مطالب پیشنهادی:

آزمون آنلاین MBTI

 

توجه: در این مقاله درباره آزمون MBTI توضیحاتی ارائه شده است، اگر نمی‌خواهید این توضیحات را بخوانید و قصد دارید مستقیم تست را انجام دهید اینجا را کلیک کنید.

با توجه به اینکه بر اساس آمار به‌دست آمده از سایت گوگل، آزمون آنلاین سایت تیپ‌شناسی نوین (تایپ‌شناسی) جزو یکی از پرمخاطب‌ترین تست‌های فضای آنلاین محسوب می‌شود، تصمیم‌ گرفتیم برای رفع ابهام‌ها و پاسخ به پرسش‌های متداول توضیحات مهمی را در خصوص تست MBTI و نحوه شرکت در آن به دوستان تیپ‌شناسی نوین ارائه نمائیم.

حتماً قبل از شرکت در آزمون MBTI به نکات زیر دقت کنید چون توجه به همین نکات، در طول مسیر یادگیری MBTI  به ذهنیت شما شکل صحیحی خواهد داد.

 

آیا آزمون سایت شما معتبر است؟

اعتبار هر آزمون یا پرسشنامه روانشناسی توسط دو شاخص روایی و پایایی مشخص می‌شود. در صورتی که این دو شاخص در مورد یک پرسشنامه، استانداردها و حداقل‌های لازم را به سلامت بگذرانند؛ آن تست معتبر خواهد بود در غیر این صورت ابزار قابل اعتماد برای سنجش نخواهد بود.

آزمونی که به طور اختصاصی در سایت تیپ‌شناسی نوین قرار گرفته است ترجمهٔ هیچ‌کدام از آزمون‌های اصلی انگلیسی‌زبان نیست. دلیل این کار این است که ما متوجه تأثیر عوامل محیطی و فرهنگی روی نتیجه تست هستیم و معتقدیم تأثیر این عوامل روی نتیجه نهایی آزمون MBTI بسیار بالاست و به همین دلیل بر این باوریم آزمون‌های خارجی و ترجمه شده، به هیچ وجه دقت کافی را ندارند و با درصد خطای بسیار بالایی همراه‌‌اند از این رو قابل اعتماد نیستند.

آزمون سایت تیپ‌شناسی نوین توسط آرسام هورداد و بر اساس تجربه چندساله تدریس و کوچینگ و تعامل با مخاطب ایرانی و همینطور احراز استانداردهای لازم به وسیلهٔ گذراندن دوره‌های بین‌المللی ابزار MBTI  طراحی شده است.

 

MBTI تست نیست!

دقت داشته باشید که MBTI هرگز یک تست نیست (+)، بلکه ابزاری است که به کمک آن می‌توانید ترجیحات اصلی خودتان را شناسایی کنید. آزمون MBTI فقط یک قدم اولیه برای تخمین و حدس تیپ شخصیتی شماست که امکان دارد به دلایل مختلف با خطا همراه باشد و به همین دلیل لازم است با راهنمایی یک مربی حرفه‌ای یا شرکت در یک کارگاه معتبر MBTI نسبت به صحت نتیجهٔ آزمونتان اطمینان حاصل کنید. (البته شرکت در کارگاه MBTI مزیت‌ها و کاربردهای مهم دیگری هم دارد که در این بخش موضوع بحث ما نیست.)

برای توضیحات بیشتر به فایل صوتی انتهای همین مقاله گوش دهید.

بیشتر بخوانید: چرا MBTI یک تست نیست؟

بیشتر بخوانید: چرا نتیجه تست MBTI تغییر می‌کند؟

 

چرا لازم است در تست MBTI شرکت کنیم؟

به دلیل این‌که نتیجهٔ آزمون MBTI حاوی اطلاعات مهمی برای کوچ یا همان مربی شماست. یک مربی حرفه‌ای برای اینکه به شما کمک کند تا زودتر به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنید و زودتر تیپ شخصیتی‌تان را بشناسید لازم است نتیجه تست MBTI شما را بداند تا گام‌های بعدی را محکم‌تر بردارد.

همانطور که در قسمت قبل هم گفتیم، تست MBTI تنها قدم نخست در مسیر تیپ‌شناسی است و نباید تنها به نتیجهٔ به دست آمده از آن اتکاء کنید. اما به‌هر‌حال برداشتن این قدم لازم و ضروری است.

 

آموزش شخصیت‌شناسی MBTI

 

در نتیجه

آزمون MBTI فقط یک قدم اولیه برای «حدس» تیپ شخصیتی شماست و نتیجهٔ به دست آمده از آن ممکن است قطعی و صد در صدی نباشد. اما به هر حال شرکت در آزمون آنلاین MBTI مزیت‌های زیادی دارد و به شما کمک می‌کند در شناسایی ترجیحات خود قدم محکم‌تری بردارید.

از نتیجه تست تنها به عنوان یک حدس اولیه برای تیپ شخصیتی‌تان استفاده کنید. پیدا کردن دقیق تیپ شخصیتی و استفاده درست از ابزار MBTI نیازمند دریافت راهنمایی حرفه‌ای است و تفسیر شخصی آن ممکن است نه تنها مفید نباشد بلکه برای مسیر رشد شخصی، شغلی یا عاطفی شما آفت‌هایی هم داشته باشد در نتیجه شناخت دقیق و عمقی شخصیت نیازمند مطالعه و آشنایی درست با مفاهیم MBTI است و این مهم به تنهایی با تست زدن میسر نمی‌شود.

گوش دادن به فایل صوتی زیر می‌تواند ابهامات شما را برای شرکت در آزمون آنلاین MBTI در این زمینه تا حدودی برطرف نماید.

 

 

MBTI چه کمکی به رشد فردی می‌کند؟

 • MBTI به شما کمک می‌کند با شناخت تیپ شخصیتی‌تان، درباره توانمندی‌ها، استعدادها و نقطه‌ وقت‌هایتان «ایده» به‌دست بیاورید و بتوانید با احتمال زیادتری مسیری که برای شما مناسب است و منجر به موفقیت و رضایت شما در زندگی خواهد شد را پیدا کنید چه مسیر شغلی و حرفه‌ای چه مسیر شخصی رشد و توسعه و چه مسیر یافتن شریک عاطفی مناسب

 

 • وقتی توانایی‌ها و استعدادهایتان را بشناسید «قدرت» اثرگذاری خواهید داشت؛ باانگیزه ظاهر می‌شوید، پرتلاش و هدفمند خواهید شد و باجدیت و قطعیت بیشتری اقدام خواهید کرد، در نتیجه شانس موفقیت شما هم افزایش پیدا می‌کند

 

 • وقتی با تیپ‌های مختلف آشنا شوید بهتر می‌توانید درباره سلیقه خودتان برای انتخاب همسر یا شریک عاطفی تصمیم‌گیری کنید، معیارهای شما شفاف‌تر خواهند شد و با چشمانی بازتر از قبل انتخاب خواهید کرد و وارد رابطه پایدار و بلندمدت عاطفی خواهید شد

 

 • در انتخاب شریک کاری و یا کارمندان سازمان‌تان واقعیت‌ها را در نظر می‌گیرید و با دانستن علم تیپ‌شناسی بهره‌وری و در نتیجه فروش نهایی سازمان را افزایش دهید

 

 • به عنوان مدیر یک سازمان، بهتر می‌توانید در مورد اینکه به چه فردی و با چه توانمندی‌ها و استعدادهایی نیاز دارید تصمیم گیری کنید و می‌توانید مطمئن باشید تمامِ پست‌های سازمان‌تان را افرادی شایسته، توانمند و همان‌هایی که دنبالشان بودید تصاحب کرده‌اند

 

تست MBTI

 

داشتن شغل مناسب و رابطه عاطفی پایدار رؤیا نیست!

آزمون تیپ‌شناسی مایرز-بریگز به شما کمک می‌کند با شناسایی ترجیحات غالب شخصیتی خودتان توسط یک آزمون دقیق و استاندارد با ۶۲ سوال که نهایتا ۲۰ دقیقه به طول خواهد انجامید، استعدادهای متناسب با تیپ شخصیتی‌تان را پیدا کنید و از نقاط قوت خود برای  افزایش رضایت شغلی و داشتن روابطی موفق و پایدار استفاده کنید. با شناخت تیپ شخصیتی خود می‌توانید شغلی را که برای آن ساخته شده‌اید راحت‌تر شناسایی کنید، علاقه‌مندی‌های خود را سریع‌تر کشف کنید و استعدادهایی که به عنوان مواهب ذاتی در شما قرار گرفته است را شکوفا کنید. این آزمون برای افرادی که می‌خواهند از کاری که انجام می‌دهند لذت ببرند و موفقیت و رضایت را همزمان با هم تجربه کنند طراحی شده است و مبنایی علمی و مورد اطمینان دارد.

 

MBTI انتخاب برخی از سازمان‌ها و دانشگاه‌های معتبر دنیا

پژوهشگران آموزشی در دانشگاه‌ها و مدیران سازمان‌های بزرگ در نقاط مختلف دنیا از آزمون ارزیابی شخصیت مایرز-بریگز استفاده می‌کنند تا نیروهای مفید و موفق تربیت کنند. هر سال بیش از ۳ میلیون نفر از مدیران، مشاوران، متخصصین منابع انسانی، کارمندان، دانشجویان، دانش‌آموزان و زوج‌ها برای شناخت تیپ شخصیتی خود از آزمون رسمی مایرز-بریگز استفاده می‌کنند.

 

MBTI چه ایده‌هایی به من می‌دهد؟

 • استعدادهای من کدامند؟ رضایت را کجا می‌توانم پیدا کنم؟ کجا می‌توانم خودم باشم؟
 • من برای چه کاری ساخته شده‌ام؟ کدام کارها را بهتر و راحت‌تر می‌توانم انجام دهم؟
 • کدام کارها هستند که با صرف انرژیِ کمتری می‌توانم در آن‌ها تبدیل به یک متخصص شوم؟
 • در برقراری ارتباط با دیگران توجه به چه خصوصیاتی مهم است و باعث می‌شود رابطه‌‌ای روان و بدون تنش داشته باشم؟
 • مسیر شغلی که در آن احتمال موفقیتم بیشتر است و رضایت کامل‌تری به من می‌دهد چیست؟
 • کدام عوامل شخصیتی هستند که دانستن آن‌ها به من کمک می‌کند شخص مناسبی را برای ازدواج انتخاب کنم؟

 

مشخصات آزمون:

 • تعداد سوالات: ۶۲ سوال دو گزینه‌ای
 • هزینه شرکت در آزمون: رایگان
 • نحوه دریافت نتیجه: پس از پایان تست، چند ثانیه صبر کنید و سپس نتیجه آزمون در همان صفحه نمایش داده خواهد شد
 • زمان تقریبی پاسخگویی: حداقل ۱۰ دقیقه و حداکثر ۲۰ دقیقه
 • حداقل سن شرکت‌کننده در تست MBTI: هفده سال
 • توضیحات: طراحی آزمون در سال ۱۳۹۴ توسط آرسام هورداد (+)، این آزمون در مهر ماه سال ۱۳۹۷ مورد بازبینی و ویرایش علمی قرار گرفته است و در حال حاضر می‌توانید به‌روزترین نسخه تست MBTI را در سایت تایپ‌شناسی انجام دهید

 

توضیحات لازم برای شرکت در آزمون

 • در هر کدام از پرسش‌ها، عبارتی که به بهترین شکل توصیف‌کننده‌ی ویژگی‌های شماست را انتخاب نمائید
 • پاسخ درست و غلط وجود ندارد، در هر کدام از سوالات عبارتی را انتخاب کنید که آن‌چه «هستید» را به خوبی توصیف می‌کند
 • برای پاسخ دادن به سوالات خیلی فکر نکنید و وسواس نداشته باشید و اولین گزینه‌ای که به ذهنتان می‌رسد را انتخاب نمایید
 • نتایج تست MBTI نسبی است و صددرصدی و مطلق به آن نگاه کنید
 • پس از پایان آزمون توضیحات تیپ شخصیتی‌تان را از این‌جا مطالعه کنید

پیشنهاد می‌کنیم پس از مطالعه این نوشته، مقالات زیر را هم مطالعه کنید:

شخصیت‌شناسی MBTI چیست و چه می‌گوید؟

چطور می‌توانم از طریق سایت تیپ‌شناسی نوین MBTI را یاد بگیرم؟

شروع تست MBTI

آرشیو کامل مقالات سایت تیپ‌شناسی نوین درباره شخصیت‌شناسی MBTI


شرکت در کارگاه حضوری MBTI با تدریس آرسام هورداد

اگر می‌خواهید در کارگاه ‌حضوری MBTI با تدریس آرسام هورداد شرکت کنید یا از تاریخ و جزئیات دوره‌ی پیشِ رو آگاه شوید کافی است این‌جا را کلیک کنید. تیم پشتیبانی ما بعد از مشخص شدن تاریخ دوره جدید با شما تماس خواهند گرفت و تاریخ و جزئیات دوره را به شما اطلاع خواهند داد. دقت داشته باشید پر کردن فرم لزوماً به منزله ثبت نام نیست و صرفاً جنبه اطلاع‌رسانی به شما را دارد.

 

رزرو کارگاه شخصیت‌شناسی MBTI

[ آرسام هورداد ]

مدرس و پژوهشگر شخصیت‌شناسی و چیرگی | چیرگی یعنی خودِ منحصربه‌فردت را پیدا کنی و آن را به بهترین شکل به عالم عرضه نمایی

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ دیدگاه

 • علی گفت:

  سلام. ازمون چ زمانی در سایت قرار میگیره؟

  • آرسام هورداد گفت:

   سلام به شما علی گرامی،
   شروع به کار مجدد آزمون را در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی می‌کنیم. لطفا پیگیر اعلامیه‌های کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام من باشید.

 • محدثه فتاح گفت:

  سلام
  پس کی آزمون رو روی سایت قرار میدید؟

  • آرسام هورداد گفت:

   سلام به شما محدثه گرامی
   بخش فنی و IT ما مشغول کار بر روی آزمون هستند و به‌زودی آزمون روی سایت قرار می‌گیرد.
   پیگیر اطلاع‌رسانی‌های شبکه‌های اجتماعی من باشید
   شادمان باشید

 • فائزه گفت:

  سلام تست رایگان mbti نمیتونم پیدا کنم وانجام بدم چرا؟؟

  • آرسام هورداد گفت:

   سلام فائزه گرامی،
   تست را موقتاً از روی سایت برداشته‌ایم، به زودی نسخهٔ ویرایش‌شدهٔ تست را مجدداً در سایت قرار خواهیم داد.
   شاد باشید

 • محدثه گفت:

  سلاممن هر چقدر سعی کردم نتونستم تست بدم. میشه راهنمایی کنید؟

  • تیپ‌شناسی نوین گفت:

   سلام به شما محدثه گرامی،
   ممنونیم از همراهی شما، آزمون MBTI به طور موقت از روی سایت برداشته شده است. پس از اعمال بهبودهای فنی لازم، مجدداً این آزمون روی سایت قرار می‌گیرد.
   شاد باشید

 • حسین گفت:

  سلام چرا نمیشه تست داد ?