مطالب پیشنهادی:

ویژگی‌های طبع SJ

پشتیبان‌ها (SJ) چه خصوصیاتی دارند؟

چهار تیپ (ESTJ-ISTJ-ESFJ-ISFJ) زیر مجموعه‌ی طبع پشتیبان هستند.

این مشرب از نظر دیوید کرسی به تجربه‌هایی که قبلا کسب کرده‌اند اهمیت زیادی می‌دهند و بیش از این‌که بخواهند در کارشان روش‌های تازه را امتحان کنند، ترجیح می‌دهند از همان روش‌های قبلی که خوب هم جواب می‌داده است استفاده کنند. چون در این صورت خیالشان راحت‌تر است و می‌دانند که حداقل با شرایط ناشناخته‌ای مواجه نمی‌شوند.

سخت‌کوشی و پشتکار

یک SJ باور دارد که باید از تجربه‌های قبلی درس گرفت و اشتباهات گذشته را تکرار نکرد. یکی از کلیدواژه‌های مهم این مشرب سخت‌کوشی و پشتکار است. پشتیبان‌ها راه موفقیت و رسیدن به خواسته‌‌هایشان را تلاش مداوم و پیوسته می‌دانند و اعتقادی به موفقیت‌های یک شبه ندارند. یکی از دغدغه‌های اصلی این مشرب این است که با تلاش و احترام گذاشتن به قوانین، برای خود و دیگران فضایی از امنیت خاطر را فراهم کند. آن‌ها وقتی روی اوضاع مسلط می‌شوند احساس امنیت دارند و زمانی روی اوضاع مسلط می‌شوند که بتوانند کارها را مطابق برنامه‌ریزی‌ها و استانداردهای تعیین شده پیش ببرند. بنابراین یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این مشرب احترام به قوانین و چارچوب‌هاست.

نظم و برنامه‌ریزی

پشتیبان‌ها دوست دارند زندگی ریتم پیوسته و با ثباتی داشته باشد که در آن می‌توان بر اوضاع اطراف مسلط شد و مطابق برنامه کارها را به پیش برد، این یعنی ثبات و امنیت. چیزی که پشتیبان‌ها برای داشتن آن تلاش می‌کنند. این در همه‌ی جنبه‌های زندگی پشتیبان‌ها نمود دارد. اگر وارد رابطه‌ای می‌شوند دوست دارند این رابطه پایدار و بدون تلاطم باشد، اگر وارد دنیای کسب‌وکار می‌شوند، ترجیح می‌هند با تلاش پیوسته اما مداوم و قدم به قدم ثروت خود را زیادتر کنند. آن‌ها برای ثروتمند شدن پولشان را پس‌انداز می‌کنند و اهل خرج‌های بی‌قاعده نیستند.

مسئولیت‌پذیری

یکی از ویژگی‌های مهم SJها مسئولیت‌پذیری بالای آن‌هاست. وقتی وظیفه‌ای به آن‌ها محول می‌شود با کمال دقت و وجدان کاری آن‌را انجام می‌دهند و کار را دقیقا همان طور که از آن‌ها خواسته شده تحویل می‌دهند. نظم و زمان‌بندی برای این مشرب بسیار مهم است و اغلب کارهایشان را در همان زمان‌بندی‌های مشخص و معلوم انجام می‌دهند. ضمنا از آن‌ جا که به جزئیات توجه زیادی دارند معمولا کارشان را با دقت و بدون نقص انجام می‌دهند. اما در بی‌برنامگی و بی‌نظمی راندمان آن‌ها کم می‌شود و ترجیح می‌دهند قوانین و دستورالعمل‌ها برای پیش بردن کار، مشخص و شفاف باشد.

ثبات و پیوستگی

پشتیبان‌ها دوست دارند در محیط کار و زندگی‌شان با روال مشخص و معلوم مواجه شوند و رو در رو شدن با ناشناخته‌ها و شرایط پیش‌بینی نشده برای آن‌ها خوشایند نیست. پشتیبان‌ها به آداب و رسوم اجتماعی و قراردادهای پذیرفته شده و رایج در اجتماع بسیار احترام می‌گذارند و از بقیه هم انتظار دارند برای داشتن ثبات و امنیت به این چارچوب‌های سنتی احترام بگذارند. آیین‌های اجتماعی مثل دورهمی‌های خانوادگی و اجتماعی بسیار مورد احترام SJهاست.