپ اگر مراقب نیازهای خودش نباشد به مرور زمان ضعیف خواهد شد و عملاً نمی‌تواند برای دیگران مفید و موثر باشد.

بیش از اندازه حساس: اگرچه ENFJها از انتقاد سازنده و موثر خصوصاً در جهت پیشبرد اهداف گروهی استقبال می‌کنند، اما گاهی اوقات ممکن است برخی انتقادات را به دل بگیرند و آزرده شوند. همانطور که گفتیم ENFJها باید بین مشکلات شخصی خودشان و مشکلات دیگران تفکیک قائل شوند و این دو را با هم تلفیق نکنند. در این صورت این تیپ حتماً احساس بهتری خواهد داشت.

عزت نفس نوسانی: ENFJها عزت نفسشان را بسته به این موضوع می‌دانند که تا چه اندازه مطابق ایده‌آل‌ها و استانداردهایی که به آن‌ها باور دارند زندگی می‌کنند، به همین دلیل و برای جبران این عدم اطمینان معمولاً از دیگران درخواست بازخورد می‌کنند. اگر این تیپ نتواند به اهدف مدنظرش دست پیدا کند یا برخلاف قولی که داده نتواند به دیگران کمک کند عزت نفسش افت می‌کند.

ضعف در تصمیم‌گیری درباره موارد سخت و دشوار: ENFJها با توجه به اینکه عوامل متعددی را در تصمیم‌گیری‌شان لحاظ می‌کنند تا رضایت خاطر همه را به دست بیاورند ممکن است در تصمیم‌گیری‌های دشوار و اساسی دچار تأخیر و فلج تصمیم‌گیری شوند. در نتیجه باید مراقب باشند تا موقع تصمیم‌گیری فرصت را از دست ندهند.


مایلم بیشتر به این موضوع پرداخته شود:

[kkstarratings]


مشارکت شما:

اگر ENFJ هستید چقدر از ویژگی‌های فوق در مورد شما صادق است؟ آیا تجربه‌ای واقعی و مرتبط با یکی از این ویژگی‌ها دارید؟ در این صورت خوشحال می‌شویم دیدگاه‌هایتان را در قسمت نظرات برای ما و سایر دوستانتان بنویسید.

محصولات مرتبط

[ تیپ‌شناسی نوین ]

گروه تیپ‌شناسی نوین (تایپ‌شناسی) به سرپرستی آرسام هورداد به ارائه آموزش‌های نوین خودشناسی و توسعه فردی می‌پردازد

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ دیدگاه

 • سهیلا گفت:

  سلام دختر من یک enfj هست و کاملا همه موارد درست بود کاملا متعهد و تلاشگر و از طرفی به شدت در کار گروهی موفق و خیلی خوب تیم رو هدایت میکنه خیلی قدرت درک و همدلی بالایی داره هوای دوستانش رو داره و براشون دلسوزی میکنه و در خانواده همه دوستش دارن و تو دل خودشو جا کرده گاهی از خودش انتظارات زیادی داره و شروع میکنه به سرزنش کردن خودش با اینکه خیلی خوش برخورد و با محبته اگه ازش انتقاد کنم خیلی بدل میگیره و حساسه ولی در کل خیلی دوستداشتنی و مقبوله

 • پدرام گفت:

  به عنوان یه ENFJ عرض می کنم که غالب این ها هم در من صادق بوده، ولی خوشبختانه با آگاهی ای که از معایب ام داشتم، سعی کردم مشکل به دوش کشیدن بار دیگران و آرمان گرایی افراطی رو در خودم کمتر و تا حد توان حل کنم…

 • تارا گفت:

  سلام ببخشید یه سوال داشتم.
  افرادی که s هستن اطلاعات رو از طریق حواس ۵ گانه شون به دست میارن ولی افراد n از طریق شهودشان بیشتر.
  میشه گفت که افراد n جهت دریافت اطلاعات کامل تر عمل میکنند؟ چون اطلاعات رو هم میتونند از حواس ۵ گانشون بگیرن( چون همه انسان ها میتونند) هم از طریق شهود؟

  • آرسام هورداد گفت:

   سلام تارای گرامی،
   لزوماً چنین نیست. به همین ترتیبی که اشاره کردید Sها هم قادرند پیام‌ها و معانی نهفته در اطلاعات را درک کنند، مسئله صرفاً در این خلاصه می‌شود که هر کدام به طور طبیعی به کدام دسته از اطلاعات توجه می‌کنند. هر کدام از این دو قابلیت درک رویکردِ دیگری را نیز دارد.
   موفق باشید

 • آذين گفت:

  من enfj هستم و غالب موارد در من صدق ميكنه. از همه بيشتر مشكل من در زمينه تصميم گيري موارد مهم است. بخصوص در زمينه ازدواج كه رضايت همگان برام مهمه. در تصميم گيري بشدت دچار گفتگوي دروني ميشم.
  بيشتر نكات گفته شده رو ميدونستم ولي عزت نفس نوساني رو كه خيلي هم درسته تا اين لحظه نميدونستم. موضوع بسيار برام جالب بود