مطالب پیشنهادی:

یازده نکته برای داشتن زندگی شادتر

زمان تقریبی برای مطالعه این مقاله: ۶ دقیقه

همه ما دوست داریم در کار و هدفی که برای خودمان انتخاب کرده‌ایم فرد تأثیرگذاری باشیم. چه در حوزه کسب‌و‌کار و چه در حوزه‌های دیگر همه ما می‌خواهیم به موفقیت و اعتبار اجتماعی بالایی دست پیدا کنیم.
اما اغلب ما وقتی متوجه می‌شویم که برای موفق شدن باید چه هزینه‌هایی بپردازیم کمی سرد می‌شویم و وقتی هم در همان ابتدای مسیر با چند چالش درست و حسابی مواجه شویم احتمالاً بی‌خیال رسیدن به هدف خواهیم شد!
اما نکته اینجاست که ما باید این حقیقت را قبول کنیم که موفق شدن اصلا آسان نیست و آن طور که در سمینارهای موفقیت و در کتاب‌های رازگونه بیان می‌شود فقط با نشستن و فکرهای خوب کردن نمی‌توانیم خانه و ویلا و اتومبیل داشته باشیم!

موفقیت را هیچ وقت در یک بشقاب جلوی کسی نمی‌گذارند، همه کسانی هم که جزو موفق‌ترین و ثروتمندترین افراد دنیا هستند و الگوی ما شده‌اند با سختی‌های زیادی به موفقیت رسیده‌اند اما ما کمتر در مورد سختی‌ها و شکست‌های آن‌ها شنیده‌ایم.

جالب اینجاست که لزوماً افرادی هم که زیاد کار می‌کنند و به خودشان سخت می‌گیرند، تضمینی برای موفقیتشان نیست.

و در نهایت سوال کلیدی این است که:‌ «پس بالاخره افرادی که موفق شده‌اند چه کار کرده‌اند که به این جایگاه رسیده‌اند؟»

[box type=”tip” radius=”5″]نکته جالب این است که اغلب افرادی که در زمینه‌های مختلف موفق شده‌اند (چه در ایران چه خارج از ایران) به طور کلی ویژگی‌های نسبتاً مشابه و یکسانی داشته‌اند.

مثلاً همه این افراد سخت‌کوش هستند، روی کارشان تمرکز دارند، مهارت و شایستگی بالایی دارند و مصمم هستند که اهداف مد نظرشان را تحقق ببخشند.

قطعاً ویژگی‌های مشترک دیگری هم هست که در بین افراد موفق وجود دارد و همین ویژگی‌هاست که آن‌ها را از متوسط مردم جدا می‌کند.

در این قسمت در مورد یازده ویژگی افراد موفق با هم صحبت می‌کنیم، این‌ها را مطالعه کنید و خودتان هم این ویژگی‌ها را با نمونه‌های موفقی که سراغ دارید بیازمایید. بعد سعی کنید از همین اصول در کار و زندگی خودتان استفاده کنید.

۱. از درون شجاع باشید

بارها در کتاب‌ها و سمینارهای موفقیت به ما گفته‌اند که شما می‌توانید به حداکثر توانمندی و ظرفیت خودتان برسید. اما تا زمانی که خودتان این را باور نکنید گفتن و شنیدن این جمله چه نفعی دارد؟

[box type=”tip” radius=”5″]در شروع کردن کار شجاع باشید، اولین قدم را بردارید و مطمئن باشید سخت‌ترین قدم همان گام نخست است. فقط اقدام و عمل‌گرایی است که می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

محدودیت‌های خودتان را بشناسید، نقاط ضعفتان را بشناسید و این را بدانید که تا کجا کشش دارید. قبلاً در مورد نقطهٔ طلایی صحبت کرده‌ام. وقتی دارید کاری انجام می‌دهید، نقطهٔ طلایی‌تان را بشناسید و بیش از آن از خودتان توقع نداشته باشید.

فراموش نکنید تا زمانی که اولین قدم را برندارید پیشرفتی هم در کار نخواهد بود.

۲. روی مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی‌تان کار کنید

در دنیای مدرن امروز تقریباً هر چیزی را می‌توان یاد گرفت. شاید اگر صد سال قبل حرف از آموزش مهارت‌های ارتباطی می‌زدیم کسی متوجه نمی‌شد که داریم دقیقاً از چه چیز حرف می‌زنیم!

اما در عصر حاضر موفقیت زمانی به دست می‌آید که هم هوش و شایستگی داشته باشیم و هم در مهارت‌های اجتماعی قوی باشیم.

تحقیقات نشان می‌دهند که مهارت‌های اجتماعی و مهارت‌های ذهنی، هر دو به شکل قابل توجهی با «موفقیت» هم‌بستگی دارند.

۳. مثبت اندیش شوید

افراد موفق هیچ وقت در مورد آن چه می‌خواهند یا در مورد مهارت‌ها و توانمندی‌هایی که دارند تردید و دودلی به خودشان راه نمی‌دهند.

در مورد خودتان مثبت فکر کنید و روی جنبه‌های مثبت خودتان کار کنید تا اثر آن را در واقعیت هم ببینید. البته تفکر مثبت زمانی سودمند است که شما را به حرکت و اقدام ترغیب کند، بدون اقدام و عمل‌گرایی تفکر مثبت به تنهایی فایده‌ای ندارد.

۴. از اشتباهاتتان نترسید، آن‌ها را تحلیل کنید و از آن‌ها درس بگیرید

افراد موفق از اشتباهاتشان درس می‌گیرند. در صورت مواجه شدن با چالش یا حتی شکست خوردن نه تنها نباید ناامید و دلسرد بشوید بلکه باید وضعیت را تحلیل کنید و از آن به نفع خودتان استفاده کنید.

شکست را باید به عنوان یکی از ایستگاه‌های سفرتان به سمت موفقیت در نظر بگیرید. گاهی لازم است در آن توقف کنید اما این توقف همیشگی نیست.

[box type=”tip” radius=”5″]شکست‌ها درس‌ها و پیام‌های زیادی برای ما دارند که می‌توانیم از آن‌ها برای ارتقا و پیشرفت خودمان استفاده کنیم.

وقتی نگاهتان به شکست را به این شکل تغییر دهید، دیگر پس از شکست ناامید نمی‌شوید، بلکه سعی می‌کنید آن را به عنوان پله‌ای برای پیشرفت و توسعهٔ فردی نگاه کنید.

۵. اولویت‌هایتان را مشخص کنید

همیشه بدانید در زندگی دنبال چه هستید. ممکن است چیزهای زیادی بخواهید اما لازم است آن‌ها را اولویت‌بندی کنید.

باید بدانید عمیقاً دنبال چه چیزی هستید که به دست آوردنش به شما معنا، شادمانی و لذت می‌دهد. مزیت این کار این است که موفقیت برای شما یعنی به دست آوردن و رسیدن به همان اولویت. وقتی معنای موفقیت را برای خودتان بدانید، برای رسیدن به آن انگیزه بیشتری خواهید داشت.

اول باید بدانید دنبال چه هستید و هدف شخصی شما چیست و بعد با جدیت و تمرکز روی آن کار کنید تا احساس نکنید در میان اهداف مختلف گم شده‌اید، این کار به فکرتان نظم و انسجام می‌بخشد و تلاش‌هایتان متمرکزتر می‌شود.


در قسمت آینده شش مورد دیگر را بررسی خواهیم کرد.

مطالعه قسمت بعدی: ۶ کاری که افراد موفق حتماً انجام می‌دهند


امتیاز شما به این مقاله:‌[kkstarratings]


 

[ آرسام هورداد ]

مدرس و پژوهشگر شخصیت‌شناسی و چیرگی | چیرگی یعنی خودِ منحصربه‌فردت را پیدا کنی و آن را به بهترین شکل به عالم عرضه نمایی

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *