مطالب پیشنهادی:

عاشق شدن تیپ‌های شخصیتی چگونه است؟

سبک عشق‌ورزی، تجربه امر عاطفی، انتظارات و توقعات ما از رابطه عاطفی براساس مشرب و تیپ شخصیتی‌مان متفاوت است. در این مقاله قصد داریم نگاهی به این تفاوت‌ها براساس مشرب‌های متفاوت بیندازیم. نظریه مشرب‌ها یکی از نظریاتی است که براساس مدل شخصیت‌شناسی مایرز و بریگز (MBTI) به بررسی روابط بین تیپ‌های شخصیتی و اشتراکات میان آن‌ها می‌پردازد. اگرچه نظریه مشرب‌ها که اولین بار توسط دیوید کِرسی مطرح شد در برخی تعاریف تفاوت‌هایی جزئی با نظریه مایرز و بریگز دارد اما مجموعاً معتقد است تیپ‌های MBTI در دسته‌بندی‌های چهارتایی شباهت‌هایی با هم دارند و این شباهت‌ها باعث می‌شود در برخی جنبه‌ها الگوهای جالبی شکل بگیرد که دانستن آن الگوها به فهم بهتر رفتار و شخصیت خودمان و آدم‌ها کمک می‌کند.

*منظور از نظریه مشرب‌ها در سایت تیپ‌شناسی نوین نظریه‌ای است که اولین بار دیوید کِرسی آن‌را مطرح نمود و تحت عنوان Keirsey’s Temperament Sorter منتشر شده است.

 

تجربه‌گراها (ESTP-ESFP-ISTP-ISFP)

تجربه‌گراها

 

برای شروع یک زندگی مشترک یا یک رابطه عاطفی تجربه‌گراها به دنبال هم‌بازی هستند.

سه مزیت فوق‌العاده رابطه عاطفی با تجربه‌گراها

۱. هیچ‌وقت حوصله‌تان سر نخواهد رفت. در واقع شاید لحظه‌ای پیش نیاید که رابطه‌تان حالت خشک و یکنواخت به خودش بگیرد. تجربه‌گراها به‌شدت به دنبال خوشی و لذت هستند و از یکنواختی بدشان می‌آید. به همین دلیل دوست دارند تجربه‌های شاد و مفرح داشته باشند. در نتیجه برای یک خوشگذرانی اساسی آماده باشید.

۲. آن‌ها بازیگوش و غافلگیرکننده هستند. تجربه‌گراها خوش‌سروزبان و بازیگوش‌اند. آن‌ها می‌خواهند رابطه‌شان پرتحرک و سرگرم‌کننده باشد و دوست دارند شما هم برای یک چالش هیجان‌انگیز دو نفره در کنار آن‌ها آماده باشید. پس بهتر است بند کفشتان را سفت کنید و وارد گود شوید.

۳. این تیپ افراد از هر نوع تجربیات حسی و جسمانی بسیار لذت می‌برند. آن‌ها از این‌که برانگیخته شوند به وجد می‌آیند و دوست دارند فعالیتی که دارند انجام می‌دهند را با تمام حواسشان درک کنند: ببینند، بشنوند، لمس کنند، بچشند، بو کنند. پس آماده یک هیجان دونفرهٔ فوق‌العاده باشید.

 

پشتیبان‌ها (ESTJ-ESFJ-ISTJ-ISFJ)

پشتیبان‌ها

 

برای شروع یک زندگی مشترک یا یک رابطه عاطفی پشتیبان‌ها دنبال کمک‌حال (عصای دست) هستند.

سه مزیت فوق‌العاده رابطه عاطفی با پشتیبان‌ها

۱. آن‌ها در برنامه‌ریزی و زمان‌بندی فعالیت‌ها فوق‌العاده‌اند. پشتیبان‌ها بسیار بابرنامه‌اند. آن‌ها قرارها را از قبل تنظیم می‌کنند و هتل، مسافرت یا رستوران‌ها را از پیش رزرو می‌کنند تا به مشکلی برنخورند. آن‌ها دوست دارند خیالشان راحت باشد و مطمئن باشند که همه چیز از قبل برنامه‌ریزی شده است. پس شما هم خیالتان راحت باشد.

۲. آن‌ها همیشه آماده کمک کردن هستند. پشتیبان‌ها افرادی کاربلد و قابل اطمینان هستند و از عهده انجام کارهای روزمره و روتین به‌خوبی برمی‌آیند و درصورتی‌که برای انجام این کارها به مشکل بخورید یا نیاز به کمک داشته باشید همیشه آماده کمک‌رسانی هستند. در نتیجه می‌توانید از این نظر به‌خوبی رویشان حساب باز کنید.

۳. آن‌ها دوست دارند همواره شرافتمند و محترم باشند. پشتیبان‌ها افرادی وفادار و متعهد هستند، آن‌ها از بازی درآوردن و موش‌و‌گربه بازی خوششان نمی‌آید. در نتیجه آماده یک رابطه متعهدانه که طرف مقابل وقت مناسبی هم برای رابطه صرف می‌کند باشید.

 

آرمان‌گراها (ENFJ-ENFP-INFJ-INFP)

آرمان‌گراها

 

برای شروع یک زندگی مشترک یا یک رابطه عاطفی آرمان‌گراها دنبال هم‌نفس و یار جانی (نیمه گمشده)شان هستند.

سه مزیت فوق‌العاده رابطه عاطفی با آرمان‌گراها

۱. آن‌ها همیشه عاشق و رُمانتیک می‌مانند. آرمان‌گراها عاشقِ خود عشق هستند، آن‌ها از عاشق بودن لذت می‌برند و عمیقاً آرزو دارند کسی پیدا شود و دل و قلبشان را برباید. بنابراین شمع‌ها را روشن کنید و دسته‌گلشان را بیاورید.

۲. آن‌ها فوق‌العاده دلسوز، مهربان و مراقب هستند. آرمان‌گراها عاشق این هستند که عشق بورزند. آن‌ها دوست دارند میزان علاقه‌مندی‌شان را به شما ابراز کنند و بگویند چقدر برایشان مهم هستید و به شما اهمیت می‌دهند. در نتیجه برای یک رابطه گرم و روح‌افزا آماده باشید.

۳. آن‌ها نیازمند رابطه‌ای خالصانه و صمیمی هستند. آرمان‌گراها به دنبال پیدا کردن نیمه گمشده‌شان هستند؛ کسی که بتوانند در شادی و غم، خوشی و ناخوشی، آرامش و اضطراب در کنارش باشند و هوای هم را داشته باشند. آن‌ها دوست دارند رابطه عاطفی‌شان رابطه‌ای پیوندخورده در قلب و روح باشد. بنابراین برای یک رابطه عمیق آماده باشید.

 

خردگراها (ENTJ-ENTP-INTJ-INTP)

خردگراها

 

برای شروع یک زندگی مشترک یا یک رابطه عاطفی خردگراها دنبال یار فکری و فلسفی‌ هستند.

سه مزیت فوق‌العاده رابطه عاطفی با خردگراها

۱. آن‌ها به طرز جذاب و غریبی باهوشند. خردگراها سرشان خوب کار می‌کند و معمولاً باهوش‌ترین آدم یک جمع هستند. پس وقتی با آن‌ها وارد رابطه می‌شوید با مغز پُر بروید.

۲. آن‌ها اغلب آرام، خونسرد و توانمند هستند. خردگراها همیشه در بحران‌ها آرامش خودشان را حفظ می‌کنند. عواطف و هیجانات آتشین یا تبلیغات کرکننده تمرکز آن‌ها را به هم نمی‌ریزد. در نتیجه خیالتان راحت باشد که در دستان مطمئن و باثباتی قرار گرفته‌اید.

۳. آن‌ها برای تعریف خودشان معیارهای شخصی و مستقل دارند. سلايق و نظرات خردگراها براساس نظر جمع و آن‌چه مورد پسند عامه مردم است تغییر نمی‌کند و از آن تأثیر نمی‌پذیرد. آن‌ها ایده‌ها و افکار خودشان را دارند و راه خودشان را می‌روند و نگاه نمی‌کنند بقیه چه نظری دارند. در نتیجه برای چیزی متفاوت و متمایز در رابطه آماده باشید.


دوره حضوری مرتبط: کارگاه شخصیت‌شناسی به شیوه MBTI


منبع: Keirsey’s Magazine- February Issue


پیشنهاد می‌کنیم این مجموعه مقالات را با ترتیب زیر مطالعه کنید:

MBTI و سازگاری در رابطه عاطفی

تیپ شخصیتی و رضایت از رابطه عاطفی

رابطه عاطفی و MBTI: شباهت تیپ بهتر است یا تفاوت؟

تاثیر تیپ شخصیتی MBTI در ازدواج

تیپ‌های شخصیتی چطور ابراز علاقه می‌کنند؟


 

[ آرسام هورداد ]

مدرس و پژوهشگر شخصیت‌شناسی و چیرگی | چیرگی یعنی خودِ منحصربه‌فردت را پیدا کنی و آن را به بهترین شکل به عالم عرضه نمایی

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ دیدگاه

 • علی شنوایی گفت:

  در این مقاله بیشتر به ویژگی های مثبت تیپ های شخصیتی در یک رابطه عاطفی اشاره شده بود تا عاشق شدن تیپ ها ( عنوان مقاله ) لطفا درباره این که هر تیپ عاشق چه ویژگی هایی در فرد مقابل می شود در این مقاله یا مقاله ای دیگر بیشتر توضیح دهید.

 • Rey گفت:

  من تا جایی که میدونستم و تست انجام دادم ISFP هستم و تمام نکاتی که تا الان درباره این تیپ شخصیتی خونده بودم با من سازگار بود ولی در این مورد فکر میکنم بیشتر شبیه به ارمان گرا ها هستم تا تجربه گرا ها … یعنی ممکنه تیپ شخصیتیم ISFP نباشه ؟

 • Sam Faris گفت:

  بسیار جالب و درست بود ، من تیپ شخصیتم INTP هست ، و واقعا حتی در دوران بچگی چه از نظر عاطفی یا چه از نظر اجتماعی همیشه جذب آدمای باهوش و متفکر میشدم ، الان هم که ۲۳ سالمه هنوز جذب آدمای متفکر میشم ، فارغ از چهره ، طرز صحبت ، گرایش ، دیدگاه و حتی جنسیت . و این بسیار درسته که خردگرا ها جدا از روابط عاطفی به دنبال همنشینی و صحبت در مورد علایقشون با یه همفکراشون هستند

 • مهدیه گفت:

  سلام آیا ممکن فردی عاشق یه دخترintjبشه یک پسرintjکه هرگز این حماقت رو نمی کنه و یه دختر into همیشه تنها می مونه چون هم اون به پسرانintj به عنوان یک دوست نگاه میکنه چون میدونه نمیشه بی دلیل کسی رو دوست داشت وهم پسرintj اغلب به خاطر اینکه زنانintj به نظرشان محدود شون میکنه و قدرت شون در مواردی برابری میکنه سمتintj نمیان یعنی میان و لی نه برای زندگی برای دوستی و اینکه یکی با اونا همدردی و همفکری کنه

  آخرش دخترintjتنها میمونه

 • عطریا گفت:

  من یک INFJ هستم.از بین کلیاتی که برای آرمان گرا گفته بودید همش برای من صادقه.همچنین فکر میکنم برای برقراری رابطه، یک آرمان گرایه دیگه خیلی برام مناسب تره. چون اگه طرف مقابل دیدگاه عمیق و مشابهی به عشق نداشته باشه میتونه من رو عمیقا دلسرد کنه. برای مثال حس میکنم خردگرا ها زیادی برای رابطه خشک هستند و تجربه گرا ها، مخصوصا از من که درونگرا هم هستم، انرژی زیادی میگیرند. من با اینکه دوستان زیادی با تیپ های مختلف داشته ام، تقریبا تمام کسانی با آن ها خیلی صمیمی شده ام و رابطه ایده آلی باهاشون برقرار کرده ام،ENFP بوده اند.

  • آرسام هورداد گفت:

   سلام و ممنونم از دیدگاه خوبتون،
   خب البته علاوه بر موردی که گفتید کمی تفاوت هم در رابطه برای حفظ پویایی لازم هست، خردگراها عمیق‌اند اما سیستماتیک نگاه می‌کنند. لزوماً نمی‌شود گفت خشک هستند مگر مهارتش را نداشته باشند. در کارگاه شخصیت‌شناسی توضیح کامل می‌دهم درباره pairing مناسب براساس type شخصیتی

 • بنفشه گفت:

  من INTP هستم. همانطور که گفتید در رابطه عاطفی الویتم بر یار هم فکر وفلسفی است. در ارتباط های جمعی ممکنه با خیلی شوخ و حاضر جواب باشم و شاید خیلی آقایان از مصاحبت هم لذت ببرند اما با کسی میتونم رابطه عاطفی برقرار کنم که جدی تر از این حرفای جمعی باشد… و بقول معروف حرف همدیگه رو بفهمیم. ممکنه نظرات خیلی ها را بشنوم و به نظرات احترام بذارم. اما در نهایت تصمیم گیرنده خودم هستم و حتی اگر نظرم با دیگران مخالف باشد، اگر به نتیجه برسم که راهم درست هست، راه و روشی خودم برایم ملاک عمل هست. زیاد تحت تاثیر هیجانات و افکار جمعی قرار نمیگیرم و اول خودم موضوع رو بالانس میکنم بعد تصمیم میگیرم

 • نارین، INFJ گفت:

  در مورد من درسته. لذت بردم.
  واقعا ما عاشق خودِ عشقیم. و به عاشقِ کسی‌بودن و تو‌ی رابطه‌بودن هم هیچ ربطی نداره.
  اما بعضی‌ها فکر می‌کنن ما نیازمندیم که خدمت کنیم. و با خدمت‌کردن حالمون خوب می‌شه.
  ما خدمت می‌کنیم که سهم خودمون رو انجام داده باشیم، چه برای دوست، خانواده، یا جامعه، یا… . اما منتظر همین خدمت و محبت صادقانه هم هستیم. که تو نود‌درصد ازمون دریغ می‌شه. و آدم‌ها ما و کارهامون رو یادشون می‌ره. و کمتر می‌شه از ما و کمک‌ها و بودن‌ها و یاری‌هامون حرفی بزنن و اسمی از ما بیارن.

  همین رمانتیک‌بودن و توجه و عشق و تعهد و شفافیت رو از یارمون هم انتظار داریم. ولی بقیه فکر می‌کنن ما عاشق خدمت‌رسانی‌ایم.
  این می‌شه که خود‌شیفته‌پروری اتفاق می‌افته. یا سوء‌تفاهم می‌شه.

  یه INFJ تا زمانی که خودش رو نمی‌شناسه، خیلی خراب‌کاری می‌کنه. تا زمانی که حق‌و‌حقوقش رو نمی‌دونه، خیلی باج می‌ده یا مهرطلبی می‌کنه و… . اما وقتی به‌خودش میاد و یاد می‌گیره لازمه چه‌جوری باشه و چه‌جوری رفتار کنه، مثل یه ستاره می‌درخشه.

  دیگه دوستانم هم مهارت‌های عاطفی درست و حسابی نداشته باشن، کم‌کم از خیر رابطه‌م باهاشون می‌گذرم. تازه اگه خیری داشته باشه اون رابطه‌ها… بیشتر متأسفانه خیر می‌رسونیم تا این‌که خیر ببینیم…

  واقعا با آدم‌هایی که هوش عاطفی پایینی دارن، یا اختلال خود‌شیفتگی دارن نمی‌شه دووم آورد. تمام انرژی آدم تموم می‌شه. هی نگاه می‌کنی می‌بینی روز‌به‌روز اطرافیانت حالشون بهتر می‌شه و تو داری تحلیل می‌ری.
  هر‌موقع خواستن براشون بودی، پا‌به‌پاشون رفتی، یه‌جوری درکشون کردی که هیچ روان‌پزشک و روان‌شناسی نتونسته در اون‌حد باشه براشون.
  و موقع نیاز خودت هیچ‌کس نیست که به دادت برسه، اگر هم باشن، انقدر بد کمک می‌کنن که بد‌تر آدمو می‌ریزن به‌هم و خراب‌کاری میکنن که نباشن بهتره.

  به‌نظر من INFJ‌ها خیلی خود‌شیفته‌پرور هستن. متأسفانه جوری رفتار می‌کنیم که دیگران فکر می‌کنن، شاهزاده و شاهزاده‌خانم هستن. و انگار وظیفه‌ست خوبی‌کردن بهشون.
  نمی‌گن شاید طرف مقابل خیلی احترام می‌ذاره و شأن خودش رو با رفتارش می‌رسونه. فکر می‌کنن خودشون خیلی خوبن که این‌جوری باهاشون رفتار می‌کنیم.
  این مشکل خیلی از INFJها بود که دیدم.
  و تو رابطهٔ عاطفی و رابطه‌های دوستی هم باعث می‌شه روز‌به‌روز تحلیل بریم.

  از دِق‌و‌دلی‌های یک آی‌اِن‌اِف‌جِی!
  😀

  • آرسام هورداد گفت:

   ممنونم که تجربه‌تون را نوشتید نارین گرامی
   امیدوارم باز هم اینجا سر بزنید و نکته‌ای اگر به ذهنتون رسید برامون بنویسید