تیپ‌شناسی نوین

خودشناسی و توسعه فردی

شخصیت شناسی MBTI

شخصیت شناسی MBTI؛ نقشه راه رشد فردی، بهبود رابطه عاطفی و افزایش عملکرد شخصی به کمک MBTI در سایت تیپ‌شناسی نوین

[divide color=”#a3a3a3″]

شخصیت شناسی MBTI

قدم اول) MBTI چیست؟

*-* *-* “۵”]

قبل از هر چیز لازم است بدانید اساس شخصیت شناسی MBTI چیست و با مفروضات اساسی این مدل تیپ شناسی آشنا شوید. از نظر ما شخصیت شناسی MBTI یک نظام و چارچوب تحلیلی است برای افرادی که می‌خواهند به مسائل، از زاویه‌ای دیگر هم نگاه کنند و موقع تحلیل موضوعات مختلف به ابزاری کارآمد مجهز باشند. MBTI کمک می‌کند خودتان را بشناسید و بدانید برای انجام چه مجموعه کارهایی مناسب‌تر هستید. در واقع جایگاه واقعی خودتان را در زندگی خواهید شناخت. وقتی دانشتان عمیق‌تر شد می‌توانید از تیپ شناسی در برقراری روابط موثر، بهبود رابطهٔ عاطفی، مدیریت اختلافات، رشد کسب‌وکار، فروش، رهبری و مدیریت هم استفاده کنید. اما کاربرد اول و اصلی MBTI خودشناسی و درک بهتر نقاط ضعف و قوت است. برای این‌ که با مقدمات MBTI آشنا شوید و بدانید MBTI از چه چیزی صحبت می‌کند، مقاله «MBTI چیست؟» را مطالعه کنید. ما در این مقاله اطلاعات پایه‌ای را به زبان ساده برای شما آورده‌ایم.

[button color=”custom” link=”https://typeshenasi.com/mbti-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F/” align=”center” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#af0606″ hoverbg=”#dd3333″ radius=”3″ icon=”momizat-icon-pencil2″]MBTI چیست؟[/button]

[divide color=”#a3a3a3″]

شخصیت شناسی MBTI

قدم دوم) تست MBTI

*-* *-* “۵”]

حالا که متوجه شدید هدف MBTI چیست و این دانش یا به عبارت بهتر نظام تحلیلی چه هدفی را دنبال می‌کند و چه مزایایی می‌تواند داشته باشد، بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که در چه زمینه‌ای می‌خواهید از شخصیت شناسی MBTI استفاده کنید. ممکن است دانش‌آموز یا دانشجویی باشید که می‌خواهید در انتخاب رشته از MBTI کمک بگیرید یا ممکن است به تازگی در شرف انتخاب همسر یا شریک عاطفی‌تان هستید و می‌خواهید به کمک MBTI دست به انتخاب آگاهانه‌تری بزنید، یا ممکن است سخنران،‌ مدرس یا مشاوری باشید که قصد دارد با استفاده از MBTI شیوه‌های انتقال مفاهیم را به مخاطبان مختلف یاد بگیرد و یا حتی مدیری که می‌خواهد چیدمان اعضای سازمانش بیشترین راندمان را به ارمغان بیاورد. در هر صورت در هر طیفی که باشید لازم است اول تیپ شخصیتی خودتان را بشناسید. بنابراین قدم بعدی این است که در آزمون استاندارد و آنلاین MBTI که توسط کارشناسان و پژوهشگران سایت تیپ شناسی نوین طراحی شده است شرکت کنید و تیپ شخصیتی خودتان را پیدا کنید.

[button color=”custom” link=”typeshenasi.com/آزمون-آنلاین-mbti/” size=”big” align=”center” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#af0606″ hoverbg=”#dd3333″ radius=”3″ icon=”brankic-icon-clipboard2″]شروع آزمون آنلاین MBTI[/button]

[divide color=”#a3a3a3″]

شخصیت شناسی MBTI

قدم سوم) شناخت تیپ شخصیتی

*-* *-* “۵”]

جالب است بدانید آزمون شخصیت شناسی MBTI حتی در بهترین حالت هم ممکن است با خطا همراه باشد و تیپ شخصیتی درست شما را به دست ندهد. به همین دلیل کافی نیست که فقط به نتیجهٔ تست متکی باشید، بلکه باید از درستی آن مطمئن شوید. قدم‌های بعدی به شما کمک می‌کنند تا در مورد نتیجه‌ای که از آزمون به دست آورده‌اید مطمئن شوید و به آن معنا دهید. ما در قسمت «تیپ‌های شخصیتی» در مورد شانزده تیپ شخصیتی به تفصیل صحبت کرده‌ایم، بنابراین می‌توانید روی تیپ مورد نظر خودتان کلیک کنید و توضیحات مربوط به آن را بخوانید و ارزیابی کنید که این توضیحات تا چه میزان به خصوصیات شما نزدیک است. در صورتی که می‌خواهید با خصوصیات سایر تیپ‌ها آشنا شوید هم می‌توانید توضیحات مربوط به همان تیپ را مطالعه کنید.

[button color=”custom” link=”https://typeshenasi.com/%D8%AA%DB%8C%D9%BE%E2%80%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%AA%DB%8C/” align=”center” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#af0606″ hoverbg=”#dd3333″ radius=”3″ icon=”momizat-icon-pencil2″]آشنایی با تیپ‌های شخصیتی MBTI[/button]

[divide color=”#a3a3a3″]

شخصیت شناسی MBTI

قدم چهارم) ورود به دنیای تیپ‌شناسی 

*-* *-* “۵”]

حالا وقت این است که از دانش شخصیت‌شناسی MBTI بیشتر بهره ببرید و در زمینه دلخواه خودتان به بهترین و دقیق‌ترین مقالات روز دسترسی داشته باشید. وقتی به این نتیجه رسیدید که دوست دارید از شخصیت شناسی MBTI در چه حوزه‌ای استفاده کنید، می‌توانید دانش خودتان را در همان زمینه که مد نظر شماست وسعت ببخشید. پس به قسمت مقالات در منوی بالای سایت مراجعه کنید و با کلیک روی دسته‌بندی مورد نظرتان مقالات همان دسته را مطالعه کنید. این مقالات به طور مداوم به روز می‌شوند و با گذشت زمان تبدیل به منبعی غنی از مقالات حوزه شخصیت شناسی MBTI و رشد فردی خواهند شد.

قسمت‌های اصلی که تمرکزمان را روی آن‌ها گذاشته‌ایم شامل موارد زیر است:

  • مطالب مناسب برای کسانی که می‌خواهند اطلاعات بیشتری از تیپ‌های شخصیتی داشته باشند
  • مطالب مناسب برای کسانی که به رشد فردی و افزایش عملکرد و مهارت‌های خود فکر می‌کنند
  • مطالب مناسب برای کسانی که می‌خواهند ارتباط و مذاکره بهتری با دیگران داشته باشند و روابط خودشان را بهبود دهند
  • مطالب مناسب برای مدیران و رهبران کسب‌و‌کار که به افزایش راندمان کسب‌و‌کارشان فکر می‌کنند و دوست دارند بیشتر بفروشند

این لیست به مرور زمان کامل‌تر خواهد شد و موارد بیشتری هم بسته به نیاز و سلیقه‌ی مخاطبان تیپ شناسی نوین به آن اضافه خواهد شد.

*-* *-* “۵”]

 

[divide color=”#a3a3a3″]

شخصیت شناسی MBTI

قدم پنجم) افزایش آگاهی و خودشناسی

*-* *-* “۵”]

اگر تا مرحله قبل با تیپ شناسی نوین همراه بوده‌اید، همه آن چه که لازم است در مورد تیپ خودتان بدانید را یک جا در اختیار دارید. اما تیپ‌شناسی نوین برای علاقه‌مندانی که مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت شناسی MBTI هستند و می‌خواهند کاربردهای حرفه‌ای‌تری از آن را در کار، تحصیل و ارتباطات خود استفاده کنند مجموعه‌ای از محصولات را آماده کرده است که می‌توانید متناسب با نیاز خودتان محصول مورد نظر را از قسمت محصولات سایت در منوی صفحه اصلی انتخاب و خریداری کنید.

محصولات سایت به مرور زمان به روز خواهند شد و محصولات جدیدی متناسب با نیاز هم‌وطنان گرامی در سایت قرار خواهد گرفت.

شخصیت شناسی MBTI

[divide color=”#a3a3a3″]

قدم ششم) حرفه‌ای شدن

*-* *-* “۵”]

تا این جا همه اطلاعات لازم برای شناخت «خودتان» را به دست آورده‌اید. اما شاید دوست داشته باشید فراتر از این بروید و تیپ شخصیتی دیگران را هم بهتر بشناسید. چطور باید تیپ نزدیکان و عزیزانمان را شناسایی کنیم و از کجا بدانیم چطور باید بر اساس تیپ شخصیتی‌شان با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم؟ از کجا بدانیم نیازهای اصلی آن‌ها در ارتباط چیست؟ از کجا عوامل انگیزه‌دهنده و ترس‌های آن‌ها را بشناسیم و بر این اساس رابطه‌ای صحیح مطابق تیپ شخصیتی‌شان با آنان داشته باشیم؟ اگر بخواهیم در جلسات سازمان، مذاکرات، ارائه‌ها و سخنرانی‌ها بهتر عمل کنیم و با تیپ‌های شخصیتی مختلف ارتباط موثرتری داشته باشیم چطور؟ یا اگر تصمیم به انتخاب شریک عاطفی داریم یا می‌خواهیم یک ارتباط عاطفی خوب و هنرمندانه را تجربه کنیم باید چه کار کنیم؟

در این فایل صوتی کامل‌تر به این موضوع پرداخته‌ایم:
*-* *-* “۵”]

 

*-* *-* “۱۵”]

شرکت کردن در کارگاه شخصیت شناسی MBTI تیپ‌شناسی نوین به شما کمک می‌کند پاسخی مناسب برای این پرسش‌ها پیدا کنید و از این آگاهی و دانش به نفع خودتان استفاده کنید. ما این افتخار را داریم که از دسامبر ۲۰۱۶ توانستیم حائز استانداردهای بین‌المللی لازم برای برگزاری هر چه حرفه‌ای‌تر کارگاه‌های MBTI شویم و هم‌اکنون این خدمات را با بهترین استاندارد علمی و آموزشی ممکن به هم‌وطنان عزیزمان تقدیم کنیم. برای این که با فضای کارگاه‌های MBTI در تیپ‌شناسی نوین آشنا شوید روی لینک زیر کلیک کنید:

[button width=”full” color=”custom” link=”https://typeshenasi.com/category/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7/” align=”center” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#ffffff” bgcolor=”#5200b9″ hoverbg=”#7100db” radius=”3″]کارگاه تیپ‌شناسی با مدل MBTI[/button]

[divide color=”#a3a3a3″]

آیا کارگاه‌های شما معتبر و استاندارد است؟

آرسام هورداد مدرس این کارگاه‌ها و مدیر مجموعه تیپ‌شناسی نوین با تجربه ۴ سال تدریس و مربی‌گری در بیش از ۳۰ دوره کارگاه‌های شخصیت‌شناسی MBTI و استراتژیست محتوا در پر مخاطب‌ترین سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی حوزه شخصیت‌شناسی MBTI از سال ۹۲، پس از گذراندن دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های پیشرفته MBTI نزد اساتید بزرگی همچون پروفسور Roger Pearman و Hile Rutledge، از دسامبر ۲۰۱۶ اقدام به برگزاری کارگاه‌های MBTI با شیوه و استاندارد اجرایی این اساتید نموده است.

آیا آزمون MBTI که در کارگاه‌ها می‌گیرید معتبر و قابل استناد است؟

این آزمون کاملاً بومی و حاصل سه سال تجربه کوچینگ، تدریس و برگزاری کارگاه و مربی‌گری بیش از هزار و دویست نفر از هموطنان فارسی‌زبان ماست. آزمون تیپ‌شناسی نوین ۹۰ سوال دارد و ترجمهٔ آزمون‌های رایج در اینترنت و حتی ترجمهٔ آزمون‌های رسمی هم نیست. بر اساس رویکرد ما در تیپ‌شناسی نوین، آزمون MBTI تنها یک تخمین و حدس اولیه برای شناخت تیپ شخصیتی فرد است و مقدمه‌ای است که او را با مفاهیم عمیق‌تر شخصیت شناسی MBTI آشنا سازد. نتیجهٔ آزمون، اطلاعاتِ اولیه مورد نیاز برای مربی و فرد را فراهم می‌کند اما پایان کار نیست، بلکه قدمِ نخست در فرایند تیپ‌شناسی است. (توضیحات بیشتر در خصوص آزمون MBTI)

در نتیجه تست MBTI حتما باید با جلسات بازخورد فردی یا گروهی (کارگاه MBTI) همراه باشد تا بهترین اثربخشی را برای فرد به همراه داشته باشد. بنابراین شما برای شناسایی دقیق تیپ شخصیتی خودتان باید «تمام» مراحل این چرخه را طی کنید و آزمون تنها اولین قدم از این چرخه است:

شخصیت شناسی MBTI

 

آیا گزارش‌هایی که به شرکت‌کنندگان داده می‌شود مشابه نمونه‌های خارجی و رسمی است؟

کلیه گزارش‌های شانزده تیپ شخصیتی با استفاده از رفرنس‌های معتبر و به روز MBTI تدوین شده‌اند. با استفاده از این گزارش‌ها فرد آشنایی کاملی در خصوص تیپ شخصیتی‌ و نقاط ضعف و قوت تیپ‌اش به دست می‌آورد. ما در حال حاضر گزارش‌های ساده، گزارش‌های اختصاصی و گزارش شغلی تیپ را در اختیار علاقه‌مندان در سازمان‌ها و شرکت‌کنندگان کارگاه‌های عمومی قرار می‌دهیم. این گزارش‌ها از نظر فرم و محتوا، مشابه هیچ کدام از نمونه‌های خارجی نیست و به صورت انحصاری توسط تیم تولید محتوای سایت تیپ‌شناسی نوین تهیه و ارائه شده است.

توچه: متأسفانه در ماه‌های گذشته سوءاستفاده‌هایی از جانب برخی از اشخاص و موسسات از گزارش‌های اختصاصی تیپ‌شناسی نوین به عمل آمد و این افراد محتوای این گزارش‌ها را بدون ایجاد کوچکترین ارزش افزوده‌ای خط به خط کپی کرده و در اختیار مشتریان خودشان قرار دادند. مراقب باشید فریب این افراد را نخورید و با دانلود غیر قانونی این گزارش‌ها آن‌ها را به ادامه کارشان ترغیب ننمایید و محصولات اختصاصی تیپ‌شناسی نوین را فقط از طریق سایت و به شکل قانونی تهیه نمایید.

آیا سوالی دارید؟ پشتیبانی ما آماده ارائه مشاوره به شماست

*-* *-* “۵”]

اگر در زمینه خدمات ما و مواردی که در این صفحه مطرح شد سوالی دارید یا می‌خواهید برای تصمیم‌گیری بهتر به شما کمک کنیم تا ببینید کدام مسیر برای شما مناسب‌تر است با پشتیبانی تلگرامی ما در ارتباط باشید:

[button color=”custom” link=”https://telegram.me/typeshenasi_team” align=”center” target=”_blank” textcolor=”#ffffff” texthcolor=”#eeee22″ bgcolor=”#0088cc” hoverbg=”#0088cc” radius=”3″]دریافت پشتیبانی از تلگرام تیپ‌شناسی نوین[/button]

 

 

[ آرسام هورداد ]

من آرسام هورداد هستم و خودم را متعهد می‌دانم به آموزش مدل‌های حرفه‌ای و جهانی خودشناسی و توسعه فردی به مردم کشورم

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه